Контакт

Спорт

Мечот Џошуа-Пулев најрано во октомври, Тајсон Фјури ќе почека

Објавено пред

И покрај најавите дека Кубрат Пулев се согласил да „паузира“ и да дозволи организација на супер-пресметката помеѓу Ентони Џошуа и Тајсон Фјури, последните вести од Англија велат дека дуелот а ИБФ титулата ќе се оддржи во октомври оваа година.

Бугарскиот тешкаш Пулев требаше да го предизвика Џошуа на 20 јуни на стадионот на Тотенхем во Лондон, но поради корона вирусот мечот беше одложен, и сега промотерот на Џошуа, Еди Херн признава дека мечот ќе се случи на крајот на годината.

„Со сите работи кои се случуваат и бидејќи не знаеме дали ќе бидат дозволени навивачи, нема да биде ова лето, туку од октомври до декември. Што порано, тоа подобро, бидејќи не сакаме да имаме една година меѓу мечеви, а Џошуа го победи Енди Руиз во декември“, вели Херн за „Дејли мејл“.

Промотерот на Пулев, Боб Арум пак неодамна изјави дека мечот најверојатно ќе се организира во Саудиска Арабија или Кина.

Спорт

Капитенот ќе остане во ПСЖ

Објавено пред

ПСЖ на капитенот на тимот Тијаго Силва ќе му понуди нов договор. Договорот на Бразилецот истекува на 30 јуни, а медиумите шпекулираат дека тој би можел да се врати во Милан.

Тијаго Силва има 35 години се наоѓа на залезот на кариерата меѓутоа во ПСЖ веруваат дека тој се уште може да му биде од голема помош на соиграчите.

Поради тоа тие биле подготвени да му понудат едногодишен договор. Прашање е дали Силва ќе ја прифати соработката бидејќи ќе треба да се согласи на намалување на платата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мекларен ќе отпушти 1.200 работници

Објавено пред

Британскиот производител на автомобили и тимот што се натпреварува во Формула 1, Мекларен, планира да отпушти една четвртина од своите вработени поради кризата што ја предизвика коронавирусот.

Мекларен има околу 4.000 вработени, планот е компанијата да отпушти 1.200 вработени, 70 од нив се вработени во Формула 1-тимот.

Мекларен соопшти дека биле сериозно погодени од кризата.

„Сега немаме друг избор, мораме да го намалиме бројот на вработените“, рекол извршниот директор, Пол Волш, за Би-би-си.

Формула 1-тимот вработува 800 луѓе, 70 од нив ќе добијат откази.

Мекларен минатата сезона ја заврши на четвртото место меѓу конструкторите, што е најдобар пласман за овој тим уште од 2012 година.

Од наредната сезона во Мекларен ќе вози Даниел Рикардо, а партнер ќе му биде Ландо Норис.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пипен: Уживав во кошарката кога Џордан се повлече

Објавено пред

Скоти Пипен признал дека уживал во кошарката кога до себе го немал Мајкл Џордан. Омилен период во кариерата му бил периодот кога Ем-Џеј првпат објави крај на кариерата. Во 1992 година Пипен доби шанса да биде лидер на Чикаго Булс.

„Тогаш најмногу уживав. Да не бидам разбран погрешно, уживав кога играв со Мајкл, но кога него го немаше, добив шанса да го предводам тимот. Тоа ми помогна да разберам каде сум во однос на останатите суперѕвезди во лигата“, рекол Пипен.

Во првата сезона без Џордан Булс ја завршија со 55 победи и 27 порази. Во таа сезона Пипен постигнувал во просек по 22 поена од натпревар, но Чикаго во плејофот испадна од Њујорк Никс.

Џордан се врати во Чикаго кон крајот на 1995 година, а од 1996 го предводеше Булс до нови три титули.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет2 часа

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лајен денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет2 часа

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирусот

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија3 часа

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот покрај олабавувањето...

Економија4 часа

Србија забрани слетување на „Монтенегро ерлајнс“ на аеродромот во Белград

На авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“ ќе им биде одземена дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, потврдиле...

Македонија4 часа

Од денеска нема полициски час, од утре со работа почнуваат кафулињата

По 66 дена, од денеска се укинува полицискиот час во земјата воведен поради коронавирусот. Владата вчера на седница донесе и...

Забава6 часа

Андреа Бочели: Мојата сопруга, децата и јас оздравевме од коронавирусот и дониравме плазма

Италијанскиот пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) беше заразен со коронавирус, но оздраве, пишуваат локалните медиуми. Музичарот вели дека...

Македонија16 часа

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени затоа препорачавме олеснување

Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила...

Македонија16 часа

Филипче: Да бидеме одговорни, за да не се вратиме пак на рестриктивните мерки

Министерот за здравство, Венко Филипче по седницата на Владата за олабавување на мерките, рече дека граѓаните мора да ги почитуваат...

Македонија16 часа

Османи: И покрај пропустите, државата добро се справи со коронавирусот

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро...

Македонија16 часа

Спасовски: Лицата кои се во државен карантин може да бидат во домашна самоизолација ако имаат негативен тест

Техничкиот премиер Оливер Спасовски кажа дека состојбата со коронавирусот е под контрола, при што ги соопшти новите одлуки на Владата....

Македонија17 часа

Од утре нема полициски час, задутре се отвораат рестораните и кафулињата

На денешната владина седница е донесена одлука да се укине полицискиот час во земјата. Одлуката ја соопшти техничкиот премиер Оливер...

Регион22 часа

Во Хрватска и Словенија нема нови случаи на коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска и Словенија не се потврдени нови случаи на коронавирус. Во Хрватска втор ден по...

Македонија22 часа

Регистрирани 16 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 16 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 2.014 лица. Оздравени се 14...

Македонија23 часа

Адвокатот на Јанева вели дека Русковска нема докази против неа

Адвокатот Дељо Кадиев, кој ја застапува обвинетата Катица Јанева во предметот „Рекет“, по судењето, на кое завршни зборови даваше Обвинителството,...

Македонија23 часа

Русковска: Доживеавме разочарување кога клучниот лик во „Чарлиевите ангели“ премина на страната на злото

Во завршните зборови за случајот „Рекет“ обвинителката Вилма Русковска пред судот рече дека одбраната на обвинетите Бојан Јовановски – Боки...

Македонија23 часа

Арсовски: Избори во јуни не се можни

Избори во јуни не се можни, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Одговарајќи на новинарски прашања, тој ја отфрли можноста...

Македонија24 часа

Укинување на полицискиот час и отворање на границите и кафулињата, предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок одлучила да побара од Владата укинување на полицискиот час, а веќе во текот...

Свет1 ден

СЗО го суспендира тестирањето на лекот против малaрија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) го суспендира тестирањето на лекот против малaрија „хидроксиклорокин“ кај пациенти со Ковид-19 поради стравувањата за нивната...

Европа1 ден

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале речиси 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека...

Досие