Контакт

Спорт

Меси погоди од слободен, Суарез со ножички, Барса ја декласира Севилја (Видео)

Објавено пред

Фудбалерите на Барселона до убедлива победа над Севилја 4-0 го затворија осмото коло во Ла Лига. Без Гризман и Бускетс во стартната постава Барса ги прегази гостите од Андалузија во периодот од 27 до 37 минута. Дамка на победата фрлија двата вцрвени картони што ги добија играчите на Барселона Араухо и Дембеле во 88 минута.

Севилај прва се закани на „Ноу Камп“, ударот на Лук Де Јонг брилијантно го одбрани Тер Штеген во 19 минута.

Казната стигна во 27 минута кога Луис Суарез постигна спектакуларен гол со ножички.

Пет минути подоцна Артур му асистираше на Видал кој погоди за 2-0.

Во 37 минута Дембеле со соло-пробив стигна до голот на Севилја и го матираше Вацлик.

Првата шанса во вториот дел ја имаа повторно гостите. Ударот на Де Јонг заврши во дирекот.

Во 78 минута Меси со својот прв гол сезонава во Ла Лига го постави конечниот резултат. Аргентинецот погоди од слободен удар.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дамјан Стојановски МВП на колото

Објавено пред

МЗТ Скопје победија на трите натпревари од почетокот на сезоната во АБА2-лигата и заедно со Борац се на челната позиција со максимални три победи. Третата победа македонските шампиони ја забележаа во вторникот над Рогашка 74:54.

Натпреварот против Рогашка во „Јане Сандански“ мина во знакот на капитенот на МЗТ Дамјан Сотјановски.

Репрезентативецот на Македонија натпреварот го заврши со 18 поени 5/8 тројки), 9 скока, 2 асистенции и 5 украдени топки. Стојановски забележа 29 индексни поени кои му беа доволни да биде прогласен за МВП на третото коло.

Во првите три кола кошаркарите на МЗТ се претплатени за наградата МВП на колото. Во првата рунда најкорисен беше Нуни Омот, а во втората Џабари Хиндс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Седуммина Македонци играат во „Топ 5“ првенства во Европа

Објавено пред

На најновата листа на „малите“ држави со најмногу претставници во петте најсилни европски национални првенства Македонија се наоѓа на 17 место. Седум фудбалери од Македонија настапуваат во Серија А, Ла Лига, Лига 1, Премиер лигата и Бундес лигата. Од државите од поранешна Југославија помалку играчи во најсилните првенства имаат само Косово (6) и Црна Гора (5), додека најдобро котираат Србија (36), Хрватска (28), Босна и Херцеговина (15) и Словенија (10).

Во четири од петте најсилни национални шампионати во Европа игра најмалку еден Македонец. Македонија нема репрезента само во Премиер лигата.

Најмногу Македонци играат во Серија А. Елиф Елмас е во Наполи, Горан Пандев во Џенова, а Илија Несторовски во Удинезе.

Двајца, Енис Барди (Леванте) и Александар Трајковски (Мајорка) се во шпанската Ла Лига, а претставници на Македонија во Бундес лигата и француската Лига 1 се Дарко Чурлинов (Келн), односно Влатко Стојановски (Ним).

Прикажи повеќе...

Спорт

Федерер наредната година ќе игра на Ролан Гарос

Објавено пред

Роџер Федерер потврдил дека наредната година ќе игра во Париз, на Ролан Гарос. Швајцарецот открил каков ќе му биде распоредот пред Олимписките игри во Токио.

Легендарниот Швајцарец оваа година по пауза од четири години повторно настапи на Ролан Гарос. Тој стигна до полу-финалето каде беше поразен од Рафаел Надал.

Тој потврдил дека наредната година повторно планира да игра на турнирите на земјана подлога.

„Ќе играм на Ролан Гарос. Веројатно пред Париз нема да играм на многу турнири, бидејќи планирам да играм и на Олимписките игри“, рекол Федерер.

„Во распоредот ќе бидат Ролан Гарос, Хале, Вимблдон, Олимписките игри и веројатно Синсинати и Ју-Ес опен“.

Одлуката да игра на Ролан Гарос беше протолкувана како негова желба да се прости од публиката во Париз.

„Кога сте здрави, а јас сум здрав, тогаш сакате да играте на турнирите“, рекол Швајцарецот со што ги отфрлил коментарите дека наредната година ќе се пензионира.

Роџер Федерер има една титула на Ролан Гарос, во 2009 година в финалето тој го победи Робин Содерлинг.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ23 минути

Расчистено убиството во Кочани – синот го избодел татка си до смрт

Полицијата го расчисти убиството што се случи на крајот на септември во Кочани. Истрагата покажала дека синот со нож го...

Македонија38 минути

Заев – Тимерманс: ЕУ да донесе одлука за старт на преговорите

Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во...

Европа53 минути

Постигнат договор за брегзит

Договорот за брегзит конечно е постигнат денес во Брисел, јавуваат странските медиуми. Велика Британија и ЕУ се согласија околу новиот...

Македонија2 часа

Меркел : Се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива

„Мислам дека се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива“, порача германската канцеларка Ангела...

Европа3 часа

Лаура Ковеси стана главен обвинител на ЕУ – ќе се бори против измами

Поранешната шефица на романската Дирекција за борбата против корупцијата, Лаура Кодрута Ковеси, ќе биде главен обвинител на Европската унија за...

Регион4 часа

Во Сараево малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и мајка ѝ под...

Свет4 часа

Турција нема да прогласи прекин на огнот на северот на Сирија

Турција нема да прогласи прекин на огнот во северна Сирија и нема да преговара со курдските борци, рече портпаролот на...

Европа4 часа

(Видео) Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите...

Македонија15 часа

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на...

Македонија16 часа

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа...

Македонија18 часа

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Европа20 часа

Карл Билд: Ветото на Франција би значело колапс за кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Шведскиот политичар Карл Билд на „Твитер“ порача дека ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на...

Македонија21 час

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на „1ТВ“

„1ТВ“ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги. Од таму појаснуваат...

Македонија23 часа

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Македонија23 часа

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот...

Македонија24 часа

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Свет1 ден

(Видео) Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени...

Регион1 ден

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи...

Македонија1 ден

Јанакиески: Не можам да бидам вработен, една година сум во притвор

На повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдуваше идентитетот на...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун јавајќи бел коњ се искачи на корејската света планина

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, вети дека ќе ги совлада меѓународните санкции за кои рече дека донеле многу тешкотии...

Досие