Контакт

Спорт

Мегвајр мисли на долги патеки: Оценувајте ме за пет-шест години

Објавено пред

Хери Мегвајр побара од навивачите на Манчестер јунајтед да го оценат неговиот учинок кај „ѓаволите“ за „пет-шест години“ бидејќи смета на долга иднина во клубот.

Јунајтед немаат победа во последните пет меча и нема победа на гости оваа сезона по шокантниот 1:0 пораз од Њукасл, но Мегвајр, кој дојдеа од Лестер во текот на летото како најскап дефанзивец на светот, верува дека тимот ќе стане многу подобар во иднина.

„Најважното е да размислуваме на долги патеки. За пет-шест години, тогаш оценувајте ме, судете дали сум бил успех во клубот. Верувам во тоа и имам доверба дека ќе бидеме успешни и ќе имаме многу среќни моменти на ’Олд Трафорд’. Мораме да стануваме подобри како тим и тогаш и јас ќе бидам успех“, вели 26-годишниот Мегвајр.

Англискиот репрезентативец целосно се вклопи во одбраната на тимот и досега ги има одиграно сите минути во мечевите од Премиер лигата. Тој не е исплашен од рекордните 80 милиони фунти кои Јунајтед ги платија за него.

„Тоа е нешто на што јас немам влијание, така што не ме загрижува. Лестер сакаа да ме заддржат, Манчестер јунајтед сакаа да ме добијат и тие направија договор. Сигурен сум дека договорот беше добар за двата клуба, но јас сакам да се концентрирам на фудбалот, не на бизнисот“, вели Мегвајр.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Милионерите“ против Интер без Алкасер и Ројс

Објавено пред

Фудбалерите на Борусија од Дортмунд Марко Ројс и Пако Алкасер ќе го пропуштат натпреварот со Интер во Лигата на шампионите, објавија италијанските медиуми.

Шпанскиот напаѓач неколку недели е надвор од имот поради повредата на Ахиловата тетива, додека Ројс бил болен од грип.

Во составот ќе биде голманот Роман Бурки кој се рехабилитирал од повредата на коленото, како и Џејдон Санчо кој ја одработи клупската суспензија од еден натпревар.

Натпреварот помеѓу Интер и Борусија Дортмунд ќе се одигра в среда во Милано со почеток во 21 часот.

На табелата во Ф-групата Борусија и Барселона имаат по четири бода, а Интер и Славија Прага по еден бод.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милан Томиќ повеќе не е тренер на КК Црвена ѕвезда

Објавено пред

Тренерот на кошаркарите на Црвена ѕвезда, Милан Томиќ, претпладнево поднел неотповиклива оставка на функцијата.

Оставката е логичен потег на тренерот чија екипа во неделата загуби од Крка во АБА-лигата. Актуелните шампиони во регионалното натпреварување во првите три кола доживеаја два порази, а минатат сезона ја завршија со само еден пораз во регуларниот дел.

Црвена ѕвезда се наоѓа во серија од три порази, два во АБА-лигата (Будуќност и Крка) и еден во Евролигата (Макаби).

По повод оставката на тренерот Томиќ пред новинарите попладнево ќе се појави првиот човек на клубот Небојша Човиќ.

Српските медиуми шпекулираат дека до именувањето на нов тренер тимот ќе го предводи асистентот на Томиќ, Андрија Гавриловиќ.

Црвена ѕвезда в четврток ќе игра против Барселона, а в недела во АБА-лигата против Мега Бемакс.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Ел Класико“ ќе се игра на 18 декември

Објавено пред

Барселона и Реал Мадрид се договориле одложениот натпревар од 10 коло да се одигра на 18 декември (среда) на „Ноу Камп“. „Ел Калсико“ требаше да се одигра в сабота (26 октомври), но поради кревката политичка ситуација во Каталонија е одложен.

Каталонскиот весник „Спорт“ пишува дека клубовите постигнале договор околу терминот кога треба да се одигра натпреварот, а датумот ќе мора да го потврдат од Фудбаскиот сојуз на Шпанија. Токму од Сојузот на клубовите им предложиле да најдат заедничко реение.

Меѓутоа иако клубовите се договориле и Сојузот ќе го прифати терминот, од договореното не биле задоволни од Ла Лига. Тие ќе се жалеле на оваа одлука бидејќи барале дербито да биде одиграно на 4 или 7 декември.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Вучиќ: Дали за косовското прашање ќе добиеме гаранции од ЕУ какви што доби Северна Македонија?

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за австрискиот весник „Стандард“ ја исклучи можноста Белград да го признае Косово во актуелните...

Македонија2 часа

(Видео) Нови вработувања и подобри услови за истражувачка работа бараат од Институтот за хемија

Создаваме способни оформени кадри кои заминуваат во странство бидејќи со години не се овозможуваат вработувања на млади соработници, уловите за...

Македонија3 часа

Ѓоко Поповски повторно доби 9 години затвор за набавката на полициски возила

Судијката Добрила Кацарска попладнево повторно го осуди на казна затвор од 9 години поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, откако...

Македонија4 часа

Вебер: Од Скопје и Тирана баравме многу, а сега вратата им е затворена пред носот

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент едногласно ја осудија одлуката за одложување на преговорите со Северна Македонија и...

Топ4 часа

Тројца повредени во судир на два мотоцикли на „Партизанска“

Две лица се повредени вчера во сообраќајна несреќа помеѓу два мотоцикли на бул. Партизански одреди во Скопје. Во незгодата со...

Македонија4 часа

Заев: Не треба да го одложуваме пописот, ќе разговараме со директорот за термините

Пописот не треба да го одложиме, изјави премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање. Тој најави дека следната недела ќе...

Македонија5 часа

Туск пред пратениците во ЕП: Голема грешка е одлуката за Северна Македонија и Албанија

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска пред пратениците во Европскиот парламент рече дека е голема грешка тоа што не...

Свет5 часа

Нарухито прогласен за јапонски цар, помилувани половина милион осуденици

Јапонската влада помилува околу 550.000 осуденици за помали кривични дела по повод востоличувањето на императорот Нарухито. Одлуката, одобрена од владата...

Свет6 часа

„Фејсбук“ ги објави новите мерки за претседателските избори во САД

„Фејсбук“ најави дека внимателно ќе ги следи „медиумите кои се контролирани од државата“ и се обидуваат да манипулираат со расположението...

Регион7 часа

Грчката полиција изнесе малолетници од кино на филмот „Џокер“

Во Грција изби широка полемика зошто полицијата минатиот викенд изнела малолетници од две кина во Атина, во кои се прикажувал...

Свет7 часа

Торнадо остави неколку илјади домаќинства без струја во Далас

Десетина илјади домаќинства и деловни објекти во Далас останаа без струја поради торнадо што го погоди овој американски град. Ударите...

Регион7 часа

Чавушоглу: Санкциите и заканите нема да нè спречат во офанзивата во Сирија

Меѓународните санкции или закани со санкции нема да ја присилат Турција да ја спречи својата афанзива во Северна Сирија, изјави...

Македонија18 часа

(Видео) Мицкоски: Едногласно ја преименувавме коалицијата во „Обнова на Македонија“

По средбата со коалициските партнери, Мицкоски рече дека едногласно се договориле да го сменат името на коалицијата во „Обнова на...

Македонија19 часа

(Видео) Мицкоски на средба со коалициските партнери

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва во седиштето на партијата е на средба со своите коалициски партнери. Состанокот следува по...

Регион20 часа

Протест пред француската амбасада во Бугарија против одлуката на Макрон за Северна Македонија

Десетици интелектуалци, јавни личности и граѓани се собраа вечерва пред француската амбасада во Софија за да го искажат своето несогласување...

Свет21 час

Претседателот на британскиот Парламент одби гласање за договорот за брегзит

Барањето на британската влада пратениците да гласаат со „да“ или „не“ за договорот за брегзит, што го постигна премиерот Борис...

Македонија23 часа

Конте: Преговорите за проширување на Балканот треба да почнат во ноември

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, порача дека Рим ќе предложи Европската Унија повторно во ноември да ги почне преговорите за проширување...

Топ24 часа

Млад скопјанец се фрлил од вториот кат на зграда

Во Полициската станица Центар во вечерните часови на 20 октомври било пријавено дека на скопскиот булевар Кирил и Методиј едно...

Македонија1 ден

(Видео) Симовски: Нема попис во април, ќе се пролонгира

Април е непогоден термин за пописот и треба да се пролонгира, вели Апостол Симовски, директор на Државниот завод за статистика,...

Економија1 ден

Бензините поевтинуваат, цената на дизелот останува иста

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат, додека цената на дизелот останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена...

Досие