Контакт

Спорт

Милан тргнаа по потписот на Кaлајџиќ

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Милан, покажува сериозен интерес за напаѓачот на Штутгарт, Саша Калајџиќ.

Калајџиќ, кој е висок 200 сантиметри, го носи дресот на Австрија на Европското првенство. Настапи против Македонија во првото коло до 70.минута.

Милан воспоставиле контакт со клубот на Калајџиќ и неговиот менаџер. Штутгарт за услугите на напаѓачот бара 20 милиони евра, што е десет пати поголема сума од онаа што за него им платија на Адмира пред две години.

Калајџиќ, минатата сезона, во Бундес лигата постигна 16 голови.

Инаку, Штутгарт веќе реализираше еден трансфер во преодниот рок. За 30 милиони евра, Аргетнинецот Нико Гонзалес го продадоа во Брајтон.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Драматична победа на Шпанија – Рафа Мир ја однесе „црвената фурија“ во четврт-финалето

Објавено пред

Спектакуларен натпревар, во четврт-финалето на фудбалскиот турнир, одиграа олимписките репрезентации на Шпанија и Брегот на Слоновата коска. Шпанците славеа по продолженијата со 5:2. Шпански херој е Рафа Мир, кој постигна гол во 92.минута, со кој „црвената фурија“ обезбеди продолженија, а потоа со два гола ја запечати победата на својата репрезентација.

Брегот на Слоновата коска, преку Ерик Баи, дојдоа до предност во 10.минута. Дани Олмо израмни на 1:1 во 30.минута.

Овој резулатат беше активен до 90.минута, кога Градел постигна гол за нова предност на „Слоновите“.

Сепак играчите на африканската селекција не успеаја да издржат. Само што влезе во игра, Рафа Мир, ја искористи конфузијата во одбраната на противниците и успеа да израмни.

Во дополнителните 30 минути, Ојерзабал постигна гол за 3:2 во 98.минута, а потоа Мир со два гола го комплетираше хет-трикот.Прикажи повеќе...

Спорт

Ферстапен: Само Тото Волф не ми се јави да праша како сум

Објавено пред

Продолжува војната со зборови на релација Ред Бул-Мерцедес. Причина е инцидентот помеѓу Макс Ферстапен и Луис Хамилтон, по кој Холанѓанецот заврши надвор од патеката, а потоа беше префрлен и во болница на дополнителни прегледи.

Ферстапен, во пресрет на трката за Големата награда на Унгарија, рекол дека кога завршил во болница, му се јавиле сите шефови на тимовите, исклучок бил само шефот на Мерцедес, Тото Волф.

„Точное е, Волф не ми се јави. Сите останати ми се јавија или ми испратија порака. Веројатно тоа е нормално. Но исто така нормално е што не ми се јавија луѓето од Мерцедес“, рекол Ферстапен.

На прашањето, дали Волф разговарал со него по пристигнувањето во Унгарија, тој кратко одговорил.

„Не“.

Трката за Големата награда на Унгарија ќе се вози утре со почеток во 15 часот. Во генералниот пласман, Ферстапен има предност од осум поени пред Хамилтон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ се откажа од борбата за бронзата во микс-дубл

Објавено пред

Српскиот микс-дубл, Нина Стојановиќ и Новак Ѓоковиќ, се откажаа од мечот за бронзениот медал. Третото место, во оваа конкуренција им припадна на Ешли Барти и Џон Пирс од Австралија.

Ѓоковиќ не е во состојба да игра, бидејќи пред еден час играше два часа и 50 минути против Пабло Карењо-Буста.

Шпанецот победи со 2:1 и ја освои бронзата.

Ѓоковиќ решил да се повлече поради уморот и повредата на рамото.

Новак Ѓоковиќ со големи амбиции допатува на Олимписките игри, на крајот Токио ќе го напушти без освоен медал.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Расте бројот на заболени – потврден 81 нов случај на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија е потврден 81 нов заболен со коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Направени се 5.315...

Македонија2 часа

Две дози вакцина во Македонија примиле над 390.000 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.302 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.545 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 904.583...

Свет3 часа

„Локдаун“ во уште еден град во Австралија

Милиони Австралијци се погодени од новото заклучување, пренесува Би -Би -Си. Властите воведоа тридневно заклучување во југоисточниот дел на Квинсленд,...

Спорт4 часа

Ѓоковиќ поразен – пристигна како најголем фаворит за златниот медал, на крајот не упеа да освои ниту бронза

Олимпискиот турнир во сингл за најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, се претвори во кошмар. Во Токио пристигна како најголем фаворит...

Македонија4 часа

Горан Сугарески разрешен од директорската функција во Царинската управа

Владата го разреши Горан Сугарески од функцијата директор на Царинската управа. „Владата ја прифати одлуката на Комисијата за именување, Горан Сугарески да...

Економија5 часа

Државата ќе им даде 111 милиони денари помош на туристички агенции, ресторани за свадби и ноќни клубови

Владата ќе додели еднократна финансиска помош во висина од 111 милиони денари за 382 лиценцирани туристички агенции, категоризирани ресторани за...

Македонија6 часа

(Видео) Државата ја зголеми наградата за олимпиецот Георгиевски

Владата на 93-та седница ја дополни одлуката за паричната награда за постигнатиот врвен олимписки успех на Дејан Георгиевски на Летните...

Регион18 часа

Вишеградската група со поддршка за „Отворен Балкан“, соработката ќе придонесе за регионална стабилност

Земјите од вишеградската група (Унгарија, Чешка, Словачка и Полска) го поздравија формирањето на иницијативата „Отворен Балкан“ (поранешен минишенген) од страна...

Регион20 часа

Српски автобус се преврте во Германија, повредени најмалку 19 лица

Најмалку 19 лица се повредени при превртување патнички автобус на германскиот автопат А13 помеѓу Стааков и Фрајвалде во правец на...

Македонија22 часа

Поради неправилности во работењето, сменет директорот на Националната библиотека „Свети Климент Охридски“

Директорот Фремзим Даути се разрешува од должноста директор на Националната установа, Национална и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ – Скопје...

Македонија23 часа

Илинден на Мечкин Камен без говор на Пендаровски, но првпат со Ахмети

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, нема да оди да го чествува Илинден на Мечин Камен на 2 Август иако шефот...

Македонија23 часа

Пендаровски нема да ги потпише измените на Изборниот законик, смета дека има нелогичности

Претседателот Стево Пендаровски нема да потпише указ за прогласување на измените на Изборниот законик со кој се бараат потписи од...

Македонија1 ден

Двајца починати и 74 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Македонија1 ден

Фирма казнета со 20.000 евра за испуштање мазут во Вардар

По пријава од граѓани за излеана темна дамка во реката Вардар кај Градско, државен инспектор за животна средина темелно ги...

Топ1 ден

Пешак загина, велосипедист тешко повреден – и во двата случаја возачите што ги удриле побегнале

Пешак во Скопје загина, а велосипедист е тешко повреден во два одделни случаја во кои биле удрени од автомобили, при...

Топ1 ден

Возачот кој усмрти пешак во Куманово бил пијан

Седумдесетгодишниот возач М.П. кој удри во пешаци во Куманово, од кои едниот почина, бил пијан, утврди кумановското обвинителство. Несреќата се...

Свет1 ден

Во Кина се појави ново жариште на коронавирус, најголемо по Вухан

Жариште на Ковид-19 откриено во кинескиот град Нанџинг се прошири во пет кинески провинции и главниот град Пекинг, а кинеските...

Топ1 ден

Во гостилница во Арачиново специјалците уапсија меѓународен наркодилер кој побегнал од затвор

Во акција во угостителски објект во скопско Арачиново, утрово околу 6 часот и 45 минути бил уапсен 43-годишен арачиновец кој...

Свет1 ден

Сè поголем притисок врз невакцинираните војници и државни службеници во САД

Американскиот претседател, Џо Бајден, донесе серија мерки за поттикнување на вакцинацијата во САД, вклучително и задолжителна вакцинација за милиони федерални...

Свет1 ден

Израел почнува со вакцинација со трета доза од вакцината

Израелскиот премиер, Нафтали Бенет, објави дека земјата ќеапочне да дава трета доза од вакцината против коронавирус на лица постари од...

Досие