Контакт

Спорт

Митровски на проба во Партизан

Објавено пред

Димитар Митровски (22), поранешен младински репрезентативец на Македонија, тренира со првиот тим на Партизан. Доколку успеа да го импресионира тренерот, Александар Станојевиќ, Митровски ќе потпише договор со овој клуб, објави „Телеграф“.

Митровски, како слободен играч, пристигна во Белград. Партизан може во секое време да потпише договор со него.

Играчот кој кариерата ја започна во Работнички, претходно, играше за Б-тимот на протугалскиот шампион, Спортинг Лисабон.

„Телеграф“, пишува дека Митровски не се наоѓа во добра кондиција, што може да му биде голема пречка во остварувањето на неговата желба.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Леклер ќе стартува последен во Русија

Објавено пред

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, од последната позиција ќе стартува во трката за Големата награда на Русија.

Леклер, на патеката во Сочи ќе вози со нов мотор, четврти оваа сезона. Според правилата, во текот на сезоната дозволени се три промени на моторот. Секоја наредна се санкционира.

Леклер, во генералниот пласман се наоѓа на шестото место со 104 поени.

Трката за Големата награда на Русија ќе се вози на 26.септември.

Прикажи повеќе...

Спорт

Анчелоти: Му ја најдовме позицијата на Марко Асенсио

Објавено пред

Незадоволниот Марко Асенсио ја искористи шансата која ја доби од Карло Анчелоти. Асенсио постигна хет-трик во убедливата победа на Реал над Мајорка (6:1). 25-годишниот фудбалер прв пат во кариерата постигна три гола на еден натпревар.

„Асенсио одлично се снаоѓа на позицијата на која играше против Мајорка. Кога игра во меѓу просторот може да му нанесе многу штета на противникот, одлично комбинира со напаѓачите, а има и одличен шут. Мислам дека тоа е неговата вистинска позиција“, рекол Анчелоти.

Наредниот натпревар Реал ќе го одигра во сабота, против Виљареал.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Хулиганите дивеат на стадионите во Франција

Објавено пред

Нови навивачки инциденти го обележаа колото во Лига 1. Навивачи на Монпелје и Бордо се тепале пред натпреварот на двата тима, додека хулиганите на Анже и Марсеј се пресметале по завршувањето на натпреварот.

Автобусот, во кој биле навивачите на Бордо, бил нападнат на автопатот кон Монпелје од домашните хулигани. Тепачката, според француските медиуми, била жестока, повредени се 16 хулигани. Натпреварот Монпелје-Бордо заврши 3:3.

Во Анже, навивачи провокации имало во текот на целиот натпревар. Домашните навивачи фрлале со петарди кон гостинските фанови, а тие им возвратиле со иста мерка. Потоа пресметката завршила на теренот.

На стадионот во Анже немало доволно обезбедување за да биде спречен хаосот на теренот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Шестчасовни разговори меѓу руските и американските воени челници

Највисоките американски и руски воени претставници вчера одржаа шестчасовни разговори во Хелсинки, што беше нивна прва директна средба од 2019...

Македонија3 часа

Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите...

Свет13 часа

Рендгенски снимки покажуваат како вакцината ги штити белите дробови од Ковид-19

Во целиот свет, бранот на делта варијантата доведе до зголемување на бројот на заразени со коронавирус. Истата ситуација беше забележана...

Македонија15 часа

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија17 часа

16 починати и 491 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира во последните 24 часа направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нов случај на Ковид-19,...

Македонија18 часа

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија21 час

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија22 часа

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија22 часа

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија22 часа

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион23 часа

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија23 часа

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион24 часа

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија1 ден

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија1 ден

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет1 ден

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет1 ден

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија2 дена

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија2 дена

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет2 дена

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Досие