Контакт

Спорт

„Метла“ во Јуве – само пет фудбалери се „безбедни“!

Објавено пред

Според влијателниот спортски весник „Ла газета дело спорт“, само пет фудбалери на Јувентус се „безбедни“ од можната распродажба во текот на летото, а најзначајно Кристијано Роналдо не е меѓу нив.

„Бјанконерите“ се во мини-криза по елиминацијата во Лигата на шампионите, и далечниот Интер во борбата за скудетото, зголемувајќи го притисокот на Андреа Пирло, но и на управата на клубот кој последните девет години доминираше во Италија.

Според „Газета“, управата на Јуве избрала пет фудбалери на кои ќе смета во иднината – Федерико Киеза, Дејан Кулушевски, Матијс де Лихт, Артур и Данило.

Сите други се достапни за вистинска цена, додека дел од нив се блиску до крајот на кариерата, како Џорџо Кјелини и Џиџи Буфон. И покрај тврдењето на директорот Фабио Паратичи дека сметаат на Роналдо, неговата годишна плата од 30 милиони евра по сезона значи дека ако има купувач, тогаш и тој ќе биде продаден. Ако не се најде „јунак“ кој ќе ја плаќа оваа плата, тогаш дефинитивно следува крај за Пауло Дибала, кој покрај тоа што има договор до 2022, нема многу настапи оваа сезона по низата повреди.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кој е поголем талент – Халанд или Белингам?

Објавено пред

Борусија Дортмунд, според очекувањата, не успеа да го елиминира Манчестер сити од четврт-финалето на Лигата на шампионите, губејќи го реваншот со 1:2, меѓутоа, мечот уште еднаш покажа дека „милионерите“ знаат како да ги соберат најголемите фудбалски таленти, за кои подоцна добро ќе искешираат.

И тоа не се работи за Ерлинг Халанд, кој веќе стана суперѕвезда на 20 години и е на листата на желби на најголемите европски клубови, туку на еден 17-годишник од Англија – Џуд Белингам.

Иако во јуни ќе наполни 18 години, се работи за фудбалер кој има веќе 80 сениорски натпревари во две цели сезони со Бирмингем сити и Борусија Дортмунд, а во двомечот против Сити покажа дека не е тука само за да се „брои“. На првиот меч во Англија му беше поништен регуларен гол, а во Дортмунд, тој го најде патот во мрежата на Едерсон.

Белингам стана најмладиот фудбалер во историјата на Бирмингем и најмлад стрелец во август 2019 година, станувајќи клучен член во тимот под тренерот Пеп Клоте. Тој одигра 44 меча како 16-годишник, и Дортмунд плати 25 милиони евра, победувајќи ги Манчестер јунајтед за неговиот потпис.

Неговото влијание во Бундеслигата веднаш беше забележливо, а веќе во ноември 2020 го доби првиот повик во англиската репрезентација како трет најмлад репрезентативец во историјата по Тео Волкот и Вејн Руни.

„Тој го заслужи тоа. Во Дортмунд дава 110 отсто, неговите перформанси се од светска класа“, вели неговиот колега од Борусија и од репрезентацијата, Џејдон Санчо.

Против Сити, тој покажа дека може да се „носи“ со имиња како Кевин де Брујне во средината, но и дека е одличен и во одбраната и во нападот.

Графика: Sofascore за Топспорт.мкПрикажи повеќе...

Спорт

Полуфинале на ЛШ: Манчестер сити-ПСЖ, Реал Мадрид-Челси!

Објавено пред

Манчестер сити и Реал Мадрид успеаја да ја заддржат предноста од првите мечеви за да се пласираат во полуфиналето на Лигата на шампионите, каде што Сити во дуелот на најбогатите клубови на светот ќе се „пресмета“ со Пари Сен-Жермен, додека Реал Мадрид ќе игра со препородениот Челси под водство на Томас Тухел.

„Кралевите“ го изддржаа баражот удари во првото полувреме на Ливерпул на „Енфилд“ за да одиграат 0:0 и Зинедин Зидан да ги однесе до уште едно полуфинале на најголемото европско клупско натпреварување. Ливерпул имаа осум удари на голот во првото полувреме, јасно ставајќи на знаење дека одат на висока победа (им требаше барем 2:0 по гостинскиот 1:3 пораз), но Реал остана сигурен.

На „Сигнал Идуна парк“ во Дортмунд пак, англискиот тинејџер Џуд Белингам во 15. минута им „врати“ на Манчестер сити за неправедно поништениот гол на првиот меч, за водство од 1:0, кое ги носеше „милионерите“ во полуфинале. Сепак, во второто полувреме, во 55. минута, Сити добија пенал по очигледното играње со рака на Емре Џан, а Ријад Марез со силен удар не му даде шанса на голманот Марвин Хиц за интервенција.

Во оваа ситуација на Дортмунд им требаа два гола за да одат понатаму, но во 75. минута, уште еден англиски талент, овојпат во дресот на Сити, Фил Фоден стави точка на неизвесноста со убав гол.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/4 ФИНАЛЕ, ВТОР МЕЧ

Ливерпул – Реал Мадрид 0:0, прв меч 1:3, вкупно 1:3

Борусија Дортмунд – Манчестер сити 1:2, прв меч 1:2, вкупно 2:4

ВЧЕРА:

Пари Сен-Жермен – Баерн Минхен 0:1, прв меч 3:2, вкупно 3:3, ПСЖ одат понатаму поради повеќе голови во гости.

Челси – Порто 0:1, прв меч 2:0, вкупно 2:1

ПОЛУФИНАЛЕ

Пари Сен-Жермен – Манчестер сити

Реал Мадрид – ЧелсиПрикажи повеќе...

Спорт

Фановите на Ливерпул со камења по автобусот на Реал Мадрид

Објавено пред

Фудбалерите на Реал Мадрид имале „мала незгода“ при пристигнувањето на „Енфилд“, откако груп навивачи на Ливерпул со камења удрила по автобусот, кршејќи едно стакло.

За среќа, нема повредени во инцидентот.

Реал го доби првиот меч во Мадрид со 3:1 и е поблиску до пресметка со Челси во полуфиналето на елитното европско натпреварување.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион7 часа

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија9 часа

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија11 час

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија12 часа

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија12 часа

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Македонија13 часа

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија15 часа

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија16 часа

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион16 часа

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа17 часа

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ17 часа

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија18 часа

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа19 часа

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија1 ден

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија1 ден

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Македонија1 ден

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои oдлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Македонија1 ден

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Македонија2 дена

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија2 дена

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Досие