Контакт

Спорт

Медведев го освои Синсинати

Објавено пред

Рускиот тенисер Данил Медведев ја освои титулата на 6,05 милиони долари вредниот мастерс турнир во Синсинати.

Тенисерот од Москва во финалето го победи Белгиецот Давид Гофан со 7:6, 6:3. Мечот траеше 98 минути.

Медведев ја освои петтата титула во кариерата, прва од серијата 1.000.

Русиниот од денес ќе го има најдобриот ранкинг во кариерата, од осмото тој се искачи на петтото место.

За победата во Синсинати Медведев беше награден со 1,11 милиони долари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Абидал научил нешто од расправијата со Меси

Објавено пред

Лионел Меси во интервју за „Мундо Депротиво“ зборувал и за проблемите во Барселона. Голема прашина крена спортскиот директор Ерик Абидал кој јавни ги обвини играчите дека тие го смениле тренерот Ернесто Валверде.

Меси жестокот му одговори на Абидал порачувајќи му дека мора да ја понесе одговорноста за таа ситуација и да ги каже имињата на фудбалерите што билде дел од пучот или да престане лажно да ги обвинува.

„Во клубот постоеше проблем со комуникацијата. Односот помеѓу тренерот и играчите секогаш беше добра, но постоеја работи кои јас како поранешен фудбалер можев да ги почувствувам. Го кажав своето мислење и потоа во клубот донесовме решение да го смениме Валверде“, рекол Абидал.

„Од целата таа ситуација научив една работа, внатрешните проблеми се решаваат во соблекувалната, а не во медиумите“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ривалдо: Не го разбирам и не го одобрувам трансферот на Брајтвајт

Објавено пред

Барселона вчера го претстави 28 годишниот Мартин Брајтвајт. Напаѓачот за кого клубот на Леганес им плати 18 милиони евра треба да биде опција плус во нападот по повредите на Луис Суарез и Усман Дембеле.

Барселона ги искористи правилата во Ла Лига кои дозволуваат трансфер надвор од преодниот рок, но само на играч од Шпанија и доколку клубот докаже дека фудбалерот за кого бараат замена нема да може да игра најмалку пет месеци.

Брајтвајт во досегашниот дел од сезоната има постигнато шест гола за Леганес. Овој трансфер не го одобрува легендарниот фудбалер на Барса, Ривалдо.

„Искрено не го разбирам трансферот ниту пак го одобрувам од повеќе причини“, рекол Ривалдо и дополнил.

„Први, бидејќи трансферот е направен надвор од преодниот рок, а покрај тоа Барселона можеше да донесе некој млад играч од Ла Масија. Не гледам причина за трансфер на овој фудбалер, за кого, со должна почит сметам дека не и е потребен на Барселона“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јанг ги растури Булси, блескаа Јанис и Ембид

Објавено пред

По паузата поради Ол стар викендот, изминатата ноќ, продолжија возбудувањата во НБА лигата. Ноќта ја обележаа индивидуалните партии на Џоел Ембид, Јанис Адетокумбо и Тре Јанг.

Филалдлелфија по дополнителните пет минути забележа победа над Бруклин Нетс 112:104. Интересно, продолжението заврши со резултат 9:1 за Филалдлефија. Џоел Ембид го обележа натпреварот со 39 поени и 16 скокови.

Атланта Хокс славеа против Мајами Хит 129:124. Уште еден неверојатен меч одигра бекот на Хокс, Јанг, кој постигна 50 поени.

Јанис Адетокумбо со 33 поени и 16 скока во победата на Милвоки Накс над Детроит Пистонс 126:106.

Хјустон убедливо ги поразија Голден Стејт со 135:105. Џејмс Харден постигна 29, а Расел Вестбрук 21 поен, двајцата имаа по десет асистенции.

Шарлот Хорнетс славеа во Чикаго 103:93, а Сакраменто Кингс ги победија Мемфис Гризлис со 129:125. Во победата се истакнаа Херисон барнс со 32, Деарон Фокс со 25 и Бади Хилд со 20 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион24 минути

Јамајка демантира дека го признала Косово

Министерката за надворешни работи на Јамајка, Камина Џонсон Смит, ја демантира изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи дека државата ја признала...

Свет47 минути

Нови 889 случаи на заразени од коронавирус во Кина

Во Кина се забележани 889 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус и 118 починати. Од смртните случаи, 115 се во...

Свет1 час

Во април почнуваат клиничките тестирања на вакцината против коронавирус

Кон крајот на април ќе започнат клиничките испитувања на вакцината против коронавирус од кој во Кина починаа повеќе од 2.000...

Македонија2 часа

Почнува судењето за организаторите на „27 април”

Почнува судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието во Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој...

Свет2 часа

(Видео) Украинци пречекани со камења дома, откако беа евакуирани од Кина

Украинци евакуирани од кинескиот град Вухан, биле пречекани од револтираните мештани кои со камења мавале по автобусите кои се упатиле...

Македонија12 часа

Истрага за две лица по акцијата во која беше запленет кокаин во Сарај

Заврши распитот на лицата што вчера вечерта беа приведени во акцијата во селото Крушопек, Општина Сарај, по добиени сознанија за...

Топ17 часа

Момче прободено со нож, уапсена девојка осомничена за обид за убиство

Дваесет и тригодишен државјанин на Турција синоќа бил пронајден на излез од Гостивар, на магистралниот пат кон Тетово, со повреда од...

Топ20 часа

(Видео) Кокаинот од Колумбија бил скриен во банани, приведени се четири лица

МВР соопшти детали за запленетиот килограм кокаин по потекло од Колумбија, кој беше запленет во полициска акција во селото Крушопек...

Македонија23 часа

Јовановски до Русковска: Не се дери, ти ги знаеме гласовните способности

Половина час пред судот, првообвинетиот за „Рекет“, Бојан Јовановски, образложува зошто треба да му биде заменета мерката притвор со домашен....

Македонија23 часа

Димишков: Сакаа да ме искористат како адвокат за мојата сестра судијка да биде изземена од предметот

Судењето за „Рекет“ продолжува со сослушување на сведоците на Бојан Јовановски – Боки 13. Адвокатот Васил Димишков, брат на судијката...

Македонија23 часа

ОЈО проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата на Наќе Чулев

Основното јавно обвинителство ќе проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата донесени од техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе...

Македонија23 часа

Заев и Ципрас добитници на меѓународна награда за мир за преспанскиот договор

Поранешните премиери на Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, се годинешни добитници на меѓународната награда за...

Регион1 ден

(Видео) Пријава за Јосипа Лисац поради лоша изведба на хрватската химна

Адвокатот Бошко Жупановиќ поднесе пријава против хрватската пејачка Јосипа Лисац за нејзината изведба на хрватската химна на инаугурацијата на новоизбраниот,...

Европа1 ден

Детали за масакрот во Германија – напаѓачот бил екстремен десничар

Германскиот весник „Билд“ објави дека напаѓачот, кој во градот Ханау во Германија синоќа со огнено оружје уби девет луѓе, е...

Свет1 ден

Трамп му понудил помилување на Асанж под еден услов

Американскиот претседател, Доналд Трамп, му понудил помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, ако каже дека Русија немала врска со...

Економија1 ден

Пад на побарувачката за нови автомобили во Европа

Измената на даночниот систем во некои земји, нешто послабата глобална економија и неизвесноста поврзана со брегзитот доведе до пад на...

Свет1 ден

Трамп го назначи амбасадорот Гренел за шеф на американското разузнавање

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го назначи Ричард Гренел, американски амбасадор во Германија и специјален пратеник за Србија и Косово, за...

Спорт1 ден

Аталанта го живее сонот со „уништувањето“ на Валенсија, Ред бул кошмар за Мурињо и Тотенхем (видео)

Аталанта пишува историја за своите фанови. Клубот од Бергамо во својот прв настап во Лигата на шампиони успеа да стигне...

Свет2 дена

(Видео) Пациентка свири виолина за време на операција на мозокот

Хирурзите во болницата „Кингс колеџ“ во Лондон отстраниле тумор од мозокот на една жена која во текот на операцијата свирела...

Регион2 дена

Црногорски државјанин евакуиран од Хубеи

Црногорски државјанин денеска беше евакуиран од провинцијата Хубеи во Кина, каде што се појави коронавирусот, со специјален лет на Владата...

Досие