Контакт

Спорт

Миланското дерби со поделба на пленот – Милан е на +7 од Интер

Објавено пред

Два пенали, автогол и статива во 90 минута го одбележаа миланското дерби, на крај Милан и Интер поделија по бод, 1:1.

dobivaj vesti na viber

И двете екипи имаа свои шанси да го земат целиот плен, најголемата ја пропушти Лаутаро Мартинес уште во првото полувреме, во 27 минута промаши пенал при резултат 1-1, поточно Татарушану одлично го одбрани неговиот удар.

Во 90 минута Салемакерс ја погоди десната статива на голот на Хандановиќ, откако Милан последните 10-тина минути покажа поголема иницијатива.

Инаку, довчерашниот „Росонер“ Чалханоглу беше стрелец на првиот гол на овој меч, сега во дресот на Интер. Тој од белата точка во 11 минута погоди, откако претходно Кеси направи нелогична грешка во својот шеснаесетник.

Се играше 17 минута кога дефанзивецот на „Нероазурите“ Де Вриј си постигна автогол.

Следуваше промашувањето на пеналот на Мартинез и тоа беа најголемите возвудувања во првиот дел.

Во второто полувреме двете екипи можеа да дојдат до победата, но се чини дека ремито е најреален исход.

По 12 кола Милан е втор на табелата иако има ист број на бодови со лидерот Наполи – по 32, без пораз.

Интер е третопласиран со 25 поени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лам: Многу е тешко да сакаш тим како Пари Сен-Жермен

Објавено пред

Поранешниот дефанзивец на Баерн Минхен и на германската репрезентација, Филип Лам имаше брутална анализа на сезоната на Пари Сен-Жермен по нивната нова елиминација во Лигата на шампиони, токму од Баерн Минхен, велејќи дека играат „здодевен“ фудбал.

dobivaj vesti na viber

Во интервју за „Гардијан“, Лаам вели дека Лионел Меси бил „беспомошен“ на вториот меч со Баерн Минхен бидејќи неговите квалитети се користат во клубот „без причина или насока“.

„Луѓето во ПСЖ едноставно не знаат како колктивно да постигнат гол, како да влијаат на играта. Меси беше беспомошен и очаен на ‘Алијанц арената’. Жал ми е за навивачите на ПСЖ. Нивната надеж дека овој тим ќе расте заедно секоја година умира на неславн начин. Секако веруваат во нешто поинаку. ПСЖ се далеку од клуб кој би сакале да го сакате и покрај толку години инвестиции. Тимот изгледа на луксузна продавница, покажувајќи скапоцени елементи кои никој друг не може да си ги дозволи. Тоа гарантира внимание и спектакл, но не и квалитет“, вели Лам.

Тој исто така го коментираше и Килијан Мбапе.

„Килијан Мбапе е посебна приказна. Тој несомнено има светски квалитет, и во Лига 1 е класа над сите. Но, неговиот талент не се користи. Во Минхен тој постојано ја чекаше топката пред своите нозе и тешко е да се очекува неговата кариера да се крене во Париз“, додава Лам.

Прикажи повеќе...

Спорт

УЕФА, сепак, нема да дозволи знамиња со „Голема Унгарија“

Објавено пред

И покрај тоа што унгарските медиуми објавија дека УЕФА ќе го исполни барањето на Унгарската фудбалска федерација за знамињата на кои е нацртана мапата на „Голема Унгарија“ да не се смета како политички и „расистички“ симбол, УЕФА појасни дека нема да може да се објавува знамето на кое покрај Унгарија се и делови на Романија, Србија, Хрватска, Словачка, Австрија и Унгарија.

dobivaj vesti na viber

Унгарците го сметаат мировниот договор од 1920 година, во кое Унгарија загуби две третини од својата територија, како неправеден, а фудбалската федерација тврдеше дека знамињата со вакви мапи само претставуваат изразување на историски симболи.

По бесната реакција на повеќе федерации, во прв план Романија, УЕФА директно одговори.

„УЕФА не го одобри, ниту ќе го одобри прикажувањето на симболи кои се споменуваат во објавата на Унгарската фудбалска федерација. Сметаме дека се работи за грешка, бидејќи претставување на овие симболи претставува прекршување на дисциплинскиот правилник на УЕФА околу политички и провокативни пораки“, се вели во објавата на УЕФА.

Прикажи повеќе...

Спорт

Еди Џордан: Корина Шумахер веќе 10 години е „затвореник“

Објавено пред

Корина Шумахер, сопругата на Михаел Шумахер, веќе десет години „живее како затвореник“ во обид да ја сочува приватноста и состобјата на нејзиниот сопруг, вели поранешниот шеф на Ф1, Еди Џордан.

dobivaj vesti na viber

Шумахер во декември 2013 година страдаше во несреќа на скијање, добивајќи сериозни повреди на главата по што беше поставен во медицински индуцирана кома. Тој потоа беше преместен во семејниот дом на езерото Женева во Швајцарија во септември 2014, каде што има помош од тим на медицински лица.

Џордан, кој му ја даде првата шанса на Ф1 на легендарниот Германец, лани откри дека има план да го посети Шумахер, но не доби дозвола од семејството.

„Ова е најстрашна ситуација за Мик и Корина. Поминаа речиси 10 години и Корина нема отидено на ниту една забава, на ниту еден свечен ручек, таа е како затвореник бидејќи сите сакаат да знаат што прави Михаел, но тоа не е дозволено“, вели Џордан.

54-годишната Корина јавно не зборува за состојбата на нејзиниот сопруг, иако во документарниот филм од 2022 имаше изјава.

„Михаел е тука. Поинаков, но тој е тука, и ни дава сила. Заедно сме. Сите живееме заедно, правиме терапија, сите можни работи за да му го направиме животот поудобен и да ја почувствува семејната атмосфера“, изјави тогаш Корина.

Минатата година, Корина и нејзината ќерка Џина ја добија државната награда на германската провинција Северна Рајна-Вестфалија. Џина се натпреварува во коњички спорт, додека Мик Шумахер го следеше својот татко во Ф1, возејќи две сезони за Хас Ф1, пред оваа година да биде тест-возач на Мерцедес.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Kасами: Тетово е главниот град на Албанците во Северна Македонија

Добредојдовте во главниот град на Албанците во Северна Македонија, напиша на „Фејсбук“ градоначалникот на Тетово oд партијата БЕСА, Билал Касами....

Македонија2 часа

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Преостануваат 16 дена во кои Апелација треба да донесе одлука за предметот „Титаник 2“, а за на обвинетиот Сашо Мијалков...

Македонија3 часа

(Видео) Со трактори ќе го блокираат патот кон Бугарија кај Страцин, државата не најде решение за пресечениот локален пат

Жителите на кратовското село Страцин следната недела со трактори и автомобили ќе го блокираат патот кон Бугарија. Разочарани се што...

Македонија4 часа

Нова паника: крадец претставен како киднапер на деца во музичкото училиште, објавувачот утврди дека згреши, па се извини

Крадец претставен како киднапер предизвика паника во музичкото училиште „Илија Николовски-Луј“. Фотографија од маж  залепена на влезот од училиштето со...

Свет4 часа

(Видео) Шји на заминување од Москва: Доаѓа промена каква што немало во последните 100 години

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг на заминување од Москва му рекол на рускиот колега дека доаѓаат промени. „Доаѓа промена што не...

Топ5 часа

25-годишна девојка починала, а уште едно малолетно лице е потешко повредено кога „мерцедес“ излетал од патот

На регионалниот пат Битола – Кичево, кај местото наречено Белимост, во текот на вчерашниот ден патничко моторно возило „мерцедес“, со...

Македонија5 часа

(Фото) Ниту камион пропаднал ниту има дупка во фонтаната на плоштадот

Во медиумите денеска се прошири вест дека повторно пропаднал камион на плоштадот Македонија. Но, фотографијата е од минатата година кога...

Македонија6 часа

(Видео) Андоновски: Извештајот на Стејт департментот е најкритички, Владата е најкорумпираниот елемент на државата

Последниот извештај на Стејт департментот на САД за заштита на човековите права во Македонија е најкритичниот во последните години во...

Топ6 часа

Странски државјанин прошверцувал над 43 килограми златен накит, цариник осомничен дека му помагал

32-годишник прошверцувал над 43 килограми разновиден накит на влез во земјата на граничниот премин Аеродром Скопје. Основното јавно обвинителство Скопје...

Македонија7 часа

„Казната е потврдена“, Апелација пресуди за мајката што ја продаваше ќерката за секс за 2.000 денари

Нема помала казна за мајката Налиље А. од Скопје, која си ја продаваше малолетната ќерка и ја присилуваше да дава...

Европа7 часа

Рама бара појаснување од ОН: Зошто Белград и Приштина, а не Србија и Косово?

Премиерот на Албанија, Еди Рама, реагира на изјавата на заменик-портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации во врска со постигнувањето...

Свет9 часа

(Видео) Пропагандистот на Путин: Ќе почнеме нуклеарен напад врз земјата што ќе го уапси Путин

Пропагандистот на Путин, Владимир Соловјов, повика да се нападне секоја земја со нуклеарно оружје што ќе се обиде да го...

Свет9 часа

Шојгу до украинските војници: Ќе пројдете како НАТО во Србија

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, предупреди дека муницијата со осиромашен ураниум сериозно ќе влијае врз здравјето на украинските војници...

Свет9 часа

Расте црниот биланс: најмалку 13 жртви од разорниот земјотрес во Авганистан и Пакистан

Најмалку 13 лица ги загубија животите, а повеќе од 90 се повредени во земјотресот со јачина од 6,5 по Рихтер,...

Европа9 часа

Нуклеарен физичар: Не заборавајте што има Украина потпишано со Кина

Нуклеарниот физичар и поранешен пратеник Тончи Тадиќ ја коментира посетата на кинескиот претседател Шји Џјинпинг на Москва за N1. „Кина...

Европа9 часа

Белгиската полиција убила пациент, кој имал ладно оружје во психијатриска клиника

Белгиската полиција денеска застрела и уби пациент што носел ладно оружје во психијатриска клиника во Брисел, соопшти локалното Обвинителство. Според...

Европа9 часа

Руската Црноморска флота цел на напади со дронови

Руската Црноморска флота во раните утрински часови успешно одби напад со површински беспилотни летала на заливот Севастопол, на Крим, објави...

Европа10 часа

Тајната што Путин ја чува како очите во главата – мрачните детали ги знаат само најверните соработници

Секој потег на рускиот претседател Владимир Путин често е предмет на анализа на западните медиуми. Уште од почетокот на инвазијата...

Македонија21 час

„Навиваше за мене и тогаш кога не требаше, се гледаме стари“, напиша Џамбазов по веста за смртта на Мешковски

Доајенот на македонското глумиште Димче Мешковски почина по долго боледување во својот дом во Лос Анџелес, САД.  Колегите актери преку...

Македонија1 ден

Два месеци се ковал планот за бегство од „Идризово” преку тунел кој бил копан под стари објекти

Затворениците осудени на високи казни со месеци го подготвувале планот за бегството од „Идризово“. Управата за извршување на санкциите информираше...