Контакт

Спорт

Мегваер не заслужува да биде капитен на Манчестер јунајтед

Објавено пред

Манчестер јунајтед итно треба да именува друг капитен. Поранешниот фудбалер Пор Паркер изјави дека Хари Мегваер не заслужува да ги предводи „црвените ѓаволи“ на теренот.

Мегваер капитенската лената ја доби шест месеци по трансферот од Лестер кога стана најскапиот одбранбен играч во историјата на фудбалот. Лената ја наследи од Ешли Јанг кога тој во јануари 2020 се пресели во Интер.

Мегваер од почетокот на кошмарната сезона за Манчестер јунајтед се истакнува со лошите процени и грешките што ги прави на теренот.

„Прерано му ја дадоа капитенската лента. Многумина беа изненадени од одлуката. Од првиот ден можеше да се забележи дека одлуката беше погрешна. Капитен не мора да биде најдобриот играч или играч за кого се платени најмногу пари. Мегваер има многу елементи во играта што мора да ги поправви“, рекол Паркер, кој за Јунајтед играл од 1991 до 1996 година.

Манчестер јунајтед од почетокот на сезоната во Премиер лигата има шест порази, одбраната прими 19 гола.

„Јунајтед за Мегваер плати 80 милиони фунти, тоа е премногу. Велат дека имал одлично лето со Англија на Европското првенство, но единствено тежок натпревар беше со Италија во финалето. Сега најдобро се забележуваат сите дупки во неговата игра“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Камбосос го шокираше Лопез за обединување на титулите во лесна категорија

Објавено пред

Австралиецот Џорџ Камбосос Џуниор е нов освојувач на ИБФ, ВБА и ВБО титулите во лесна категорија, откако го шокираше големиот фаворит, Американецот Теофимо Лопез на мечот во „Медисон сквер гарден“ во Њујорк.

Камбосос, кој влезе на мечот како 6-1 аутсајдер, го прати Лопез на подот во првата рунда, а потоа самиот стана во 10. рунда од слична позиција за да победи на поени пред гласната публика. Двајца од судиите решија дека Камбосос победил (115:112, 115:111) додека третиот сметаше дека Лопез бил подобар (114:113).

„Верував во себеси и знаев дека можам да го победам. Јас не сум крал, јас сум император, бидејќи одам од земја во земја и ги соборувам сите“, вели Камбосос.

За 24-годишниот Лопез (16-1, 12 КО) ова беше прв меч по победата над Василиј Ломаченко минатата година, но во борбата на годината, според многумина, беше во сенка на 28-годишниот Австралиец (20-0, 10 КО), кој откако ги изддржа нападите во првите неколку рунди, беше поактивниот боксер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бугарската „кобра“ Пулев со застрашувачки нокаут над УФЦ легендата Мир

Објавено пред

Контроверзната нова ММА-промоција, „Тријад комбат“ донесе пресметки на боксери и ММА фајтери во ринг во форма во триаголник, а главниот меч донесе нови контроверзи, откако поранешниот кандидат за светската титула во тешка категорија, 40-годишниот Кубрат Пулев го „уништи“ поранешниот шампион во УФЦ во лесна категорија, Френк Мир.

Разликата во формата и во класата беше препознатлива веднаш, и кога Пулев почна да го удира противникот, а судијата на мечот, Ден Мираљота чекаше да прогласи нокаут, дел од фановите станаа загрижени за добросостојбата на Мир.

На крајот Мир се тетеравеше во рингот налик на лик од видео-играта „Мортал комбат“, но за среќа Пулев само стоеше и чекаше мечот да биде прекинат.

Прикажи повеќе...

Спорт

Не го сакаат сите Халанд – реакцијата на навивачката на Волфсбург стана вирална

Објавено пред

Ерлинг Халанд имаше спектакуларно враќање по повредата, откако веднаш по враќањето на теренот постигна гол за да ја комплетира камбек победата на Борусија Дортмунд против Волфсбург (1:3), нешто што наиде на незадоволство на една навивачка на домашниот клуб.

По шест недели пауза, на Норвежанецот му беа потребни само седум минути да го најде патот до мрежата, по што реши да прослави со покажување кон една навивачка на Волфсбург, која очигледно не беше воодушевена.

Самиот Халанд не се лутеше на гестот и го сподели на социјалните мрежи со порака: „Затоа го сакаме фудбалот“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет2 часа

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија19 часа

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија20 часа

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија22 часа

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија23 часа

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија24 часа

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија1 ден

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет1 ден

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет1 ден

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија1 ден

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија1 ден

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион2 дена

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија2 дена

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ2 дена

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Популарно2 дена

Македонија ќе игра против Италија во полуфиналето на плејофот за Светското првенство во Катар

Фудбалската репрезентација на Македонија ги доби ривалите за баражот за пласман на Светското првенство во Катар. Денешната ждрепка во Цирих...

Македонија2 дена

Возачите на автобусот што изгоре не биле вработени во „Беса транс“

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре не бил вработен во компанијата. Еден од...

Македонија2 дена

Автобусот бил технички исправен, годинава 113 пати ја поминал државната граница

Автобусот на „Беса транс“ минатата година во 22 случаја остварил влез – излез од државата, додека, пак, во 2021 година...

Македонија2 дена

(Видео) Утре ќе бидат префрлени во Скопје првите двајца преживеани во автобуската несреќа

Утре ќе бидат донесени првите двајца од седумте преживеани во автобуската несреќа во Бугарија. Тие прво ќе бидат сместени на...

Досие