Контакт

Спорт

„Мистер финале“ во обид да остане европски перфектен: Жозе Мурињо пред прв голем трофеј со Рома

Објавено пред

Рома шест децении чека на европски трофеј. Жозе Мурињо е на прагот на историја, да стане првиот тренер кој ја освоил Лигата на шампионите, Купот на УЕФА (предвесник на Лига Европа), Лигата на Европа и Лигата на конференции. Вечерва, португалскиот стратег ќе ја предводи „волчицата“ против Феенорд во обид за нов голем успех.

dobivaj vesti na viber

Иако многумина новоформираното натпреварување го сметаат за сосема непотребно, солзите на Жозе Мурињо по пласманот во финалето го обиколија светот и едноставно, за него тој пехар е повеќе од се, бидејќи знае колку страдаше во последните години и колку му е потребно да го освои овој трофеј.

Рома се мачеше да стигне до финалето, губејќи двапати од Бодо Глимт, еднаш во групната фаза, а подоцна и во четврт-финалето, но, сепак, отиде понатаму.

Колку Мурињо е фаворит и во ова финале, најдобро говорат неговите досегашни европски финалиња. Тој учествуваше во четири и во сите четири излезе како победник.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кирјос во спектакуларен меч го елиминира Циципас, Надал го згази Сонего

Објавено пред

Рафаел Надал и Ник Кирјос изборија пласман во осминафинаето на Вимблдон. Надал во третото коло го збриша Лоренцо Сонего, додека Кирјос по голема борба го победи Стефанос Циципас.

dobivaj vesti na viber

Рафаел Надал имаше полесен тренинг против 54. играч во светот. За нешто помалку од два часа Шпанецот победи со 6/1, 6/2, 6/4. Во осминафиналето Надал ќе игра против Ботик ван Зандшлуп од Холандија.

За разлика од овој меч, Киријос и Циципас водеа голема борба на теренот. По три часа и 11 минути победата му припадна на контроверзниот Австралиец.

Цицпас го доби првиот сет во тај-брејк, а потоа Кирјос ги освои наредните два со 6/4 и 6/3. Тај-брејкот во четвртиот сет му припадна на Кирјос со 9:7.

За пласман во четвртфиналето Кирјос ќе игра против Американецот Брендон Накашима.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ракометарите ќе се борат за медал на Медитеранските игри

Објавено пред

Подмладената македонска ракометна репрезентација ќе се бори за медал на Медитеранските игри кои се одржуваат во Алжир.

dobivaj vesti na viber

Пласман во полуфиналето Македонија избори благодарение на убедливата победа на Шпанија над Алжир 31:19. Поради подобрата гол-разлика Македонија го освои второто место во Б-групата.

Македонија за противник во полуфиналето ќе го има Египет. Една од најсилните африкански репрезентации на Медитеранските игри ги користи како подготовка за Купот на Африка. Во второто полуфинале Шпанија ќе игра против Србија.
Македонија и Египет ќе играат в понеделник, од 14 часот.

Фото/ facebook.com/rfmofficial

Прикажи повеќе...

Спорт

Лапорта: Де Јонг ќе остане во Барселона

Објавено пред

Новиот менаџер на Манчестер јунајтед, Ерик тен Хаг, нема да може да ја повтори соработката со Френки де Јонг.

dobivaj vesti na viber

Јунајтед го сака Холанѓанецот, но фудбалерот неколку пати потенцираше дека сака да остане на „Ноу Камп“. 25-годишниот играч од средниот ред има силен договор со клубот до 2026 година.

Денеска на оваа тема зборуваше и Џоан Лапорта. Претседателот на клубот стави крај на оваа трансфер сага.

“Има клубови кои го сакаат, не само Јунајтед. Немаме намера да го продадеме, тој сака да остане. Френки го сметаат различни експерти за еден од најдобрите играчи од средниот ред во светот. Среќни сме што го имаме. Ќе направам се што е во моја моќ Френки да остане тука, но има проблем со платата што ќе треба да ја прилагодиме“, изјави Лапорта за шпанските медиуми.

Самиот Де Јонг во неколку наврати изјави дека е подготвен да ја намали платата за да му помогне на клубот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Асен Василев: „За македонското прашање си ја завршивме работата“

„Ние ја завршивме нашата работа за македонското прашање“, изјави во Бугарија Асен Василев, кандидатот за премиер од „Продолжуваме со промената“,...

Македонија4 часа

„Партизаните не преговараат со фашисти“, пред Владата се бараше „Не“ за францускиот предлог

Со пароли „Македонија“ „Фашисти“, „Уа“, „Не за ЕУ“, „У-а“, „Предавници“ граѓаните пред Владата бараа да се отфрли францускиот предлог. Тие...

Македонија5 часа

(Видео) Мицкоски: Македонија се буди а оние кои сакаат со потпис да стават крај, ќе стават

“Овде нема партија, овде е само Македонија“, порача вечерва од митингот на ВМРО-ДПМНЕ лидерот на партијата Христијан Мицкоски. „Она кое...

Македонија9 часа

Маричиќ: Имаме шанса за европска интеграција со чист македонски јазик и идентитет, без никакви условувања

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил напиша дека со францускиот предлог имаме...

Македонија9 часа

Ковачевски: Се појавија многу лаги и шпекулации врзани со францускиот предлог

Се појавија многу лаги и шпекулации врзани со францускиот предлог, напиша на Фејсбук премиерот Димитар Коавечвски. „Сакам да бидам кристално...

Македонија10 часа

Иванов: Македонскиот народ повторно е сведок на национално предавство

Поранешниот македонски претседател – Ѓорге Иванов повика да се отфрли францускиот предлог за кој смета дека е дел од подли...

Македонија12 часа

Османи: Лага е дека има фуснота за јазикот, ако не прифатиме илјадници ќе заминат, ќе има меѓуетнички тензии

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи тврди дека е лага за постоењето фуснота за македонскиот јазик во францускиот предлог и...

Македонија14 часа

ВМРО-НП: Во францускиот предлог нема ништо што го загрозува македонскиот јазик и идентитет

„ВМРО-Народна партија ја анализираше најновата и изменета верзија на „францускиот предлог“, и оценува дека во него нема ништо што го...

Свет14 часа

Екс шеф на Пентагон: Путин е лик од роман на Достоевски кој оди на спиење лут

Џим Матис – поранешниот американски секретар за одбрана со остра критика за рускиот претседател Владимир Путин. Тој руската инвазија на...

Топ15 часа

Во Скопје во првата половина на 2022 година приведени се 210 криминалци

Во првите шест месеци од 2022 година од страна на oрганизационите единици во рамки на СВР Скопје и Оперативниот тим...

Свет15 часа

Убил тројца, а ранил петмина полицајци пред својот дом во Кентаки

Тројца полицајци се убиени, а петмина ранети во американката сојузна држава Кентаки кога врз нив отворил оган маж кого се...

Свет17 часа

САД и испраќа нов пакет оружје на Украина во вредност од 820 милиони долари

САД вчера и официјално најавија дека на Украина ќе и испратат нов пакет оружје во вредност од 820 милиони долари....

Македонија1 ден

Османи: МНР ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на ЕУ, за продолжување на нашите европски интеграции

„Имајќи ги предвид досегашните консултации, Министерството за надворешни работи ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на Европската...

Регион1 ден

Асен Василев го доби мандатот за да формира нова Влада во Бугарија

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска му го врачи мандатот на Асен Василев, вицепремиерот и министер за финансии во оставка, за...

Македонија1 ден

Мицкоски: Предлогот што е на маса, а Владата го криеше, всушност е истиот што веќе еднаш беше одбиен

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест пред Владата. По објавувањето на предлогот, Мицкоски рече: „Предлогот што е на...

Македонија1 ден

Владата го објави предлогот на француското претседателство

Со цел транспарентно информирање на јавноста, Владата денеска на официјалната веб-страница интегрално го објави предлогот на француското претседателство, соопштија владините...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Модифицираниот предлог е добра основа за разговори

Премиерот Димитар Ковачевски, по средбата со партнерите од владината коалиција, рече дека модифицираниот предлог е добра основа за разговори. „Во...

Економија2 дена

(Интервју) Дарко Димовски: Да кажеме стоп на партиските вработувања, има анархија во јавниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија денеска пред Собранието ќе постави столчиња во знак на поддршка на Комисијата за финансирање и...

Регион2 дена

Криптокралица од Балканот меѓу најбараните бегалци во САД: украла повеќе од 4 милијарди долари

Бугарката Руја Игнатова, позната и како криптокралица, се најде на листата на ФБИ со десет најбарани бегалци. Американските истражители ја...

Свет2 дена

Погодена станбена зграда во близина на Одеса: најмалку 17 загинати и 30 повредени

Украинските сили соопштија дека руски проектил погодил деветкатна станбена зграда и одморалиште во близина на украинското црноморско пристаниште Одеса, при...