Контакт

Спорт

Месина, Јанакис, Шремпф и Чак Дејли влегуваат во Куќата на славните

Објавено пред

Само неколку дена по објавувањето на „Генерација 2020“ – Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА) ги објави имињата и на оние кои ќе влезат во Куќата на славните во сезоната 2021.

Листата ја предводи легендарниот американски тренер Чак Дејли (постхумно) кој ги предводеше САД до златниот олимписки медал на ОИ во Барселона во 1992 година. Освен него место во Куќата на славните има и за италијанскиот тренер Еторе Меси, поранешниот грчки кошаркар Панајотис Јанакис и Германецот Детлеф Шремпф.

Откако минатогодишниот избор беше одложен поради пандемијата на коронавирусот, овојпат во Куќата на славните наеднаш ќе влезат две генерации – 2020 и 2021.

Свеченоста е закажана за 18 јуни, а ФИБА планира да одржи дигитална церемонија.

ГЕНЕРАЦИЈА 2021:

ИГРАЧИ:
Матју Фаје (Сенегал)
Хана Хоракова (Чешка)
Станислав Кропилак (Словачка)
Оскар Моглиа (Уригвај – постхумно)
Детлеф Шремпф (Германија)
Пенка Стојанова (Бугарија – постхумно)
Сергеј Тараканов (Русија)
Панајотис Јанакис (Грција)
Хаиџи Женг (Кина)

ТРЕНЕР:
Чак Дејли (САД – постхумно)
Том Маер (Австралија)
Еторе Месина (Италија)

ГЕНЕРАЦИЈА 2020:

ИГРАЧИ:
Изабел Фијалковски (Франција)
Мичеслав Лопатка (Полска)
Стив Неш (Канада)
Агнес Немет (Унгарија)
Парк Шин-Џи (Кореја)
Модестас Павлаускас (Литванија)
Кеничи Сако (Јапонија)
Александер Волков (Украина)
Јуре Здовц (Словенија)

ТРЕНЕР:
Рубен Мањано (Аргентина(
Светислав Пешиќ (Србија)
Тара ВанДервеер (САД)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сите фудбалери на Копа Америка ќе бидат вакцинирани, УЕФА не планира вакво нешто

Објавено пред

Јужноамериканската фудбалска конфедерација (ЦОНМЕБОЛ) потврди дека ќе има достапни 50.000 кинески вакцини за КОВИД-19 за имунизација на сите фудбалери пред Копа Америка ова лето.

Јужноамериканскиот шампионат се оддржува од 13 јуни до 10 јули во Аргентина и Колумбија, и ќе учествуваат само 10-те традиционални репрезентации: Бразил, Аргентина, Колумбија, Чиле, Венецуела, Еквадор, Уругвај, Парагвај, Перу и Боливија.

Кинеската фарамецвтска компанија „Синовак“ ги донира потребните вакцини.

„Ова е најдобрата вест за јужноамериканскиот фудбал. Ја поздравуваме солидарноста и поддршката од ‘Синовак’, компанија која сфаќа дека фудбалот е клучен за економијата, културата и физичкото и менталното здравје“, изјави претседателот на ЦОНМЕБОЛ, Алехандро Домингез.

УЕФА досега ги отфрлаше сите предлози за задолжително вакцинирање на Европското првенство, кое стартува на 11 јуни, со Македонија како една од земјите учесници.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал не се суеверни – патуваа во Ливерпул на 13-ти, ќе бидат сместени во хотелот „Титаник“

Објавено пред

Реал Мадрид имаат освоено 13 европски титули, бројка која оттогаш не им донесе многу среќа – Кристијано Роналдо си замина тоа лето, а „кралевите“ беа елиминирани од Ајакс и Манчестер сити следните две сезони.

Но „кралевите“ очигледно не се суеверни, откако полетаа за Ливерпул на вторник 13-ти, ден кој во голем дел од Европа се смета за несреќен, а покрај тоа, решија да престојуваат во хотелот „Титаник“, a мечот ќе го играат на истиот ден на кој се одбележува 109-годишнината на трагичното потонување на бродот со исто име во 1912 година.

Уште црна мачка да им претрча пред „Енфилд“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Судиска љубов! Хауард Веб се ожени со Бибијана Штајнхаус!

Објавено пред

Поранешниот фудбалски судија од Премеир лигата, Хауард Веб се оженил со својата долгогодишна девојка, германската фудбалска судијка Бибијана Штајнхаус за време на интернационалната пауза минатиот месец.

„Се земавме за време на интернационалната пауза и многу сме среќни. Поради короната, Хауард и јас моравме да го направиме овој чекор сами, како двојка. Не беа дозволени ниту докази. Секако, нема ниту меден месец“, вели Штајнхаус за „Билд“.

49-годишниот Веб беше дологодишен судија во Премиер лигата и главен судија во финалето на Светското првенство во 2010 година, додека 42-годишната Штајнхаус беше прва судијка во Бундеслигата, а сега работи на ВАР-системот во Германија. Веб се пресели во Германија откако се разведе со својата прва сопруга Кеј, со која има три деца.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија1 час

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Македонија4 часа

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои oдлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Македонија5 часа

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Македонија7 часа

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија8 часа

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа9 часа

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија10 часа

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ11 час

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа11 час

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет12 часа

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Македонија12 часа

Денеска се очекува пресуда за предметот „Трезор“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба...

Свет13 часа

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал...

Регион13 часа

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

Коментирајќи го наводното постоење нон-пејпер на словенечкиот премиер Јанез Јанша, европратеничката Тања Фајон рече дека неодговорното однесување во врска со...

Европа13 часа

Словенија загрижена: Луѓето намерно се заразуваат со коронавирус за да може полесно да патуваат

Словенија е загрижена поради опасен тренд што се шири меѓу луѓето со намерно инфицирање со коронавирусот со цел да стекнат...

Свет14 часа

(Видео) Пукање во американско училиште, едно лице убиено, а еден полицаец е ранет

Ученик, кој отворил оган во средно училиште во Ноксвил, Тенеси, беше убиен, а неколку лица, вклучувајќи и полицаец, беа повредени...

Регион1 ден

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Свет1 ден

Директорот на СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци, ако се почитуваат мерките

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не...

Топ1 ден

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија1 ден

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Досие