Контакт

Спорт

Модриќ ќе добие нов договор ако престане да игра за Хрватска

Објавено пред

Договорот на Лука Модриќ со Реал Мадрид истекува во јуни и се уште не е сигурно дали ќе го продолжи. Неспорно е дека постои желба од двете страни за продолжување на соработката. Сепак, Реал Мадрид, како што пишува „Onefootball“, поставил услов за кој Модриќ нема да може да преговара.

dobivaj vesti na viber

За време на Мундијалот медиумите пишуваа дека тренерот Карло Анчелоти бил убеден дека Модриќ ќе се збогува од хрватската репрезентација по Мундијалот во Катар, но освоениот бронзен медал, како и фактот дека Хрватска во јуни ќе игра во финалето на Лигата на нации, разбуди нови емоции. во Модриќ, по што на сите во Реал им станало јасно дека тој нема намера да се откаже од националниот тим.

Модриќ веќе се договорил со тренерот Далиќ во јуни да игра на завршниот турнир од Лигата на Нации, што веројатно не би требало да му претставува проблем Реал бидејќи се игра веднаш по завршувањето на сезоната.

Проблем се квалификациските натпревари за ЕП во Германија кои се закажани за март. Модриќ се уште се нема изјаснето, па Далиќ не знае дали ќе може да смета на него за првиот натпревар против Велс на 25. март.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барселона оствари рекордна заработка на „Ел Класико“

Објавено пред

Каталонскиот гигант Барселона оствари победа од 2-1 против Реал Мадрид на синоќешното „Ел Класико, а покрај тоа и урна уште еден рекорд. На стадионот „Камп Ноу“ присуствуваа повеќе од 95.000 гледачи кои ја наполнија клупската каса за повеќе од 8,2 милиони евра. Ова е рекордна сума од продажба на билети за домаќините.

dobivaj vesti na viber

Барселона сега има 12 бода предност пред Реал Мадрид на врвот на табелата во Ла Лига.

Доколку Барселона стане шампион, тоа ќе биде прва титула за тимот од сезоната 2018/2019.

Прикажи повеќе...

Спорт

Серхи Роберто: Во Барселона го чекаме Меси со раширени раце

Објавено пред

Играчот од средниот ред на Барселона, Серхи Роберто, беше меѓу главните актери и се истакна со гол во победата на каталонскиот тим над Реал Мадрид од 2:1 во синоќешното „Ел Класико“. Со оваа победа Каталонците во голема мера ја обезбедија шампионската титула, со оглед дека имаат 12 бода предност со исто толку натпревари до крајот на шампионатот.

dobivaj vesti na viber

По средбата, Серхи Роберто коментираше и за една од темите кои повторно креваат огромна врева во последните недели, за можното враќање на Лионел Меси на „Камп Ноу“. Тој изјави дека сите играчи сакаат тоа да се случи и се нетрпеливи за таков развој на ситуацијата, а односот на ПСЖ кон Меси е неправеден.

„Дали сме подготвени да го дочекаме враќањето на Меси? Со раширени раце. Кој не би очекувал да се врати? Но, на крајот на денот не сакам да зборувам премногу бидејќи тоа е нешто што треба да го решат тренерот и претседателот на клубот. Сепак, ние го играчите би го пречекале со раширени раце. Начинот на кој се однесуваат кон него во ПСЖ е неразбирлив за мене. Има добра сезона, постигна многу голови, многу асистенции, но сега го обвинуваат затоа што испаднале од Лигата на шампионите? Остава горчлив вкус во устата дека играч од вакво ниво може да биде третиран на таков начин“, изјави Серхи Роберто по натпреварот.

Огромен проблем за евентуалното враќање на Меси во Барселона остануваат финансиските проблеми на Каталонците кои се далеку од решени. Тие сериозно ја надминале границата на платите и според финансискиот фер-плеј треба да го намалат бузетот за околу 200 милиони во наредните месеци.

Прикажи повеќе...

Спорт

Конте ќе добие отказ од Тотенхем до крајот на неделата

Објавено пред

Италијанскиот стратег Антонио Конте ќе добие отказ од Тотенхем до крајот на неделата, пренесува британски „Телеграф“. По коментарите по натпреварот со Саутемптон на прес-конференцијата на која ги критикуваше своите играчи и го окарактеризираше Тотенхем како „клуб губитник“, раководството на Тотенхем одлучило да се раздели со Конте.

dobivaj vesti na viber

Сѐ треба да се заврши до крајот на неделата кога според сознанијата на британски „Телеграф“ тимот треба да го преземе Рајан Мејсон и тој ќе го води тимот до крајот на сезоната во која ќе се обиде да се избори за пласман во Лигата на шампионите.

Антонио Конте планираше да го напушти Тотенхем на лето, но очигледно е дека не е задоволен од ситуацијата во клубот и односот на играчите кои не успеваат да воспостават континуитет и да ги исполнат неговите замисли.

На средбата со првиот човек на клубот Даниел Леви напоменал дека нема ништо против раководството, туку дека критиките биле насочени исклучиво кон тимот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Ахмети: Патот кон ЕУ не се запира со пропаганда кон Артан, ние не сме воз туку незапирлив урган

„Во последно време некои се лутат, но кај мене нема враќање назад!“, порача лидерот на ДУИ Али Ахмети од Чаир....

Европа7 часа

Фон дер Лаен: ЕУ и дава милијарда евра на Турција за помош по земјотресот

Европската комисија ќе обезбеди милијарда евра помош за Турција која беше погодена од земјотресот, изјави претседателката на тоа тело Урсула...

Македонија8 часа

(Видео) Градилиште зад Универзалната проголта дел од улицата 9 Мај, инспекцијата третпат направи увид

Дел од улицата 9 Мај зад Универзалната сала во Скопје се одрони и пропадна во градилиште за нова зграда. Градежната...

Македонија9 часа

(Видео) Бизнисмен призна вина во „Империја“, Панделески не го разбира ниту обвинението, брокерот ќе размислува

Еден бизнисмен призна вина на првото рочиште за „Империја“, друг ќе докажува дека е невин, а третиот бараше и доби...

Македонија10 часа

За извозот да не ги поскапи јајцата, Бектеши ќе обврзе првин да се обезбедат за дома

Забраната на извозот на јајца ќе донесе санкции за државата, па затоа не се разгледува како опција, но за да...

Македонија11 часа

Костовски: Грешка беше што ја поддржав Арсовска, сега лично се пресметува со мене

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски, по една и пол година признава дека направил грешка што ја поддржал градоначалничката на Скопје,...

Македонија12 часа

Со 4.500 амандмани опозицијата го блокира зголемувањето на платите на судиите и обвинителите

Опозициските партии ВМРО-ДПМНЕ и Левицата денес поднесоа 4.500 амандмани со цел стопирање на четирите закони со кои се предвидува зголемување...

Македонија12 часа

Бектеши: Утре замрзнуваат цените за јајцата и оризот, нема поскапување за Велигден и за Рамазан-бајрам

На утрешната седница Владата ќе ги замрзне маржите на оризот и јајцата на цени од почетокот на овој месец. Министерот...

Топ13 часа

Македонецот што загина во сообраќајната несреќа кај Врање имал 25 години, се враќале кон кафеаната поради заборавен телефон

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на улицата Партизански пат во Врање. Како што пишуваат српските медиуми, во несреќата животот...

Македонија14 часа

(Видео) Судир меѓу четири возила на „Партизанска“, вклучени заштитните перничиња: одекна силен удар

Верижен судир се случи на булеварот Партизански одреди во Карпош 4, спроти трговскиот центар „Антико“. Во несреќата учествуваа четири возила,...

Македонија15 часа

Ова е список на најсреќните нации во светот: Македонија најнесреќна во регионот

Финска е прогласена за земја со најсреќна популација шеста година по ред, според Светскиот извештај за среќа објавен денеска. Македонија...

Свет15 часа

Институтот за војна: Руското темпо се намалува, Путин се плаши

Во неделниот извештај Институтот за проучување на војната вели дека можната украинска контраофанзива во близина на Бахмут предизвикува зголемена загриженост...

Свет15 часа

Северна Кореја изведе нуклеарни вежби: ова е предупредување до непријателот

Војската на Северна Кореја изведе нуклеарни воени вежби симулирајќи нуклеарен контранапад на САД и Јужна Кореја. Вежбите ги надгледуваше севернокорејскиот...

Европа1 ден

Украина за доаѓањето на Путин во Мариупол: Криминалецот секогаш се враќа на местото на злосторството

Рускиот претседател Владимир Путин го посети Мариупол, град кој падна во рацете на Русија минатата година по страшното уништување, прикраднувајќи...

Вести1 ден

(Видео) Вучиќ тврди дека немаат обврски кон Приштина: Се надевам ќе има заедница на српски општини, се плашам дека ќе биде потешко од што мислам

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пред јавноста објаснуваше зошто ништо не е потпишано со косовската страна. И покрај ова, тој...

Свет1 ден

Германски министер се закани: Ќе го уапсиме Путин ако стапне во Германија

Ќе го уапсиме претседателот на Русија, Владимир Путин, доколку дојде во Германија, изјави германскиот министер за правда Марко Бушман за...

Свет1 ден

(Видео) Путин изведе шоу во Мариупол: Среде ноќ им влезе дома на луѓето, а тие го пречекаа со храна на масата

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на ноќта го посети окупираниот украински град Мариупол, кој руската армија прво го уништи,...

Регион2 дена

Петте клучни точки од вчерашните маратонски преговори меѓу Вучиќ и Курти во Охрид

Последната рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина, чиј фокус беше договорот за имплементација на европскиот предлог за Косово, се...

Македонија2 дена

Грчкиот суд ја отфрли тужбата против Центарот за македонски јазик: „Во иднина да се отворат приватни македонски училишта“

Локалниот грчки суд во Леринско ја отфрлил тужбата против Центарот за македонски јазик. Веста ја потврдија од Обединетата македонска дијаспора...

Свет2 дена

(Видео) Расте бројот на загинати во Еквадор: многу луѓе се затрупани, се трага по преживеани

Најмалку 15 загинати и 126 повредени по силниот земјотрес што вчера го погоди Еквадор, соопшти Националната служба за управување со...