Контакт

Спорт

Менаџерот на Мустафи: Преговараме со Барселона

Објавено пред

Поранешниот германски репрезентативец Шкодран Мустафи се наоѓа пред трансфер во еден од најголемите светски клубови. Барселона наредното лето сака да го донесе Мустафи во слободен трансфер.

Дека се водат преговори помеѓу Барселона и Мустафи потврдил менаџерот на фудбалерот.

„Не сум во Барселона дојден поради Јусуф Демир, туку поради Мустафи од Арсенал, чии интереси исто така ги застапувам“, рекол менаџерот Емре Озтурк.

Мустафи е играч на Арсенал од 2016 година, но оваа сезона ја нема довербата од менаџерот Микел Артета. Има одиграно само осум натпревари од стартот на сезона, додека во Премиер лигата играл само два пати.

Пред Арсенал, Мустафи, бил играч на Валенсија и Сампдорија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Фудбалската елита поради короната губи 5 милијарди евра

Објавено пред

Шесте најквалитетни фудбалски лиги во светот според некои прогнози ќе загубат околу 5 милијарди евра како резултат на пандемијата со коронавирусот. Според податоците на ревизорската компанија „KMPG“, се очекува вистински финансиски хаос.

Споменатата цифра се однесува на претходната сезона и тоа во Португалија, Шпанија, Англија, Германија, Франција и Италија.

ПСЖ загубил 125.8 милиони евра, Порто е со загуба од 116,2, а Јувентус во минус од безмалку 90 милиони евра.

Реал Мадрид за изненадување направил профит од 300.000 евра, а профитот на Баерн е 5.9 милиони евра. Ливерпул се уште не ги открива податоците.

Што се однесува на заработката на споменатите клубови во сезоната 2019/2020 таа е намалена во споредба со претходната, од продажба на дресови и останати маркетиншки работи, од влезници и од ТВ права

Клучна е забелешката на ревизорите уште пред почетокот на пандемијата дека проблем ќе направат „напумпаните“ плати на фудбалерите, се повисоките цени на трансферите и огромните проценти за агентите.

Анализата на „KPMG” тврди дека од февруари 2020 до јануари 2021 вкупната вредност на 500-те најдобри фудбалери во светот паднала за речиси 10%.

Прикажи повеќе...

Спорт

Харт го доби пивото од Меси: Горд сум што ми даваше голови!

Објавено пред

Англискиот голман, Џо Харт го доби подарокот од Лео Меси, поточно од спонзорот на Аргентинецот, компанијата „Budweiser“

Сите голмани на кои Лео Меси им дал гол добија по толку шишиња пиво од компанијата затоа што аргентинскиот ас на крајот на 2020 година го сруши рекордот на Пеле по бројот на постигнати голови за еден клуб, Барселона. Меси со голот против Валјадолид стигна до бројката од 644, а Пеле за Сантос постигна 643.

Трет на таа листа е Герд Милер, во Баерн стигна до 570 гола.

Фотографии со пристигнатите шишиња пиво испратија Буфон, Облак, Кепа, нашиот репрезентативец, Столе Димитриевски, а тоа го стори и Џо Харт.

Англичанецот прими 2 гола од Меси во периодот додека беше во Манчестер Сити, од 2007 до 2018 година.

„Ништо освен почит за големиот човек. Изгледа чудно, но горд сум што ми даваше голови! Честитам, ми беше привилегија да бидам дел од историјата и успехот кој никогаш веќе нема да биде повторен“ напиша Харт на Инстаграм.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нуркиќ нема среќа, нова тешка повреда, овој пат на раката

Објавено пред

Кошаркарот на Портланд, Јусуф Нуркиќ (БиХ) ноќеска доживеа нова тешка повреда, го скрши рачниот зглоб, па повторно ќе мора да паузира во НБА-лигата.

Во мечот што неговиот Портланд го загуби од Индијана (111-87) центарот при еден дуел со противничкиот плејмејкер Малколм Брогдон во обид да му ја избие топката од рацете почувствува болка, по што веднаш го напушти мечот и се упати кон соблекувалната.

Од Портланд ги потврдија лошите вести:

Нуркиќ одигра само 19 меча за Трејлблејзерси по претходната повреда на ногата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Новите членови на ДИК дадоа свечена изјава во Собранието

Новите членови на Државната изборна комисија дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери. Нови членови на највисокото изборно...

Македонија24 минути

Пендаровски: Палењето на знамето на Бугарија е за осуда

Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е...

Свет1 час

Поради недостиг од кислород починале сите пациенти во болничко крило во Бразил

Гувернерот на најголемата бразилска сојузна држава Амазон, Вилсон Лима, прогласи полициски час поради извештаите за голем пораст на бројот на...

Свет2 часа

СЗО: 95 отсто од произведените вакцини се распоредени во само 10 земји

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге, изјави во Копенхаген дека 95 проценти од вакцините против...

Свет3 часа

(Видео) Пјонгјанг ги покажа новите ракети – „Ова е слика на нашата апсолутна моќ“

Северна Кореја организира воена парада во центарот на Пјонгјанг со цел да го одбележи крајот на осумдневниот конгрес на Работничката...

Македонија3 часа

Захариева: Остар вербален демарш за Скопје поради палењето на бугарското знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни...

Македонија14 часа

Заев најави 50 отсто поевтина регистрација за возилата со странски таблички

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 проценти намалени давачки од утврдената вредност на сите...

Европа15 часа

Во Австрија задолжителен негативен тест за влез во театар и за хотелско сместување

Австрискиот парламент денеска одобри владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар и за хотелско смесутвање и покрај...

Македонија16 часа

15 починати и 396 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на...

Домашен19 часа

Игор Ангеловски ќе ја предводи фудбалската репрезентација на Европското првенство

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, ќе ја предводи нашата селекција на Европското првенство, кое ќе се одигра во...

Македонија19 часа

Лекари од Македонија дел од мировната мисија „Одлучна поддршка“ во Авганистан

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со шестчлениот медицински тим од јавното и военото здравство којшто ќе биде упатен во...

Свет20 часа

Трамп: САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот

САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот, рече американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, во видео-обраќањето. „Сакам...

Свет21 час

Германска студија: Ризикот од ширење на коронавирусот во концертни сали е незначителен

Ново истражување во Германија за движење на честички во воздухот во затворен простор покажа дека постои незначителен ризик од инфекција...

Европа22 часа

Шефот на институтот „Роберт Кох“: Пандемијата ќе ја ставиме под контрола до крајот на годината

Германија ќе воспостави контрола над пандемијата на коронавирус до крајот на годината, но нов, позаразен вид на ковид може да...

Македонија22 часа

Од 21 јануари угостителските објекти ќе работат до 21 часот

Од следниот четврток, 21 јануари, угостителските објекти повторно ќе работат до 21 часот, а Комисијата за заразни болести размислува да...

Свет23 часа

СЗО: 13 експерти пристигнаа во Вухан, двајца задржани поради сомнение дека имаат вирус

Светската здравствена организација соопшти дека двајца експерти од нејзината мисија за утврдување на потеклото на новиот коронавирус во Кина сè...

Топ23 часа

Дете загина откако во него удрил автомобил во Тетово

Дете загина во сообраќајна несреќа што се случила вчера доцна попладнето на ул. Видое Смилевски-Бато во Тетово. До несреќата дошло...

Свет1 ден

(Видео) Протести во Брисел – запалена полициска станица, нападнато возилото на кралот

Во Брисел за време на протестите поради смртта на младо момче од африканско потекло, кој починал во притвор, избија немири...

Свет1 ден

СЗО свика итен состанок

Комитетот за вонредни ситуации на Светската здравствена организација се состанува денескa, две недели пред редовниот состанок, за да разговара за...

Свет1 ден

Тим за вакцинација донел коронавирус во старски дом во Германија

Најмалку 51 од вкупно 58 лица се заразиле со коронавирус во дом за стари лица во Лихтфелс, Германија. Според управителот...

Досие