Контакт

Спорт

Микел Хансен поради здравствени проблеми ја заврши сезоната

Објавено пред

Микел Хансен, еден од најдобрите ракометари во светот, поради болест ја заврши сезоната. Данецот има воспалена  вена во комбинација со белодробна емболија.

dobivaj vesti na viber

Неговиот клуб, ПСЖ, соопшти дека Хансен е тешко болен и дека поради тоа ја завршил сезоната. Клубот потенцира дека Хансен е надвор од животна опасност.

Хансен ќе паузира од четири до шест месеци.

На овој начин Хансен го заврши својот престој во ПСЖ, од наредната сезона тој ќе настапува во Олборг.

Микел Хансен е олимписки, светски и европски првак со Данска. Во кариерата три пати бил прогласуван за најдобра во светот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мануел Ноер одбил нов договор со Баерн Минхен

Објавено пред

Капитенот на Баерн Минхен, голманот Мануел Ноер, одбил да го продолжи договорот со германскиот шампион, кој истекува во јуни 2023 година. Како што наведува „Кикер“, Ноер не е задоволен од должината на понудениот нов договор.

dobivaj vesti na viber

На 36-годишниот голман му била понудена соработка за уште една година, до летото 2024 година, но искусниот голман сака да остане член на „Алианц арената“ и во наредните три години. Сепак, Баерн Минхен смета дека тоа е преголем временски период за да биде опфатен во сегашниот нов договор со голманот.

Мануел Ноер со Баерн Минхен освои дури 27 трофеи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Силекс и Македонија ЃП во битка за пехарот од Купот на Македонија

Објавено пред

Силекс ќе се обиде да го одбрани пехарот, а Македонија ЃП по повеќе од една деценија да го врати во Ѓорче Петров. Вечерва (18 часот) на Националната арена во Скопје се игра 29. финале на фудбалскиот Куп на Македонија.

dobivaj vesti na viber

Победата е важна од спортски агол, но исто така и пласманот на европска сцена кој ќе обезбеди повеќе од половина буџет за следната сезона, 450.000 евра.

Македонија ЃП можеби ја има фаворитската улога со оглед дека е прволигаш и во последниот период имаше забележителни настапи.

„Подготвени сме за предизвикот и мислам дека сосема заслужено сме во финалето. Претходно ги елиминиравме Академија Пандев, Шкупи, Струга. Максимално го ресепектираме тимот на Силекс, кој е актуелен освојувач на Купот. Ги анализиравме, имаат одличен тим кој е предводен од одличниот Горазд Михајлов на клупата. Пехарот во Купот двапати го освоив како играч, се надевам на прв триумф и во улога на тренер“, вели Муарем Бајрами, тренерот на Македонија ЃП.

Силекс е бранител на трофејот и тим кој експресно се врати во елитата по одличната сезона во Втората лига Запад.

„Ние сме бранители на титулата и единствен второлигаш кој има можност да го брани трофејот. Имаме голем респект за Македонија ЃП, тим кој до последното коло беше во игра преку Првата лига да избори излез во Европа. Ќе дадеме се од себе и нека победи подобриот“, изјави Горазд Михајлов, тренерот на Силекс.

Финалниот натпревар се игра на Националната Арена „Тодор Проески“ вечерва со почеток од 18 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Филип Костиќ МВП на Лига Европа, четворица од Ајнтрахт во „дрим-тимот“

Објавено пред

Ајнтрахт Франкфурт го освои пехарот во Лигата на Европа откако на пенали го совлада Глазгов Ренџерс во финалето во Севилја. Фудбалерот на германскиот клуб, српскиот интернационалец, Филип Костиќ, кој го водеше тимот оваа сезона со одлични игри, е избран за МВП на сезоната во ова натпреварување.

dobivaj vesti na viber

Покрај најкорисниот фудбалер, УЕФА го одбра и тимот на сезоната.

Во него се најдоа четири фудбалери на Ајнтрахт, тројца од Глазгов Ренџерс и по двајца од Лајпциг и од Вест Хем.

Кевин Трап е на голот, во одбраната се Бази (Ренџерс), Хинтерегер (Ајнтрахт Франкфурт), Доусон (Вест Хем), Костиќ (Ајнтрахт Франкфурт), Рајс (Вест Хем), Лајмер (Лајпциг), Таверние (Ренџерс), Кент (Ренџерс), Боре (Ајнтрахт Франкфурт) и Нкунку (Лајпциг).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа3 часа

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа4 часа

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија4 часа

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија5 часа

Комисијата за односи со верските заедници: Ги подржуваме мудрите чекори во црковната дипломатија

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи со особена внимателност ги следи актуелните случувања околу меѓународната активност на...

Македонија6 часа

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија6 часа

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа7 часа

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа7 часа

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Европа8 часа

Шолц: Интеграцијата на Северна Македонија, БиХ, Црна Гора, Србија, Албанија и Косово е во наш интерес

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе отпатува на Западен Балкан пред состанокот на Европскиот совет следниот месец, носејќи ја...

Регион8 часа

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...

Свет8 часа

Пукање во Чикаго: Едно лице загина, неколку се ранети

Едно лице загина, а четворица се повредени во престрелка во Чикаго, соопштија денеска локалните власти. Портпаролот на полицијата изјави дека...

Европа8 часа

(Видео) Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера зборувајќи пред украинските студенти рече дека сè уште не може да ги повика Украинците да...

Европа9 часа

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со...

Свет9 часа

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина. „Не станува збор само за...

Македонија19 часа

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја критикува изјавата на премиерот Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со...

Европа20 часа

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...

Македонија21 час

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...

Свет22 часа

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...

Економија23 часа

Пендаровски: Со исполнување на приоритетите на „Македонија 2030“ ќе создадеме услови за одржлив раст и развој

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11. издание на самитот „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот...