Контакт

Спорт

Меси го стигна Роналдо и сруши аргентински рекорд на Батистута

Објавено пред

Лео Меси погоди од слободен удар на мечот од Копа Америка – Аргентина против Чиле 1:1. За Меси тоа беше 57-ми гол за „гаучосите“ од слободен удар со што се изедначи на првото место меѓу активните фудбалери со Кристијано Роналдо.

Диего Марадона, за споредба постигна 62 гола од слободен удар во текот на кариерата.

Роналдо имаше голема предност во оваа категорија, но последните години многу малку погодува од прекин. За Аргентинецот ова беше четврти гол од слободен удар во последната една година, додека Роналдо толку има постигнато во последните 4 години.

Со синоќешниот погодок, 39-ти за Меси на Копа Америка, на СП или во квалификациите за тоа натпреварување тој изби на листата пред Габриел Батистута.

Спорт

Интер очекуваат 120 милиони евра за Лукаку!

Објавено пред

Откако трите понуди на Челси, од која последната од 100 милиони евра, беа одбиени, Интер дале сигнал дека се подготвени да го продадат Ромелу Лукаку, но за сума од 120 милиони евра, тврди порталот „Гол“.

Интер ја одбија понудата која предвидуваше и Маркос Алонсо да заврши во Интер, бидејќи имаат повисока проценка на вредноста на белгискиот напаѓач, а исто така не сакаат да има „трампа“ на играчи. Интер би сакале да го заддржат Лукаку, но понуда од 120 милиони евра би била невозможна да се одбие посебно поради финансиските проблеми на „нераѕурите“.

Самиот Лукаку изјави дека е подготвен за нова сезона со италијанскиот шампион, и се верува дека ужива на „Сан Сиро“, но од друга страна е свесен за проектот на Томас Тухел и статусот на европски шампиони на Челси

Прикажи повеќе...

Спорт

Ериксен се вратил во Милано

Објавено пред

Според повеќе италијански медиуми, Кристијан Ериксен се вратил во Милано и веќе се сретнал со генералниот директор на Интер, Бепе Марота.

Според „Скај спорт“ и „Ил кориере дело спорт“, Данецот, кој колабираше на теренот поради срцев напад на 12 јуни на првиот меч на Данска на Европското првенство, се јавил на работа и покрај здравствените проблеми и сега следуваат низа нови медицински тестови пред потенцијалното враќање на теренот.

29-годишниот Ериксен не може да игра во Серија А според правилата на италијанската федерација додека во телото му е вграден минијатурниот дефибрилатор, кој сигурно ќе остане вграден барем во следните 6 месеци.

Ериксен дојде во Интер од Тотенхем во јануари 2020 и по спориот старт на кариерата, минатата сезона беше еден од клучните фудбалери на „нераѕурите“ кои стигнаа до првата титула од Серија А по 11 години.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ерменски борач обвинува: Мора да си Русин за да те пуштат да победиш

Објавено пред

Муса Евлоев го освои 13. златен медал за Русија на Олимпијадата во Токио, откако во финалето во борење грчко-римски стил во категоријата до 97 килограми го победи Ерменецот Артур Алексанјан, кој по мечот ги обвини судиите за „местенка“.

Двократниот светски шампион 28-годишниот Евлоев и шампионот од Рио пред пет години, 29-годишниот Алексанјан беа фаворити за златниот медал, пред Евлоев, кој доаѓа од Ингушетија, да победи со 5:1.

Ерменецот, кој го победи Евлоев за злато на СП во 2017, а загуби од него на СП во 2019 година, беше бесен по поразот.

„Сите имаат очи  гледаат што се случува. Прегледајте ги снимките и работите ќе станат јасни. Мора да бидеш од Русија за да освоиш злато“, изјави Алексанјан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Спасовски: Четири српски хеликоптери им се приклучуваат на нашите два

Српските власти ни испратија четири хеликоптери за гаснење на пожарите, кои ќе се приклучат на нашите два и ќе сториме...

Македонија5 часа

Во Македонија нови 37 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 15, Тетово...

Македонија6 часа

(Видео) Ангелов: Ако се утврди дека сум потфрлил, ќе си заминам од државата

Во моментот државата е во пламен и не можам да размислувам за споредни работи, но нека залади, нека се изгаснат...

Економија7 часа

Горивата поскапуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек 3,36 %, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ,...

Македонија8 часа

Армијата е ангажирана во најкритичните точки во справување со пожарите

Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ, кои во текот на...

Македонија10 часа

Жителите на Кочани што побараа лекарска помош се пуштени дома

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани, кои синоќа побарале лекарска помош поради вдишување чад како последица од...

Свет10 часа

Коронавирус регистриран во Вухан по една година, се тестира целото население

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население на коронавирус по појавувањето нови локални случаи на...

Европа11 час

Речиси 30 проценти од Европејците не може да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Речиси 28 проценти од Европејците не може да си дозволат една седмица одмор надвор од своето место на живеење, а...

Македонија11 час

Пожарите локализирани и ставени под контрола, противпожарните служби остануваат на терен

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните. На одделни места во близина...

Македонија12 часа

Од денес стапува во сила целосната забрана за движење во шумите

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот...

Македонија21 час

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија21 час

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија21 час

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија23 часа

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија24 часа

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт1 ден

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија1 ден

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ1 ден

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Досие