Контакт

Спорт

Мерцедес покажaа заби во Шпанија – Хамилтон пред Ботас, Ферстапен само деветти

Објавено пред

Ако минатата трка во Португалија не беше доволен показател, Мерцедес уште еднаш покажа дека ќе биде многу тешко да се симне од тронот оваа сезона откако Луис Хамилтон постави најдобро време на вториот тренинг пред Шпанското ГП пред својот колега Валтери Ботас (кој беше прв во првата сесија), а главниот ривал Макс Ферстапен во Ред бул беше само на деветтото место.

Хамилтон постави најдобар круг од 1:18.170, за 0.139 секунди побрз од Ботас по што неочекувано на третото место беше Шарл Леклер во Ферари со 0,165 секунди заостанување. Во топ-5 беа и двајцата возачи на Алпине, Естебан Окон и Фернандо Алонсо.

Во топ-10 беа и Пјер Гасли (Алфа Таури), Јуки Цунода (Алфа Таури) и Карлос Саинс Јуниор (Ферари) по што следуваа двајцата возачи на Ред бул, Ферстапен и Серхио Перез.

Спорт

Ѓоковиќ: Не сфаќате колку е тешко да се победи Рафа тука!

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ призна дека морал да го „донесе“ својот најдобар тенис во неверојатната 3:6/6:3/7:6(4)/6:2 победа над 13-кратниот шампион од Ролан Гарос, Рафаел Надал во полуфиналето на гренд слемот на земја.

„Ми беше привилегија да го делам теренот со Надал во овој неверојатен меч. Ова е најдобриот меч кој сум го одиграл во Париз, а атмосферата и енергијата беше на највисоко можно ниво и двајцата имавме фантастична поддршка. Беше потребен мојот најдобар тенис да го победам Рафа вечерва. Исто колку што е тешко да се објасни како е да се игра против него тука, нешто посебно. Си велите, нема притисок, но секогаш има притисок, верувајте“, вели Ѓоковиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Имобиле: Има ли нешто поубаво од гол на мојот стадион за мојата репрезентација?

Објавено пред

Чиро Имобиле постигна гол за Италија на трет меч едноподруго, за да помогне „аѕурите“ да имаат победнички старт на ЕУРО 2020 со 3:0 триумфот над Турција, обезбеден со три гола во второто полувреме.

Ова е првпат во историјата Италија да постигне три гола на еден меч на ЕП, но до голот на Чакир не се стигнуваше лесно. Италија сега исто така има девет победи во низа со 28 постигнати голови, а на деветте меча немаат примено гол.

„Беше прекрасно да се видат фановите како слават по сите работи кои се случија, конечно се собравме по овој проклет вирус. Покажавме трпение против силен противник кој ќе направи проблеми на многу репрезентации. Се обидовме да ги умориме во првото полувреме, да ги ‘рашириме’, но удривме во нивниот ѕид, посебно бидејќи не сме најдобри во воздушната игра. Тие беа уморни и тогаш ја начекавме нашата шанса. Да се постигне гол на стадионот на кој играм на почетокот на Еуро? Што може да биде подобро“, вели Имобиле.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Маестрална партија на Ѓоковиќ – му се одмазди на Надал за финале на Ролан Гарос!

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ имаше совршена одмазда за минатогодишниот пораз во финалето на Ролан Гарос од Рафаел Надал, добивајќи ја петочната вечерна класика против Шпанецот во полуфиналето во Париз со 3:6/6:3/7:6(4)/6:2 за финале против грчката сензација Стефанос Циципас.

Ова е само трет пораз во кариерата на Надал на неговиот омилен терен, и значи дека нема да може да го помине Роџер Федерер со 20 гренд слем титули, додека светскиот број 1 ќе се бори за својата 19-та голема титула. Ова беше 58. меѓусебен дуел на двајцата најдобри тенисери на денешницата, и сега Ѓоковиќ има 30:28 предност.

Мечот започна фуриозно за Надал, кој направи предност од 5:0, за потоа да го освои сетот со 6:3, но Србинот се врати во одличниот втор сет за да израмни на 1:1. Третиот сет беше вистинска класика, во траење од 1 час и 31 минута, и Ѓоковиќ го доби во тај-брејк. Во четвртиот сет, Надал почна со брејк за 2:0 водство, за потоа Ѓоковиќ да врати и со два брејка да ја обезбеди неверојатната победа.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт9 часа

Пандев со обраќање до нацијата: Генерацијата која ја обедини цела Македонија

Капитенот Горан Пандев преку Инстаграм прати порака до нацијата пред историскиот настап на Европското првенство во фудбал, во кое зборува...

Регион12 часа

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од...

Македонија13 часа

Заев – Брнз: Извршната наредба на Бајден ги штитат САД, Северна Македонија и сојузниците

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите...

Македонија15 часа

Андоновска: Системот за вакцинирање со сериозен недостаток, ако се пријавите повеќе пати, се регистрира последното пријавување

Ако веќе еднаш сте пријавени на vakcinacija.mk не се пријавувајте повторно, затоа што се евидентира само датата на вашата последна...

Македонија15 часа

Регистрирани 20 нови случаи на Ковид-19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 2.885 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на КОВИД-19 од: Куманово – 5,...

Македонија15 часа

Еко-активистите бараат увид во извештајот за состојбата на исечените дрвја, Богдановиќ тврди дека биле стари и суви

Еко-активистите изразија револтираност од, како што велат, масакрот на дрвјава на улицата „Орце Николов“ во Дебар Маало, направен вчера. Од...

Македонија16 часа

Македонски полицајци ќе се грижат за безбедноста на Европското фудбалско првенство

По повод Европското првенство во фудбал ЕУРО 2020, на кое првпат ќе учествува и македонската фудбалска репрезентација, Министерството за внатрешни...

Македонија17 часа

Продолжен притворот на Орце Камчев

Бизнисменот Орце Камчев останува во затворот во „Шутка“. Кривичниот совет му ја продолжи мерката за нови 30 дена. Судиите сметаат...

Македонија17 часа

САД со поддршка за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, без одложување

САД изразија поддршка за итен почеток на преговорите за Македонија и Албанија во ЕУ, објави портпаролот на американскиот Стејт департмент,...

Македонија18 часа

Во тек се двете трансплантации на бубрег од починатата донорка

Во моментов на Клиниката за урологија во тек се двете трансплантации на бубрег од 44-годишната пациентка која вчера беше дијагностицирана со...

Топ19 часа

Албански државјанин им дал мито на полицајците, кои во неговиот камион пронајдоа дрога вредна 200.000 евра

Албанскиот државјанин кој вчера беше фатен со голема количина дрога во камион со приколка на патот Прилеп-Градско, претходно им понудил...

Свет20 часа

Кина ја одобри вакцината на „Синофарм“ за деца постари од три години

Вакцината против Ковид-19 на кинеската компанија „Синофарм“, што ја направи Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба...

Свет21 час

(Видео) Бајден: Ќе донираме половина милијарда вакцини за сиромашните земји и нема да бараме против-услуга

Американскиот претседател Џо Бајден, кој најави дека САД ќе донираат половина милијарда вакцини против Ковид-19 во 92 земји кои се...

Македонија21 час

Матурантите го полагаат вториот екстерен испит

Матурантите денеска од 10 часот ќе го полагаат вториот екстерен испит. Гимназијалците и оние од стручното образование, избираа помеѓу предметите...

Македонија21 час

Успешно извршена четвртата трансплантација на срце

Рано утрово, срцето на 44 годишната пациентка чие семејство несебично ги донираше органите, почна повторно да чука. Министерот за здравство,...

Македонија21 час

Макрон: Лично сум вклучен да се најде решение со Бугарија

Франција го поддржува процесот на интеграција на Северна Македонија во ЕУ, време е да се конкретизира без да се губи...

Спорт1 ден

Пандев: Знаеме дека сите навивачи живеат со нас!

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев во интервју за МТВ пред стартот на Европското првенство, вели дека сите во...

Свет1 ден

Затворска казна за Французинот што му удри шлаканица на Макрон

Судот во Франција денеска го осуди 28-годишниот Дамиен Тарел, кој во вторникот му удри шлаканица на претседателот Емануел Макрон на...

Македонија2 дена

Нови 18 заболени и еден починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2.411 тестирања, а регистрирани се 18 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје – 8,...

Регион2 дена

Европската комисија: Западен Балкан да се стрпи за слободно патување во ЕУ

Европската комисија го поздравува напредокот на земјите од Западен Балкан во однос на епидемиолошката состојба и вакцинацијата, но вели дека...

Досие