Контакт

Спорт

Меџик и Бирд ќе добијат НБА награда за животни достигнувања

Објавено пред

НБА легендите Меџик Џонсон и Лери Бирд повторно ќе бидат „главните“ во кошаркарската лига, откако на 24 јуни ќе ја добијат НБА наградата за животни достигнувања.

Наградата доаѓа 40 години откако Џонсон го предводеше Мичиген стејт до НЦАА титулата со 75:64 победа над Индијана стејт, каде што играше Бирд на 26 март 1979 година. По ова, двајцата одбележаа ера во своите НБА клубови – Меџик во Лос Анџелес лејкерс, а Бирд во Бостон селтикс во според многумина „златната ера“ на спортот, заедно со доаѓањето на Мајкл Џордан.

Џонсон и Бирд освоија по три НБА МВП титули и беа во 12 Ол-стар натпревари, а исто така се во Куќата на славните индивидуално, но и како дел од „дрим тимот“ од Олимпијадата во 1992 година. 59-годишниот Џонсон освои пет титули со Лејкерс, додека 62-годишниот Бирд имаше три титули со Селтикс.

Досега НБА награда за животни достигнувања ја добија Бил Расел во 2017 година и Оскар Робертсон во 2018 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Супермен“ е замена за повредениот Буги

Објавено пред

ЛА Лејкерс, како што се најавуваше експресно реагираа по повредата на Демаркус Буги Казинс и во тимот го вратија Двајт Хауард.

Некогаш најдобриот дефанзивец во НБА-лигата, минатата сезона ја мина во Вашнгтон Визардас, но се рехабилитираше од повредата на грбот, поради што е трејдуван во Мемфис Гризлис.

Во Мемфис не се задржа бидејќи клубот му врачи отказ и тој како слободен играч му се приклучи на тимот чии бои ги бранел во сезоната 2012/2013.

Во последната сезона, во која немал проблеми со повредите, 2017/2018, во Шарлотс Хорнетс имал просек од 16,5 поени и 12 скока по натпревар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Туто Спорт: Јуве и ПСЖ подготвувале размена

Објавено пред

Туто Спорт најавува дека во наредните денови ќе се случи голема размена на фудбалери на релација Јувентус-Пари Сен Жермен.

Според овој извор директорите на Јувентус го нудат Миралем Пјаниќ за Марко Верати и Емре Џан за Анхел Ди Марија. Наводно ПСЖ биле заинтересирани за овие играчи, а Јувентус сакаат да постигнат договор без да издвојуваат пари.

Туто Спорт ова го најавува како реално сценарио особено доколку ПСЖ го купат од Јувентус Паоло Дибала.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барди избори пенал, Леванте славеа над „жолтата подморница“ (Видео)

Објавено пред

Леванте со македонскиот репрезентативец Енис Барди во тимот ги освои првите бодови во сезоната. Тимот од Валенсија го совлада Вилјареал со 2:1.

Левенте одиграа лошо прво полувреме во кое примија гол во третата минута, стрелец Џерар Морено, а потоа е вистинско чудо како гостите не заминаа со поголема предност на полувреме. Имаа играчите на Вилјареал неколку чисти шанси, но не и концентрација во завршницата.

Во второто полувреме Леванте добија два пенали, кои ги изведоа три пати, што им беше доволно за победа.

Барди беше соборен во 68 минута, судијата го консултираше ВАР-асистентот и досуди пенал. Моралес шутираше, Фернандес одбрани, но судијата го повтори пеналот. Вториот пат Роџер Марти го погоди голот.

Истиот играч реализираше пенал и пет минути подоцна.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Обвинителството ќе утврдува како документи од „Рекет“ протекле во јавноста

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција најостро го осудува објавувањето на нелегално добиени документи од истрагата...

Македонија2 часа

Германски државјанин што се барал со потерница, живеел со лажен идентитет на Попова Шапка

Педесет и петгодишен Германец кој германската полиција го бара за набавка на 700 килограми кокаин деновиве бил приведен во земјава....

Македонија2 часа

Еден мигрант загина, а 12 се повредени во несреќата кај Демир Капија, возачот побегнал

Едно лице од Бангладеш почина, а 12 други се повредени во сообраќајната несреќа што се случи синоќа на автопатот Демир...

Свет3 часа

Северна Кореја лансираше две ракети

Северна Кореја лансираше денеска две балистички ракети до краток домет во морето на источниот брег, соопшти јужнокорејската војска. „Нашата војска...

Македонија3 часа

Владејачката партија најавува за 5 отсто повисоки плати во образованието од септември

Платите во основното, средното и високото образование, како и кај јавните високообразовани установи растат за 5 отсто, почнувајќи од исплатата...

Македонија4 часа

До вторник во попладневните часови ќе врне дожд

Од денеска до вторник во попладневните часови ќе има зголемување на облачноста, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Метеоролозите најавуваат услови...

Свет17 часа

Домородец од Амазонија: Ќе ја дадам последната капка крв за да ја спасам шумата

Додека пожарите беснеат во Амазонија, припадниците на бразилското племе Мура ветија дека ќе се борат за својата земја. Најголемата шума...

Македонија21 час

(Видео) УЈП во затворот го извести Јовановски за финансиската контрола на неговата невладина

Инспектори на УЈП влегоа во затворот во Шуто Оризари за да го известат притворениот Бојан Јовановски, претседател на невладината Меѓународен...

Македонија23 часа

Советот на јавните обвинители го доби извештајот за „Рекет“, се чека седница за Јанева

Обвинителството за организиран криминал до Сoветот на јавните обвинители го достави извештајот за преземени активности и дејства во предистражната и...

Македонија1 ден

(Видео) Стефанова: Немам намера да конкурирам за шеф на СЈО

„Од самиот почеток се оградував од Јанева. Денеска гледаме расчистување со криминалот и треба да се гордееме на тоа. Не...

Македонија1 ден

17 здруженија ѝ порачуваат на Владата итно да се спречи најавениот масакр на животни

„Животните не се предмети за да се уништуваат, туку свесни интелигентни суштества и потребно е само малку разум и совест...

Македонија1 ден

Никој не се појави на судењето за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Судијката Даниела Алексовска-Стојановска го одложи првото рочиште за предметот на СЈО „Талир 2“ за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ....

Свет1 ден

Додека Амазонија гори, Болсонаро го нападна светот: „Не мешајте се во внатрешни работи“

Во екот на зголемена меѓународна критика за пожарите што беснеат во Амазонија, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека е можно...

Македонија1 ден

Заев денеска ќе ги достави до Собранието предлозите за нови министри

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска се очекува да ги достави до Собранието предлозите за испразнетите министерски места...

Регион1 ден

(Видео) Се заглави рингишпил во Биоград, пожарникарите еден и пол час ги спасувале децата

Поради дефект, се заглави рингишпилот „Скај флаер“ во Биоград во Далмација по што пожарникарите еден и пол час ги спасувале...

Свет1 ден

Навални излезе од притвор

Портпаролката на Алексеј Навални, Кира Јармиш, на „Твитер“ соопшти дека рускиот опозициски лидер по 30 дена, излегол од притвор откако...

Свет1 ден

Туристите честа цел на крадците во Барселона, само годинава имало над 5.000 насилни грабежи

Од почетокот на годинава имало 5.331 насилен грабеж во Барселона, што е 30 проценти повеќе во однос на истиот период...

Македонија2 дена

Заев: Ова се мачни и тешки случаи, но секој што се огрешил треба да одговара

Горди сме дека како власт овозможивме услови независниот правосуден систем да работи и да го врати владеењето на правото, изјави...

Македонија2 дена

Жалбата на Јанева одбиена од судот, обвинителката останува во притвор

Кривичен совет од тројца судии ѝ ја одбил жалбата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за определениот 30-дневен притвор, потврдија...

Европа2 дена

Макрон: Нема време за нов договор, Британија ќе стане вазал на САД

Францускиот претседател Емануел Макрон непопустливо му порача на британскиот премиер Борис Џонсон дека нема доволно време да се преговара за...

Досие