Контакт

Спорт

Медведев со „трикови“ го извади Зверев од такт, па повторно лесно го победи!

Објавено пред

Светскиот рекет број 4, Русинот Данил Медведев повторно беше подобар од својот германски ривал, Александер Зверев победувајќи го со 6:3/6:4 во првото коло од АТП финалето во Лондон за да се израмни со Новак Ѓоковиќ во групата „Токио 1970“.

Медведев успеа да биде подобар од Зверев во финалето на Мастерс 1000 турнирот во Париз, но за разлика од тој меч, кога мораше да се намачи во три сета, овојпат тој релативно лесно за помалку од 90 минути стигна до победа. Ова беше шеста последователна победа на Медведев, и прва на АТП финалињата, и тоа доаѓа против шампионот од 2018 година.

Меѓу ударите кои ги постигна Русинот, кој си направи имиџ на „лошо момче“ во светот на тенисот беше и овој трик-сервис, кој не помина најдобро кај Германецот.

Во првиот меч од оваа група, Ѓоковиќ претходно лесно го совлада дебитантот Диего Шварцман во два сета.

Спорт

Јавно го критикувал претеседателот Лотито, Луис Алберто ќе замине Лацио

Објавено пред

Евертон, Јувентус и Интер го следат фудбалерот на Лацио, Луис Алберто. Овие клубови, како што пишува „Газета дело Спорт“, во јануари ќе се обидат да го реализираат трансферот на 28-годишниот фудбалер.

Луис Алберто, неодамна, јавно го критикувал претседателот на Лацио, Клаудио Лотито. Медиумите тврдат дека поради ваквите критики тој повеќе нема иднина во клубот од „Олимпико“.

Покрај споменатите три клуб, интерес за Луис Алберто, покажале и неколку екипи од Шпанија.

Неодамна на платформата „Твич“, Алберто, го критикувал претседателот Лотито, кога дознал дека тој си купил нов авион.

„Авион? Убаво, но можеше и на фудбалерите да им ги исплати платите. Купува работи, а нас не ни дава плата“, рекол Алберто.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: Дербито е во Париз, Барса без Меси во Киев

Објавено пред

Вечерва, во Лигата на шампионите, ќе се одигра четвртото коло во групите Е, Ф, Г и Х. Доколку во оваа рунда Челси, Севилја во Е-групата, односно Барселона и Јувентус во Г-групата, ги оправдаат фаворитските улоги, на две кола до крајот на фазата по групи ќе обезбедат пласман во осмина-финалето.

Група Е:
Краснодар – Севилја 18.55 часот
Рен – Челси 18.55
Табела: Челси 7, Севилја 7, Краснодар 1, Рен 1

Група Ф:
Борусија Дортмунд – Клуб Бриж 21.00
Лацио – Зенит 21.00
Табела: Борусија Дортмунд 6, Лацио 5, Клуб Бриж 4, Зенит 1

Група Г:
Динамо Киев – Барселона 21.00
Јувентус – Ференцварош 21.00
Табела: Барселона 9, Јувентус 6, Динамо Киев 1, Ференцварош 1

Група Х:
Манчестер јунајтед – Башакшехир 21.00
ПСЖ – Лајпциг 21.00
Табела: Манчестер јунајтед 6, Лајпциг 6, ПСЖ 3, Башакшехир 3

Прикажи повеќе...

Спорт

Гризман: Меси знае дека го почитувам и дека му се восхитувам

Објавено пред

Антоан Гризман пред 18 месеци направи трансфер во Барселона. Атлетико за него доби 126.000.000 евра, а Барса, според многумина, лошо засилување. Гризман е третиот најскап фудбалер во историјата на клубот од „Камп ноу“.

Од првиот ден е изложен на критики, медиумите до детаљ го анализираат неговиот однос со Лионел Меси, односот со тренерите, статистиката…

Францускиот репрезентативец си ја отвори душата во шоуто на Хорхе Валдано, ѕвездата на Реал и Аргентина од 80-тите години на минатиот век.

Гризман денес е главна тема во шпанските медиуми, кои вадат делови од интервјуто.

„Тешко и депресивно е тоа што секое утро гледам и читам лоши вести за себе и тимот. Зад нас е тешка година, но верувам дека имамем тим што е способен да оствари големи резултати. Тоа мораме да го докажеме на теренот, како поединци и како тим. Сигурно дека фактот што играме на неколку дена во Шпанија и Европа нема многу да ни помогне во тоа поради тоа имаме многу повредени играчи“, рекол Гризман.

Проговорил и летниот преоден рок во 2018 година кога реши да остане во Атлетико иако им ветил на челниците на Барселона дека ќе го напушти Мадрид. Трансферот го реализира една година подоцна.

„Првиот ден кога дојдов во Барселона разговарав со Лео. Ми кажа дека сум го за…в бидејќи годината претходно одбив да се преселам во Барселона. Тој од челницте на клубот побарал да ме донесат на ‘Камп ноу’. Исто така, ми кажа дека е со мене и тоа го покажува секој ден. Лео знае дека јас многу го почитувам и дека му се восхитувам“.

Францускиот ас појаснил дека кога ја одбил Барселона во 2018 година, имал проблеми со целото семејство бидејќи сите сакале да игра за Барса. Една година подоцна, одлуката да замине ја донел кога од клубот заминале Лукас Ернандез (Баерн Минхен) и Диего Годин (Интер).

Неодамна неговиот поранешен менаџер Ерик Олтхас за лошата форма на Гризман во Барселона го обвинил Меси. Гризман му објаснил на Валдано кој е Олтхас.

„Со поранешниот менаџер Олтхас немам контакт откако се оженив. Го поканив на свадбата, тој не се појави и оттогаш немам никаков контакт со него. Новинарите секогаш го бараат за коментар бидејќи мојот татко и мојата сестра не сакаат да даваат изјави. Мојот вујко Емануел Лопез не знае како функционира фудбалот. Секој негов разговор со новинарите изгледа како тие да ги вадат речениците од него. Му кажав на Лео дека не разговарам со мојот вујко, дека немам ниту негов телефонски број“.

Напаѓачот на Барселона е свесен дека игра во лоша форма, смета дека за тоа е виновна смената на тренерите.

„За 18 месеци, сменивме тројца тренери. Секој од нив имаше поинаква визија. Валверде ме ставаше на крилото, таа позиција не е моја. Кај Сетиен еден меч играв, еден не. Мојот татко му се јави еднаш да го праша зошто така се однесува со мене. Јас не сакав да се мешам. Летово дојде Куман. Мислам дека е јасно оти немав време да се приспособам на сограчите. И, капак е смената на претседателот, а сите кандидати за нов претседател расправаат на темата дали сум јас играч за Барселона или не. Мислам дека тоа не е нивна работа“, заклучил Гризман.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет29 минути

СЗО: Бројот на потенцијални вакцини против корона се зголеми од 11 на 48

Десетици компании – од стартап до фармацевтски гиганти се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против коронавирусот за...

Македонија1 час

„Медиапул“: Десет незгодни прашања во врска со бугарското вето

Бугарскиот сајт „Медиапул“ објави прашања до бугарската влада кои се однесуваат на блокадата за Северна Македонија, со наслов „Десет незгодни...

Македонија2 часа

Веридба со 30 и свадба со 90 гости – парични казни за скопјани поради организирање на собири

Скопското обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица и еден угостителски објект, поради организирање на масовни собири...

Македонија3 часа

За една недела регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излечени и 204 починати

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лица над 60...

Свет3 часа

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана...

Македонија3 часа

Заев најави дека не сме далеку од договор со Бугарија, опозицијата бара со декларација да се утврдат позициите

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека не сме далеку од договор со Бугарија. Тој рече дека не се разговара за...

Свет4 часа

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да почне со преземање на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да почне со преземањето на власта....

Свет17 часа

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови,...

Свет18 часа

Борис Џонсон го објави зимскиот план за ковид

Британскиот премиер, Борис Џонсон, на денешното јавно обраќање ги објасни деталите за излезот од „локдаун-от“, што започнува на 2 декември,...

Македонија19 часа

Во Македонија 387 нови случаи на Ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на...

Македонија22 часа

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за...

Регион23 часа

Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на...

Европа23 часа

СЗО: Европа ќе биде погодена од трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година

Светската здравствена организација стравува дека Европа може да се соочи со трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година...

Македонија1 ден

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на...

Регион1 ден

Со коронавирус заразен епископот Давид, кој ја водеше литургијата на погребот на Иринеј

Српскиот епископ Давид е заразен о1д коронавирус и се наоѓа во Центарот за клинички болници (КБЦ) „Д-р Драгиша Мишовиќ“, објави...

Македонија1 ден

Неделава почнува изведбата на модуларната болница во Гевгелија

Кон крајот на неделава почнува изведбата за конструирање на модуларната болница во Гевгелија. Како што информираат од Министерството за здравство,...

Европа1 ден

Саркози на суд поради корупција

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, ќе се појави на суд денес поради обвиненија за корупција и злоупотреба на влијание. Ова...

Регион1 ден

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се...

Европа1 ден

Шпан: Германија може да почне со вакцинација против коронавирусот во декември

Германија може да почне со вакцинирање на граѓаните против коронавирусот веќе следниот месец, најави германскиот министер за здравство, Јенс Шпан....

Македонија1 ден

Лекот „фавира“ пристигнува во македонските аптеки

Лекот „фавира“ или „фавимол“, со генеричко име „фавипивир“ неделава ќе биде достапен во македонските аптеки кога Агенцијата за лекови и...

Досие