Контакт

Спорт

Михајловиќ: Фудбалот без навивачи е одвратен, подобро да не играме

Објавено пред

Тренерот на Болоња Синиша Михајловиќ рекол дека побргу би прифатил фудбалот да не се игра отколку играчите да играат пред празни трибини.

Поради пандемијата на коронавирусот во Италија по ре-стартот на сезоната натпреварите се играат без присуство на навивачи.

„Се надевам дека во септември, кога ќе започне новата сезона, сѐ ќе биде поинаку. Се надевам дека на навивачите ќе им биде дозволено да се вратат на трибините. Кога би ме прашале дали би прифатил да не се игра фудбал доколку нема навивачи би рекол да. Недостига вистински амбиент на натпреварите“, рекол Михајловиќ.

Болоња во 36 коло, во Серија А утре ќе го пречека Лече.

„Со нетрпение го чекам крајот на сезоната. Не го велам ова дека немаме мотиви да играме до последното коло туку поради тоа што играме без навивачи, тоа е одвратно. Тоа е проблемот, не е проблем во мотивираноста“.

Болоња на три кола до крајот се наоѓа на 12 место со 43 бода, има обезбеден опстанок, но нема шанси да стигне до местата кои водат во Лига Европа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Џенова и Пандев остануваат во Серија А, Лече е второлигаш

Објавено пред

Џенова на Горан Пандев и следната сезона ќе игра во италијанската елита, откако во последното коло ја забележаа потребната 3:0 победа над Верона, а во исто време, Лече загуби дома од Парма со 3:4.

Пред последното коло, Џенова имаше поен повеќе од Лече по поразот од Сасуоло, но сите надежи на Лече дека ќе останат уште една сезона во првата лига беа растурени во првите 45 минути, во кои Грифоне постигнаа три гола. Антонио Санабрија постигна два гола, од кои еден на асистенција на Пандев, а Кристијан Ромеро зголеми на 3:0 за да се осигура опстанокот на поранешниот италијански шампион.

Во Лече, пак, беше полно со пресврти. Парма успеа да поведе со 0:2 во првите 24 минути, пред Лече да израмни на 2:2 до крајот на полувремето. Гостите потоа постигнаа уште два гола за 2:4 водство, пред домаќините да намалат на 2:3.

Во Серија Б покрај Лече се селат и Бреша и СПАЛ. Јувентус е шампион и заедно со Интер, Лацио и Аталанта ќе играат во Лигата на шампионите, а Рома и Милан се во Лига Европа. Беневенто и Кротоне се сигурни нови прволигаши, а ќе има и плејоф за последното место.

СЕРИЈА А, 38.КОЛО

Болоња – Торино 1:1

Џенова – Верона 3:0

Лече – Парма 3:4

Сасуоло – Удинезе 0:1

ЏЕНОВА – ВЕРОНА

ЛЕЧЕ – ПАРМА


БОЛОЊА – ТОРИНО

Прикажи повеќе...

Спорт

ФИФА застана во одбрана на претседателот Инфантино

Објавено пред

Светската фудбалска федерација (ФИФА) тврди дека нема потреба швајцарските власти да започнуваат кривична истрага против претседателот Џани Инфантино, посочувајќи дека тој ќе продолжи нормално со својата работа.

Швајцарскиот специјален обвинител во четвртокот потврди дека постои истрага против Инфантино за неговиот состанок со поранешниот главен обвинител на Швајцарија, Михаел Лаубер, за криењето на нивните средби, на кои наводно се преговарало за избегнување на истраги против ФИФА.

„Нема причина да се отвори истрага против нашиот претседател бидејќи нема направено криминал. ФИФА и претседателот категорично ги отфрлаат сите шпекулации за криминално однесување“, се вели во необичното соопштение од ФИФА објавено во неделата.

Швајцарскa истрага против претседателот на ФИФА Инфантино

Прикажи повеќе...

Спорт

Олимпискиот шампион Ван Никерк е позитивен на КОВИД-19

Објавено пред

Олимпискиот шампион на 400 метри, Јужноафриканецот Вејд ван Никерк имал позитивен тест на корона вирус додека тренирал во Италија, тврди италијанскиот спортски весник „Ла газета дело спорт“.

Ван Никерк, кој освои олимписко злато пред четири години со светски рекорд од 43.03 секунди, требал да учествува на митинг во Трст, прво натпреварување надвор од Јужна Африка од 2017 по сериозната повреда на коленото.

„Не знам како е можно, бидејќи Вејд тренираше цела недела и немаше симптоми ниту по позитивниот тест“, вели неговиот менаџер Пит ван Зил.

28-годишниот Ван Никерк почна со камбекот во февруари оваа година, откако ги скина лигаментите на коленото при рагби натпревар во 2017 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 часа

(Видео) Американските астронаути слетаа на Земјата

Американските астронаути Даг Харли и Боб Бенкен слетаа во водите недалеку од брегот на Флорида. Спасувачкиот брод „Гоу Навигатор“ овозможи...

Регион6 часа

Преглед на состојбата во регионот: Албанија со нов рекорд на новозаразени, во Косово уште 13 починати

Преглед на состојбата со коронавирус во регионот во последното деноноќие. Нов рекорд на новозаболени во Албанија Откако Албанија вчера регистрираше...

Македонија6 часа

Maлиот Ајан кој го победи карциномот заѕвони на ѕвонче пред да ја напушти Детската клиника

По долга битка со леукозата, малиот херој Ајан денеска ја напушти Детската клиника во Скопје. Придружен со аплауз од медицинскиот...

Македонија10 часа

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет, предупредува министерот за здравство, Венко Филипче. Tој апелира на почитување на...

Македонија12 часа

Регистрирани 166 новозаразени со коронавирус во Македонија, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на...

Македонија13 часа

(Видео) Пендаровски: Помирување ни е потребно повеќе од било кога

Во ерата на националните романтизми и национализми, Илинден остана симбол на неспорно изрзената волја за својата држава, заснована врз демократските...

Економија13 часа

Јавниот и државниот долг се зголемени за над 8 проценти во период од три месеци

Јавниот и државниот долг во второто тромесечје се зголемени за над 8 проценти. Jавниот долг, кој ги вклучува државниот, гарантираниот...

Македонија13 часа

(Видео) Mицкоски го честита Илинден и се извини за грешките на ВМРО-ДПМНЕ од минатото

Со зборовите од Крушевскиот манифест: „Ура! За ‘Афтономна Македонија’!“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, од струшкото село Ташмаруништа на граѓаните им го...

Топ15 часа

Mладо момче загина во сообраќајна несреќа кај Кратово, повредени се четири лица

Момче на возраст од 22-години почина во сообраќајна несреќа што се случила вчера на локалниот пат од селото Железница кон селото...

Свет15 часа

Во Мелбурн воведен шестнеделен ноќен полициски час

Во австралиската држава Викторија, чијшто главен град е Мелбурн, е прогласена состојба на катастрофа, а властите воведоа ноќен полициски час...

Македонија17 часа

Вино од Македонија најдено во шишиња со хрватски етикети

Инспекцијата на хрватскиот Државен инспекторат во голема акција за борба против трговијата со фалсификувана храна и пијалоци, кај пет хрватски...

Македонија18 часа

Свеченостите за Илинден годинава без масовни собири

Поради пандемијата на Ковид-19, свеченостите по повод државниот празник Илинден, годинава ќе се одржат во посебни услови во согласност со...

Македонија1 ден

Филипче: Ти си на одмор, но вирусот не е

Министерот за здравство, Венко Филипче порача да се почитуваат мерките за време на одморите. „Ти си на одмор, но вирусот...

Македонија1 ден

Спасовски: Холокаустот врз Ромите не смее да остане заборавен

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски денеска се обрати на Комеморацијата по повод сеќавањето на жртвите од Геноцидот над Ромите во...

Македонија1 ден

Штип зад Скопје по бројoт на активни случаи со коронавирус, регистрирани се 16 новозаразени

Во Штип денеска беа регистрирани 16 нови случаи на коронавирус, со што бројот на заразени во градот порасна на 431 лице....

Регион1 ден

Земјите од регионот бележат високи бројки на новозаболени од коронавирус

Во дел од земјите од регионот и денеска беа регистрирани високи бројки на новозаболени од коронавирус. Рекорден број заразени во...

Европа1 ден

Коронавирусот влезе во австриската влада

Австриските власти соопштија дека еден од вработените во Владата е позитивен на Ковид-19, но тој не работел непосредно со канцеларот...

Македонија1 ден

Регистрирани 138 новозаболени, починаа 7 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.621 тестирања, а регистрирани се 138 нови случаи на...

Економија1 ден

Синдикатите и здруженијата бараат итно повлекување на одлуката за поскапување на струјата

Група синдикати и здруженија побараа од Регулаторната комисија веднаш да ја повлече Одлуката за поскапувањето на струјата. Зад барањето стојат Синдикат на...

Топ1 ден

Маж пронајден починат со повреда на главата

Скопјанец на возраст од 84 години, синоќа бил пронајден починат на улицата Ѓорѓи Сугаре. Полициските службеници констатирале дека мажот имал...

Досие