Контакт

Спорт

Меколум го продолжи договорот со Њу Орлеанс

Објавено пред

Си Џеј Меколум ја продолжил соработката со Њу Орлеанс за уште две сезони, објави новинарот Адријан Војнаровски,. Договореното продолжување тежи 64.000.000 долари, па Пеликанс го врзаа искусниот бек до летото 2026 година.

dobivaj vesti na viber

Со новиот потпис, Меколум ќе заработи 133.000.000 долари во следните четири години.

Првите осум години од кариерата МекКолум ги мина во Портланд. Блезерси го избраа како 10.пик на драфтот во 2013 година. Тој се раздели со франшизата од Орегон кон средината на минатата сезона, кога пристигна во Луизијана во пакет со Лери Ненс и Тони Снел во замена за Џош Харт, Никел Александар Вокер, Томас Саторански и Диди Лузада.

Во дресот на Пеликанс одигра 26 натпревари и имаше просек од 24,3 поени, 5,8 асистенции и 4,5 украдени топки. Меколум е еден од шесте играчи со просек од 20 или повеќе поени во секоја од последните седум сезони. Во ова друштво покрај Меколум се и Ентони Дејвис, Демар Дерозан, Леброн Џејмс, Пол Џорџ и Џејмс Харден.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ефес го повлече дресот на Крунослав Симон

Објавено пред

Актуелниот европски шампион во Евролигата, Анадолу Ефес, го повлече дресот на хрватскиот репрезентативец Крунослав Симон.

dobivaj vesti na viber

Церемонијата на подигање на дресот со број 44 под сводот на салатата „Синан Ердем“ во Истанбул се одржа синоќа пред натпреварот од Евролигата против Олимпијакос, кој Ефес го доби со 82:71.

Симон, кој последните пет години ги помина во турскиот клуб, тоа лето се врати во Загреб. 37-годишната кариера ќе ја заврши во Цедевита јуниор.

Симон е само вториот играч чиј дрес го влечеше Ефе. Пред него ваква чест доби македонската легенда Петар Наумоски, двократен европски првак со Југопластика, кој настапуваше за Ефес од 1992 до 1994 и од 1995 до 1999 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милер замина во репрезентативна пензија

Објавено пред

Германија дожиева уште еден дебакл на Мундијалите. Германците во Катар, го повторија резултатот од Русија, кога исто така испаднаа во првата фаза. Во конкуренција на Јапонија, Шпанија и Костарика, четирикратните светски шампиони го освоија третото место.

dobivaj vesti na viber

Германците синоќа ја победи Костарика со 4:2, дома ги испрати Јапинија со триумфот над Шпанија (2:1).

Натпреварот против Костарика со голема веројатност беше последен за Томас Милер во дресот со државниот грб. Самиот најави дека ќе се повлече од репрезентацијата.

„Ако ова беше мојот последен натпревар, тоа за мене претставува големо задоволство. Проживеавме неверојатни моменти заедно. На секој натпревар се трудев да го оставам срцето на теренот. Го направив тоа со љубов“, им порача Милер на фановите.

Во дресот на репрезентацијата Милер одигра 121 натпревар и постигна 44 голови, а со Германија стана светски првак на Мундијалот во Бразил во 2014 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Србија мора да ја победи Швајцарија, а Уругвај Гана

Објавено пред

Вечерва на Светското првенство во Катар ќе бидат формирани сите осмина-финални двојки. На програмата се натпреварите од третото коло во групите Г и Х. Пласман меѓу најдобрите 16 изборија Бразил од Г и Португалија од Х групата.

dobivaj vesti na viber

Натпреварите Бразил-Камерун и Србија-Швајцарија на програмата се од 20 часот. Бразил ја освои првата позиција, додека останатите три селекции имаат шанси за пласман во нокаут рундата.

Фокусот ќе биде на натпреварот Србија-Швајцарија. Ова ќе биде реприза на нивниот дуел од претходниот Мундијал во Русија, кој заврши со победа на Швајцарците 2:1.

Србија само со победа, под услов Камерун да не направи сензација против Бразил, може да ја освои втората позиција.

Денот ќе го отворат мечевите во Х-групата. Слично како и во Г-групата, три селекции се борат за второто место. Бразил е прв, на второто место е Гана, зад нив се Уругвај и Јужна Кореја.

Можно е гол разликата да го одреди вториот патник во осмина-финалето. На Гана против Уругвај и е доволен и еден бод, но само под услов Јужна Кореја да не ја победи Португалија со два или повеќе голови.

Уругвајците само со победа одат понатаму, но доколку Кореја слави над Португалија, тогаш победата на Уругвај мора да биде поголема за најмалку еден гол.

Натпреварите во Г-групата ќе започнат во 16 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија56 минути

СДСМ: Даночна реформа, нема нови даноци и се укинува прогресивното оданочување

Владата предводена од СДСМ од почетокот на наредната година почнува со етапно воведување нов даночен систем, чија главна карактеристика е...

Топ1 час

Во Германија запленети 2.100 лажни часовници, наменети за македонскиот пазар

Повеќе од 2.100 фалсификувани луксузни часовници се запленети во четвртокот на аеродромот во Франкфурт, соопшти полицијата. Во меѓувреме се појавија...

Македонија1 час

Приватните превозници утрово на протест на „Илинденска“

Превозниците од „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ утрово повторно го блокираа сообраќајот во Скопје на десната лента на булеварот „Илинден“. Директорот...

Свет2 часа

Бајден и Макрон: Русија е одговорна за воените злосторства во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден и францускиот претседател Емануел Макрон ветија дека Русија ќе одговара за „широко документираните злосторства и воени...

Свет2 часа

Бајден: Не планирам да разговарам со Путин во скоро време

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека не планира наскоро да разговара со рускиот колега Владимир Путин, но е подготвен да...

Свет2 часа

Столтенберг: НАТО нема да биде вовлечен во војната на Путин

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Северноатлантската алијанса нема да биде вовлечена во војната на Путин. “Руската...

Македонија19 часа

Дојави за бомби во осум училишта во Скопје

Попладнево, во полицијата било пријавено дека на електронски адреси на осум училишта во Скопје им е упатена закана за поставена...

Македонија19 часа

Град Скопје го раскина договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“

Договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“ денес е раскинат поради неисполнување на обврските што произлегуваат од договорот. „Во...

Економија19 часа

Мицкоски: РЕК „Битола“ од вчера работи со еден блок на 75 отсто од инсталираниот капацитет

„Владата најавуваше дека ќе работат од 1 ноември до крајот на грејната сезона со трите блока во Битола, едниот блок...

Македонија20 часа

Османи: Во фокусот на нашето претседавање ќе биде враќањето на мирот и стабилноста во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на министерскиот состанок на ОБСЕ во Лоѓ, денес оствари билатерална средба со...

Економија21 час

Дизелот поевтинува, цените на другите горива остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа21 час

Лукашенко: Украина го користи секој изговор за да го вовлече НАТО во конфликт

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска изјави дека Украина го користи секој изговор за да ги вовлече силите на земјите...

Македонија22 часа

(Видео) Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Општиот впечаток меѓу нашите граѓани, за жал, е дека некои од преземените реформи или не се одржливи на долг рок...

Свет24 часа

Лавров: Западот го осакати Советот на Европа не оставајќи му никакви шанси за закрепнување

Сергеј Лавров рече дека Западот го осакати Советот на Европа, без никакви шанси за закрепнување. „Западот го осакати Советот на...

Свет1 ден

Маск најави тестирање мозочен чип на луѓе, ќе почне за шест месеци

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип развиен од неговата компанија Neuralink да почнат...

Свет1 ден

Белата куќа објави нови пакет-санкции против Северна Кореја

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан објави дека САД работат на нови пакет-санкции насочени кон Северна Кореја. Саливан изјави...

Свет1 ден

Кинески амбасадор: Кина не ја снабдува Русија со оружје

Кина не ја снабдува Русија со оружје, изјави кинескиот амбасадор во Франција, Лу Ша. „Не. Мислам дека на Русија не...

Свет1 ден

Џјинпинг: Кина ги продолжува координацијата и комуникацијата со Европската Унија

Кина ќе продолжи да ги зајакнува комуникацијата и координацијата со Европската Унија, изјави денеска кинескиот претседател на средбата во Пекинг...

Свет1 ден

Пет лица пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго

Пет лица се пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго, соопшти полицијата. Според полицијата, во средата во 11.12 часот...

Македонија1 ден

Маричиќ во Брисел, почнува билатералниот скрининг за „Правосудство и фундаментални права“

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, денеска во Брисел ќе го...