Контакт

Спорт

„Милик ќе замине во клуб што ќе понуди најмногу, во спротивно ќе седи на клупата“

Објавено пред

Претседателот на Наполи Аурелио Де Лаурентис порачал дека Аркадиуш Милик ќе замине во оној клуб кој ќе понуди најмногу пари. Медиумите најчесто полскиот репрезентативец го поврзуваат со Јувентус. „Старата дама“ за Милик нуди пари и еден фудбалер.

„Милик е секогаш на пазарот. Откога го знам сакам да му го продолжам договорот. Тој само ме гледа и не одговара. Во тој момент мораш да прифатиш дека тој сака да замине“, рекол Де Лаурентис и дополнил.

„Милик ќе замине во клуб што ќе понуди најмногу, нема да биде на попуст. Доколку тоа не биде така тогаш тој ризикува да остане во Наполи и да седи на клупата“.

Наполи за Милик бара 50 милиони евра, а покрај Јувентус интерес за него покажува и Тотенхем. Полјакот во Наполи пристигна во 2016 година од Ајакс. Оваа сезона постигна 14 голови на 34 натпревари во сите конкуренции.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нагелсман имал „дуел“ со Симеоне: Тој сака да победува и на пат кон соблекувалната

Објавено пред

Тренерот на РБ Лајпциг, Јулијан Нагелсман вели дека воопшто не размислува за освојување на Лигата на шампионите по „среќната“ победа над Атлетико Мадрид во четвртокот и открива дека имал „мала расправија“ со тренерот на ривалите Диего Симеоне на полувреме од мечот.

Американецот Тајлер Адамс, со помош на одбранбените фудбалери на Атлетико го реши мечот во 88. минута за 2:1 победа и дуел со Пари Сен-Жермен во полуфиналето. Лајпциг со победата станаа првиот германски клуб по Баерн Минхен и Борусија Дортмунд кој стигнал до полуфинале по Шалке во 2010/11.

„Како можам да зборувам за титулата? Но, секако, нормално е целта сега да е финалето, а ако стигнеме таму ќе зборуваме за други работи. Ова е тим кој го победи Тотенхем и Атлетико, а не се работи за тренер кои ги победил Жозе Мурињо и Диего Симеоне“, вели Нагелсман.

33-годишниот Германец ги отфрла шпекулациите за  „голем“ конфликт со Симеоне.

„Симеоне ми честиташе по мечот и тоа беше искрено. На полувреме имавме мала расправија, но не беше ништо сериозно. Тој е роден победник кој сака да победува и на патот до соблекувалната. Но, тоа не е лошо. За мене тој има фантастичен карактер како тренер, така што нема пробеми“, додава Нагелсман.

Симеоне ги пофали Лајпциг и изјави дека Атлетико немаат изговори.

„Не можевме да играме како што сакаме, а тие имаа посветеност, ентузијазам и беа свежи. Немаме изговори. Елиминирани сме фер и мораме да честитаме“, изјави Симеоне.

„Ред бул“ ти дава крилја! Лајпциг со малку среќа во полуфиналето на ЛШ

Прикажи повеќе...

Спорт

Крај на лудата серија – по 22 години Сан Антонио и Попович без плејоф

Објавено пред

По победите на Мемфис гризлис и Феникс санс, Сан Антонио спарс и нивниот тренер Грег Попович останаа без плејоф во НБА лигата, прекинувајќи ја серијата од неверојатни 22 години.

Последен пат, Спарси не беа во плејофот во 1996/97, првата сезона на Попович на клупата на „мамузите“. Оттогаш следуваше фантастичната серија од 22 години плејоф и пет шампионски титули.

Последното „плеј-ин“ место го освоија Портланд трејлбејзерс, откако стигнаа до тесна 134:133 победа над Бруклин нетс предводени од Демијан Лилард и неговите 42 поени. Со овој триумф Портланд го освои осмото место и дуел со Мемфис во плеј-ин серијата.

Откако во претходните два меча постгина по 51 и 61 поен, Лилард им помогна на Портланд (35-39) со 12 поени во последната четвртина, вклучувајќи и една тројка од речиси половина терен. Портланд сега ќе играат со Гризлис во сабота и им е потребна една победа да го обезбедат местото во плејофот. Ако загубат, тимовите ќе играат повторно во недела, а победникот од оваа пресметка ќе играат со првите носители на Западот, Лос Анџелес лејкерс.

Јонас Валанчиунас и Џа Морант имаа трипл-дабл, за Мемфис да стигне до 119:106 победа над Милвоки за да останат „живи“ во сезоната. Гризлис имаат 34-39 скор.

НБА

Портланд – Бруклин 134:133

Мемфис – Милвоки 119:106

Феникс – Далас 128:102

Јута – Сан Антонио 118:112

Вашингтон – Бостон 96:90

Орландо – Њу Орлеанс 133:127

Прикажи повеќе...

Спорт

„Ред бул“ ти дава крилја! Лајпциг со малку среќа во полуфиналето на ЛШ

Објавено пред

РБ Лајпциг, клубот за кој многу германски фанови сметаа дека е „вештачки“, ја покажа својата сила и првпат во историјата се пласираше во полуфиналето на Лигата на шампионите со драматична 2:1 победа над Атлетико Мадрид, уривајќи уште еден сон на тимот на Диего Симеоне дека дојде време за титула од ЛШ.

По помалку „успореното“ прво полувреме, мечот се смени во 51. минута, кога младиот Шпанец Дани Олмо со совршен удар со главата го донесе Лајпциг до водство, но „јорганџиите“ успеаја да израмнат во 71. минута со гол од пенал на Жоао Феликс.

Кога се очекуваше со овој резултат да се завршат 90-те минути и да се прејде на „борба на изддржливост“ во продолжението, американскиот репрезентативец Тајлер Адамс, со удар од далечина и со помош на одбраната на Атлетико ја смести топката зад грбот на Јан Облак. Ова е прв гол во дресот на Лајпциг на 21-годишниот Американец.

Награда за најголемиот успех во клупската историја е дуел со еден од фаворитите за титулата, Пари Сен-Жермен, кој вчера со идентични 2:1 на уште подраматичен начин ја победи Аталанта. Утре следува пресметката Баерн Минхен-Барселона, додека во сабота играат Манчестер сити и Лион.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

СДСМ: Продолжуваат сериозни разговори за формирање одговорна Влада

„СДСМ, како предводник на коалицијата „Можеме“, со освоени најмногу пратенички места во Собранието го доби мандатот за состав на нова...

Свет40 минути

Германка заразена со Ковид-19 ќе плати казна од 10 илјади евра бидејќи го напуштила карантинот

Судот во Австрија казни жена на 10.800 евра бидејќи го напуштила карантинот додека била заразена со коронавирус. Регионалниот суд во...

Свет52 минути

СЗО: Руската вакцина не е меѓу деветте кои се во напредна фаза на тестирање

Светската здравствена организација соопшти дека вакцината одобрена од Русија оваа недела не е меѓу деветте, за кои се смета дека...

Свет3 часа

Поради поплаките на Трамп, се менува стандардот за тушевите

Кога американскиот претседател, Доналд Трамп, повеќепати се пожали дека не му се допаѓа начинот на кој работат тушевите, американските власти...

Свет12 часа

(Видео) Маж спасен во последната секунда, му се заглавила инвалидската количка во пругата додека доаѓал воз

Камера од опремата на полицајка во Калифорнија сними неверојатно спасување во последен миг на лице со попреченост, чијашто инвалидска количка...

Свет12 часа

Израел и Обединетите Арапски Емирати постигнаа историски договор со посредство на Трамп

Претседателот на САД, Доналд Трамп соопшти дека телефонски разговарал со лидерите на Израел и Обединетите Арапски Емирати и дека е постигнат...

Европа13 часа

Белгија воведува пилот програма за брзо тестирање на Ковид-19 во домашни услови

Илјадници студенти од белгискиот Универзитет во Лијеж од септември секоја недела дома ќе собираат примерок од плунката за брз тест...

Македонија15 часа

Пендаровски: Заев ќе го врати мандатот ако не обезбеди мнозинство

Зоран Заев го добил мандатот поради тоа што истекуваат уставните рокови, сепак, ако не успее да формира Влада, мандатот ќе...

Македонија15 часа

Заев и Ахмети по средбата: Постојат добри основи за напредок

Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата “Можеме” и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али Ахмети...

Македонија16 часа

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите со Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ донесе заклучок дека од овој момент ги замрзнува односите и комуникацијата со претседателот Стево Пендаровски и ќе ги преиспита...

Топ17 часа

Женско тело извадено од водите на Пчиња

Безживотно женско тело било забележано во водите на реката Пчиња. Како што информираат од полицијата, телото било пронајдено вчера под...

Македонија17 часа

Американската амбасадорка му го честита мандатот на Заев

Американската амбасадорка, Кејт Мари Брнз, му го честита мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за состав на нова влада....

Економија19 часа

Пропаѓањето на Еуростандард банка го блокира платниот промет во „Македонска пошта“

Поради пропаѓањето на Еуростандард банка, платниот промет во „Македонска пошта“ е блокиран, соопшти генералниот директор Ејуп Рустеми. Тоа значи дека...

Македонија20 часа

141 нов случај на Kовид-19 во земјата, починале 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.848 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија20 часа

(Видео) Ахмети: Заев треба да понуди силни аргументи зошто Албанец не би бил премиер

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на брифинг за новинарите денеска рече дека деновиве продолжуваат работните средби со лидерот на СДСМ,...

Македонија20 часа

Заев: Подготвен сум да бидам премиер во наредните четири години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, е уверен дека ќе успее да состави влада во следните 20 дена, а веќе денеска...

Македонија21 час

(Видео) Лидерите од албанскиот блок не дојдоа, Ахмети остана сам на средбата во хотелот „Парк”

На закажаната средба на партиите од албанскиот блок на иницијатива на ДУИ се појави само Али Ахмети. Како што рече...

Македонија21 час

Браќа од Битола обвинети за ширење детска порнографија, собирале интимни снимки од малолетнички

Битолското Јавно обвинителство поднесе обвинение против двајца браќа од Битола на возраст од 51 и 52 години, од кои едниот...

Топ22 часа

Обвинение за скопјанец што организирал фудбалски турнир на кој имало 100 луѓе во публика

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 17 лица...

Економија22 часа

Граѓаните ќе добијат обесштетување од Еуростандард банка по 20 дена во вредност до 30 илјади евра

Фондот за осигурување депозити, во согласност со решението на гувернерот на Народната банка за укинување на дозволата за основање и...

Досие