Контакт

Спорт

Меси: Чави и Иниеста се уникатни

Објавено пред

Како најава за големиот спектакл, шоуто „Меси10“, во кое преку акробатски перформанс ќе биде претставена кариерата на ѕвездата на Барселона, Меси дал опширно интервју за Каталонското радио.

Говорел за Чави, Иниеста, најдрагиот гол, најтежкиот противник, натпреварот што нема да го заборави, периодот кога сакал да ја напушти Барселона…

Во 2013 и 2014 година поради проблемите со шпанската Управа за јавни приходи, кога константно бил напаѓан од медиумите, сериозно размислувал да замине од Барселона.

Аргентинецот заедно со Чави и Иниеста го обележа најуспешниот период на Барселона.

„Сите знаевме дека еднаш ќе мора да заминат. Имаме многу квалитетни играчи на тие позиции, но Чави и Иниеста се уникатни. Поради нив се смени филозофијата на фудбалот. Се случуваше само поради нив двајца да имаме посед на топка и од 90 отсто, а кога ќе ја изгубевме го враќавме поседот за пет секунди. Чеви би можел еден ден да се врати во клубот и доколку сака да биде тренер. Сигурен сум дека еден тоа и ќе се случи и дека ќе има резултати какви што имаше Гвардиола на почетокот на тренерската кариера“, рекол Меси.

Омилен гол на Аргентинецот е голот што глава го постигна против Манчестер Јунајтед во 2009 година, во финалето во Лигата на шампионите.

Кој е најдобриот тим против кого играл и кој натпревар му е најдраг во кариерата?

„Шпанската репрезентација од 2010 година, од Светското првенство во Јужна Африка, а победа што нема да ја заборавам е онаа против Реал во полу-финалето во Лигата на шампионите во 2011 година“, рекол Меси.

Меси бил убеден дека Нејмар ќе заврши во Реал©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хаверц е незапирлив, донесе три поени за Леверкузен (видео)

Објавено пред

Новата ѕвезда на германскиот фудбал, и човекот кој го бараат најголемите европски клубови, Каи Хаверц стана фудбалерот со најмногу голови во Бундеслигата (35) пред да наполи 21 година, откако го постигна единствениот гол во тешката 1:0 победа на Баер Леверкузен кај Фрајбург во првиот меч од 29. коло.

Хаверц во 54. минута доби одлична топка од фантастичниот Леон Бејли и од практично невозможна ситуација успеа да го совлада голманот Александер Шволов за важна победа на „фармацевтите“ откако во минатото коло беа дома понижени од Волфсбург со 1:4. Сепак, тој во 66. минута од мечот излезе од игра поради повреда, откако тренерот Петер Бос не сакаше да ризикува.

Рекордите на Хаверц за Баер се импресивни – тој е најмладиот фудбалер кој одиграл 100 меча во Бундеслигата и најмлад фудбалер и стрелец во историјата на клубот од Леверкузен, за кој има постигнато и 22 асистенции. Ова беше негов петти гол по рестартот на Бундеслигата, односно во четири кола.

Со победата, Леверкузен барем привремено се искачи на третото место во Бундеслигата со 56 поени, осум помалку од лидерот Баерн Минхен. Фрајбург се осми со 38 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

НБА ѕвездата Стивен Џексон зборуваше на митингот во Минеаполис (видео)

Објавено пред

Поранешниот НБА кошаркар Стивен Џексон беше еден од говорниците на протестот во петокот попладне во Минеаполис во чест на неговиот пријател, Џорџ Флојд, Афроамериканецот кој почина откако беше уапсен и полицаецот го задуши со неговото колено.

Оваа смрт предизвика хаос во Минеаполис, со три дена протести, а вчера беше запалена и една полициска станица во градот.

„Тука сум бидејќи нема да дозволам да го оцрнат карактерот на Џорџ Флојд. Многу пати, кога полицајците ќе направат нешто што знаат дека е погрешно, прво се обидуваат да го прикријат или да го оправдаат со историјата на личност. Не можете да ми кажете, кога човекот има колено на вратот на мојот брат и му го одзема животот со раката во џеб, тој не мисли дека е заштитен“, изјави Џексон.

Џексон, кој одигра 14 сезони во НБА лигата, станал пријател на Флојд додека двајцата раснеа во Тексас. На протестот зборуваа и актерот Џејми Фокс, како и кошаркарите на Минесота тимбервулвс, Карл-Ентони Таунс и Џош Окоги.

Инаку, полицаецот Дерек Човин, кој беше „фатен“ на видеото како клечи на вратот на Флојд, беше уапсен во петокот и обвинет за убиство.

Леброн се јави по убиството во Минеаполис: Сега сфаќате ли зошто?

Прикажи повеќе...

Спорт

Црвена звезда ја запечати третата титула во низа (видео)

Објавено пред

Фудбалерите на Црвена звезда ја освоија својата трета титула едноподруго во српската Суперлига, откако на гостувањето кај Рад славеа со убедливи 5:0 за 31. титула во историјата на белграскиот клуб.

Пред овој меч, „црвено-белите“ имаа предност од 11 поени пред вечниот ривал Партизан на четири кола пред крајот на шампионатот, покажувајќи уште еднаш дека се неприкосновени во шампионатот.

Уште по првото полувреме, Звезда имаше 3:0, откако во 24. минута Иваниќ од пенал го отвори резултатот, а Бабиќ (30.) и Вукановиќ (36.) ја потврдија победата. Во второто полувреме, Дегенек во 57. минута зголеми на 4:0, пред Вукановиќ во 82. минута да го постави конечниот резултат.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 час

Трамп и официјално соопшти: САД ги прекинуваат сите врски со СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција во Белата куќа објави дека Соединетите држави ги прекинуваат сите врски со СЗО. Тој...

Македонија14 часа

Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

Шест лица од денешните 26 случаи на Ковид-19 регистрирани во главниот град се од општина Сарај, покажуваат статистиките на Министерството...

Регион16 часа

Вратите за македонските туристи во Грција отворени од 15 јуни, тестови за корона ќе се прават по случаен избор

Грција од 15 јуни ќе ги отвори своите врати за туристи од 29 земји, објави денеска министерот за туризам, Хари...

Македонија16 часа

(Видео) Пауновски: Некои угостители ги понижуваа инспекторите, се однесуваат како да нема вирус

Одредени угостители со понижување се однесувале кон инспекторите од Пазарниот инспекторат велејќи им: „Едуцирајте нè и напуштете го локалот“, посочи...

Македонија17 часа

Филипче: Да знаевме дека нема да се почитуваат мерките, немаше да дадеме препорака за отворање на кафеаните

По објавата на фотографиите од скопски кафеани, каде што, наместо почитување на препораките, се правеле забави, без одржување дистанца, без...

Македонија18 часа

(Видео) Филипче: Мерките не се почитуваат, можен е карантин во некои општини

Новозаболените од коронавирусот се резултат на непочитувањето на мерките, вели министерот за здравство, Венко Филипче, кој рече дека има информации...

Македонија18 часа

Загинувањето на планинарите на Кајмакчалан било несреќа, отфрлена кривичната пријава

Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање кривична пријава против водичот на планинарската тура, во која пред 2 години...

Македонија19 часа

Потврдени 52 нови случаја на заразени, починаа 4 лица

Денеска, потврдени се 52 нови случаја на Ковид-19, оздравени се 30 пациенти, а починати се 4 лица, информира Министерството за...

Македонија19 часа

Се бара казна од 10.000 евра за поранешната директорка на кожната клиника

Скопското Обвинителство денеска до надлежниот суд поднесе предлог за издавање казнен налог против поранешната директорка на ЈЗУ Клиника за дерматовенерологија,...

Економија19 часа

(Видео) ФИТР објави повик за финансиска помош, фирмите со добивка ќе треба да ги вратат парите

Речиси 150 домашни микро, мали и средни компании имаат можност да добијат поддршка за брзо приспособување на последиците од Ковид-19...

Македонија19 часа

(Видео) Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја

Два авиона на американското воено воздухопловство, придружувани од четири воени авиона на Грција, околу 11 часот извршија прелет над територијата...

Македонија20 часа

Бугарија го укинува задолжителниот карантин за патниците од Македонија од 1 јуни

Бугарија планира од 1 јуни да го укине задолжителниот 14-дневен карантин за патниците од Македонија и од повеќето земји на...

Свет20 часа

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Седум дена по ред Нов Зеланд не потврди ниту еден нов случај на коронавирус. Здравствените власти соопштија дека во моментот...

Свет22 часа

(Видео) Немири во Минеаполис поради смртта на црнецот, запалена полициската станица, прогласена вонредна состојба

Демонстрантите влегоа во полициската станица во Минеаполис, предизвикаа пожари и уништија сè што им се нјаде на патот во текот...

Регион23 часа

Хрватска го објави протоколот за свадби – најмногу 150 гости, на подиумот да се држи растојание од два метра

Хрватскиот завод за јавно здравје објави детаљни препораки за одржување свадби, кои од неодамна повторно се дозволени во Хрватска. Некои...

Свет23 часа

Кина се закани со напад на Тајван

Кина ќе го нападне Тајван ако нема друг начин да се спречи неговата независност, предупреди еден од главните кинески генерали,...

Европа23 часа

Идејата за имунитет на стадото во Британија не успеа

Речиси седум проценти од луѓето во британската покраина Англија биле инфицирани со коронавирус, покажале резултатите од тестот на антитела на...

Свет23 часа

Итна седница на ОН за спорниот закон за безбедност за Хонгконг што го донесе Кина

САД и Велика Британија побараа седница на Советот за бесбедност на ОН за спорниот закон за безбедност, кој Кина го...

Македонија23 часа

Македонија додадена на листата на земји чии граѓани може да патуваат во Црна Гора

Националното координативно тело на Црна Гора, синоќа, по предлог на Институтот за јавно здравје, одлучи дека од 1 јуни ќе...

Македонија2 дена

Агенцијата за национална безбедност го демантира Чулев: Не располагаме со опрема за следење на комуникации

Агенцијата за национална безбедност не располага ниту со опрема за следење на комуникации, ниту со медијациски уреди за активирање на...

Досие