Контакт

Спорт

Милан со многу среќа ја совлада Џенова – 20 минути игра за Пандев

Објавено пред

Калчолигашот Милан дојде до многу важен триумф попладнево на својот „Сан Сиро“ во рамки на 31 коло во Серија А.

„Росонерите“ со 2-1 славеа против екипата на Џенова и првпат по 7. февруари годинава (тогаш со 4-0 славеа против Кротоне) дојдоа до цел плен на својот стадион во рамки на Серија А.

Трагичар кај гостите беше Џанлука Скамака, тој во 68 минута аматерски реагираше во својот шеснаесетник по една нафрлена топка, па од неговиот грб топката се најде во мрежата на голманот Перин, за водство на Милан од 2-1.

Претходно, во првиот дел најпрво Анте Ребиќ со прекрасен удар од 16 метри донесе домашна предност од 1-0.

Сепак, Дестро со глава во 37 минута погоди за 1-1.

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев во игра влезе во 74 минута, но немаше некоја посериозна шанса да го загрози Џиџи Донарума.

Најголемата шанса за 2-2 Џенова ја имаше во 86 минута кога во два наврати стоперите на Милан ја вадеа топката од гол линијата по една грешка на Донарума. Мазиело и Бехрами не успеаја да ја сместат топката во мрежата.

Со овие три бода Милан останува втор на табелата, сега со 66 – 4 повеќе од третопласираниот Јувентус кој од 15 часот игра во Бергамо, против Аталанта.

Интер и понатаму е недостижен со 74 и меч помалку, оној вечерва од 20.45 нагости кај Наполи.

Спорт

Историски ден за Лечестер – „Лисиците“ го освоија ФА купот

Објавено пред

Фудбалерите на Лестер го освоија трофејот во ФА купот. „Лисиците“, во финалето го совладаа Челси со 1:0. Решавачкиот гол го постигна Јури Тилеманс во 63.минута. Лестер од петтиот обид успеаја да го освојат првиот трофеј во ФА купот.

Во еден тврд натпревар, во кој двата тима играа претпазливо, Лестер успеа да издражи благодарение на голот на Тилемас и одличниот капитен Шмајхел на голот.

Челси постигнаа гол за израмнување во 89.минута, Морган си постигна авто-гол, меѓутоа ВАР го поништи поради минималниот офсајд во кој се најде поранешниот играч на Лестер, Бен Чилвел.Прикажи повеќе...

Спорт

Вардар 1961 го освои Купот на Македонија

Објавено пред

Ракометарите на Вардар 1961 го освоија трофејот во Купот на Македонија. Во финалето, кое се одигра во „Автокоманда“, црвено-црните го победија Еурофарм Пелистер со 26:24 (16:10).

Вардар 1961 голем чекор кон трофејот направија во првото полувреме, кое го завршија со предност од шест гола и во кое ракометарите од Битола немаа решение за Германецот Кристијан Дисингер.

Во првиот дел Дисингер постигна шест гола.

Вториот дел им припадна на Еурофарм Пелистер, се доближија на два гола (19:17) во 45.минута, а беа не гол негатива во 57.минута, но не успеаја да направат комплетен пресврт.

На крајот пресуди голот на Тимур Дибиров за 25:23. Битолчани се доближија на 25:24 на 25 секунди до крајот , а Иван Чупиќ во последната секунда ги постави конечните 26:24.

Дисингер го предводеше Вардар 1961 со шест гола, на спротивната страна блескаше Периќ, кој со девет гола еше најефикасен играч на натпреварот.

Фото/rkvardar

Прикажи повеќе...

Спорт

Мекнил го плукнал Алиоски? ФА ќе го истражува случајот

Објавено пред

Езџан Алиоски и неговиот потег, со кој на Двајт Мекнил од барнли му покажа дека се однесува како кловн е тема на денот во Англија.

Видеото експресно стана хит на социјалните мрежи, а од Барнли уште си ги лечат фрустраициите. Лидс јунајтед го декласира Барнли со 4:0, а по мечот Мекнил го обвинил Алиоски за недолично однесување.

Менаџерот на Барнли, Шон Дајч најави дека клубот ќе го пријави Алиоски во Фудбалската асоцијација на Англија (ФА).

„Однесувањето на Алоски го наведовме во записникот, ФА ќе мора да ја разгледа целата ситуација“.

Оваа пријава на Барнли и Мекнил може да им се „удри од глава“, бидејќи на едно видео се забележува дека Мекнил плука во правец на Алиоски додека овој лежи на тревата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет32 минути

Хамас најави примирје, ќе трае 2 часа и ќе важи само за Тел Авив

Палестинската организација Хамас најави примирје со Израел, во траење од 2 часа, кое ќе започне во 22 часот по локално...

Свет2 часа

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Македонија6 часа

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет7 часа

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија8 часа

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија9 часа

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Македонија10 часа

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија11 час

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија12 часа

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет13 часа

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија1 ден

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија1 ден

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет1 ден

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Свет1 ден

СЗО со порака до богатите земји: Наместо да ги вакцинирате децата, дајте ги вакцините на сиромашните

Светската здравствена организација денеска ги повика богатите земји да ги преиспитаат плановите за вакцинирање на деца против Ковид-19 и наместо...

Македонија1 ден

16 починати и 30 нови случаи на Ковид-19 од 1.658 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на...

Македонија1 ден

Грчките гранични служби го отворија преминот Евзони за македонските граѓани

Од 13 часот е почнато да се пропуштаат возила кон Грција на граничниот премин Евзони. По застојот што настана изутринава...

Македонија1 ден

Пендаровски не го потпиша указот за легализација на бесправно изградените објекти

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише...

Македонија1 ден

Филипче: Помладите ќе почекаат за вакцинација

Пријавените за вакцина преку vakcinacija.mk најдоцна до понеделник ќе добијат термини за вакцинација, рече денес министерот за здравство, Венко Филипче....

Европа1 ден

Германски виролог предупредува на опасност од четврти бран на вирусот

Германскиот виролог Хендрик Штрек очекува дека ситуацијата во врска со коронавирусот сигурно ќе се влоши наесен и дека е можен...

Свет2 дена

Борел: Европската Унија не е способна да го запре Израел

Жосеп Борел, високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, изјави дека Европската Унија не е во состојба да...

Досие