Контакт

Спорт

Милевски ќе биде новиот селектор на Македонија

Објавено пред

Kако што беше очекувано, Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), го потврди Благоја Боби Милевски за нов селектор на А-репрезентацијата, откако досегашниот селектор Игор Ангеловски потврди дека заминува по крајот на неговиот договор.

Милевски, поранешниот тренер на Вардар, а сегашен селектор на У-21 репрезентацијата, ќе почне со работа од 1 август 2021, а на негово место во младинската репрезентација ќе биде поставен Драган Канатларовски.

„Најпрвин, од мое лично и од име на Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија упатувам благодарност до Игор Ангеловски за неговата работа и придонесот кој го даде за успесите со македонската А репрезентација. Игор Ангеловски самиот најави дека по завршувањето на Европското првенство ќе бара нови предизвици во својата кариера и сега е време ние да ја почитуваме неговата одлука и да ја  покажеме нашата благодарност за неговата работа и страст во сите овие години на чело на македонската А репрезентација. Визијата за нашата фудбалска иднина со Благоја Милевски на местото селектор на македонската А репрезентација е кристално јасна. Тој е човекот кој го регенерираше македонскиот фудбалски крвоток, создаде неверојатна група на фудбалери кои зад себе веќе имаат настап на две Европски првенства, младинско и сениорско и уверени сме дека тој пат мора да продолжи. Му даваме доверба на Благоја Милевски да ја предводи македонската А репрезентација поради неговиот карактер, работната етика и човечките квалитети. Тој е тренер кој става личен печат на тимовите кои ги предводи и човек со дисциплина и исклучителна ментална сила“, изјави претседателот на ФФМ, Муамед Сејдини.

Фото: ФФМ

Спорт

Шукер повеќе не е претседател на Фудбалскиот сојуз на Хрватска

Објавено пред

Давор Шукер повеќе не претседател на Фудбалскиот сојуз на Хрватска. На денешното Собрание, за нов претседател беше избран Маријан Кустиќ. Давор Шукер девет години беше прв човек на хрватскиот фудбал.

Марјан Кустиќ е долгогодишен фудбалски работник и поранешен пратеник од редовите на ХДЗ во парламентот на Хрватска. Во ерата на Шукер тој беше Извршен директор на Фудбалскиот сојуз на Хрватска.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зверев закажа полу-финале со Ѓоковиќ

Објавено пред

Александар Зверев ќе му биде противник на Новак Ѓоковиќ во полу-финалето на тенискиот турнир на Олимписките игри во Токио.

Зверев, со 6/4, 6/1, го победи францускиот ветеран, Жереми Шарди.

Зверев досега добил два од осумте мечеви со Ѓоковиќ. Оваа година се сретнале два пати, на АТП купот во Австралија (6/7, 6/2, 7/5 за Ѓоковиќ) и во четврт-финалето на Австралија опен (6/7, 6/2, 6/4, 7/6 за Ѓоковиќ).

Ова полу-финале се закажано се утре, а нема да почне пред 9.30 часот. Претходно, во првото полу-финале ќе играат Карен Хачанов од Русија и Пабло-Карењо Буста од Шпанија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Карвахал ќе остане на „Сантијаго Бернабеу“

Објавено пред

Дани Карвахал го продолжи договорот со Реал Мадрид. Според договорот, десниот бек ќе остане на „Сантијаго Бернабеу“ до јуни 2025 година.

Карвахал (29) од почетокот на кариерата е во Реал Мадрид, исклучок е сезоната 2012/2013 кога беше позајмен во Баер Леверкузен.

Досега одиграл 294 натпревар за Реал, постигнал шест гола и забележал 50 асистенции.

Со Реал четири пати бил европски шампион.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Регистрирани нови 54 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.764 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на...

Македонија2 часа

Новото име на мини шенген е Отворен Балкан, потпишани првите официјални договори

Како дел од церемонијата на Економскиот форум во Скопје денеска беше објавено новото име на иницијативата позната како мини шенген,...

Македонија3 часа

УНЕСКО ги призна буковите шуми на Длабока Река како светско природно богатство

Македонија доби ново подрачје признато од УНЕСКО како светско природно наследство, буковите шуми на Длабока Река како дел од Националниот...

Македонија3 часа

Рама од Скопје: Изгубивме векови, наместо грб со грб време е да се свртиме кон соработка

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во воведното обраќање на Економскиот форум во Скопје порача дека „нема зошто да останеме затворени...

Македонија4 часа

Заев: Западен Балкан не може да чека ЕУ да ги реши внатрешните проблеми за да оди напред

Со обраќања на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, и...

Економија4 часа

Пониски сметки за граѓаните приклучени на парно

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои се намалува во просек за 4% крајната цена на...

Македонија5 часа

Вучиќ на форумот во Скопје: Целта е од 2023 да нема граници помеѓу нашите земји

Во Скопје денеска се одржува голем регионален Економски форум, како дел од иницијативата мини шенген, каде што учествуваaт и претседателот...

Свет6 часа

Најголемата австралиска сојузна држава пријави рекорден број на новозаразени

Австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс пријави најголем дневен број луѓе заразени со коронавирус, само еден ден откако карантинот во...

Свет6 часа

(Видео) Земјотрес со јачина од 8 степени по Рихтер ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтер се случи во близина на Алјаска, а издадено е предупредување за цунами...

Македонија8 часа

Заев, Вучиќ и Рама на Економски форум во Скопје

Денеска во Скопје ќе се одржи Економски форум за регионална соработка на кој се очекува да учествуваат над 300 компании...

Македонија23 часа

Груевски ќе развива бизнис во Унгарија, на 15 јули регистрирал фирма со широк опсег на дејности

Поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, регистрирал фирма со широка деловна активност во гратче во близина на Будимпешта, три години по...

Топ24 часа

(Видео) Полицаец бил дел од скопска банда за шверц на дрога и оружје, користеле и блиндирано возило

По повеќемесечно криминалистичко истражување, денеска Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал во координација со Единицата за специјални полициски операции...

Свет1 ден

Кинезите бараат СЗО да испита дали коронавирусот настанал во Америка

Повеќе од 15 милиони корисници во Кина потпишаа онлајн петиција за истрага на лабораторијата „Форт Детрик“ во Соединетите Американски Држави...

Домашен1 ден

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за среброто на Олимписките игри

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за освоениот сребрен медал во дисциплината теквондо...

Македонија1 ден

Заев и Тачи договорија соработка за локалните избори

Лидерите на СДСМ и на ДПА, Зоран Заев и Мендух Тачи, договорија соработка за локалните избори. Заев соопшти дека СДСМ...

Македонија1 ден

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, владата со препораки за заштита од топлотниот бран

Владата издаде препораки како заштита на населението од топлотниот бран и од денеска-среда до недела (29.07-01.08.2021 година) се препорачува: ослободување...

Свет1 ден

Бајден: Mаските и вакцините најдобра заштита од делта-сојот

Американскиот претседател Џо Бајден истакна дека носењето заштитни маски и вакцинирањето во области во кои доминира делта-сојот на коронавирус се...

Македонија2 дена

Maкедонците сè уште се вакцинираат на белградскиот саем

Македонските граѓани и понатаму се вакцинираат на белградскиот саем. „Меѓу 300 и 500 граѓани се вакцинираат дневно на саемот во...

Македонија2 дена

Напад врз новинар ќе се смета како напад врз службено лице, се воведува и кривично дело демнење

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници...

Македонија2 дена

Заев по повод 20 години од Рамковниот договор: Успешна историја благодарение на партнерите ЕУ, САД и НАТО

Владата денеска одржа тематска седница посветена на 20-годишнината од Охридскиот рамковен договор. Во своето обраќање на седницата премиерот Заев потенцира...

Досие