Контакт

Спорт

Модриќ се повреди – загрижен е Анчелоти, но и Златко Далиќ!

Објавено пред

Шпанските медиуми пишуваат дека хрватскиот репрезентативец Лука Модриќ заработил повреда на вчерашниот тренинг на Реал Мадрид и сигурно нема да биде во составот на Карло Анчелоти за утрешното гостување на „Кралевите“ кај Леванте на нашиот Енис Барди.

Шпанска „Марка“ пишува дека се работи за повреда на препоните, но засега нема информација за тежината на повредата. Можно е, пишуваат, Модриќ да отсуствува неколку дена, но можно е да е потребна и пауза од две недели.

Освен во клупскиот дрес, Модриќ е под знак прашање и за настапите за Хрватска на кавлификациските мечеви за Мундијалот во Катар закажани на почетокот на следниот месец.

Хрватска игра против Русија, Словачка и Словенија – главните конкуренти во борбата за пласман на СП.
Во наредните денови ќе се знае сериозноста на повредата.

Спорт

„Апсурд е дека Новак се исплаши од победата“

Објавено пред

Во светот на тенисот главна тема се уште е поразот на Новак Ѓоковиќ во финалето на Ју-ес опен. Србинот пропушти шанса да го комплетира календарскиот гренд слем. Последен кој успеал да го оствари овој подвиг е Род Лејвер во далечната 1969 година.

Ѓоковиќ, во финалто загуби со 3:0 од Данил Медведев, кој прв пат во кариерата освои гренд слем трофеј.

Си исплаши ли Новак од победата или едноставно го одигра најлошиот меч во кариерата?

„Апсурд е да се тврди дека Ѓоковиќ се исплаши од победата. Тоа е смешно. Се шегувате? Она што тој го направи е епско достигнување. Дали играше најдобро што може во финалето? Не. Меѓутоа, стравот не е причината. Имаше три натпревари: Беретини, Зверев, Медведев. Ја имаше најтешката ждрепка. Не можете да го критикувате човекот кој победил на 27 од последните 28 мечеви на гренд слем турнирите“, рекол поранешниот австралиски тенисер, специјалист за дубл, Тод Вудбриџ.

Вудбриџ во кариерата освоил две титули во сингл, најдобро пласиран на АТП листата бил на 19.место. Во дубл беше еден од најдобрите во светот, освоил 16 гренд слем титули, девет од нов на Вимблдон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Официјално: Морбидели во Јамаха, Довициозо во Петронас

Објавено пред

Она за што се шпекулираше изминатите недели, во четвртокот доби официјална потврда, Франко Морбидели ќе вози за Јамаха, додека Андреа Довициозо ќе ги брани боите на сателистски тим, Петронас Јамаха.

За новите тимови, двајцата возачи ќе дебитираат викендов, на трката за Големата награда на Сан Марино и Римини.

Морбидели ќе вози за Јамаха до 2023 година, додека Довициозо се договорил со Петронас да вози до крајот на наредната сезона.

Морбидели, повторно ќе биде колега со Фабио Квартараро, додека Довициозо се враќа во Мото ГП шампионатот по пауза од 10 месеци. Во изминатиов период тој беше тест возач на Априлија. Довициозо во кариерата победил на 24 трки.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фетел и Строл во Астон Мартин и наредната сезона

Објавено пред

Ф1 тимот, Астон Марин, објави дека Себастијан Фетел и Ленс Строл ќе возат за овој тим и во 2022 година.

„Наредната сезона ќе биде шестат за мене во Ф1, тимски партнер ќе ми биде Себастијан Фетел. Заедно ја почнавме оваа сезона во Астон Мартин и се радувам што нашиот пат ќе продолжи и наредната година. Не ги исполнивме плановите оваа година, што само ќе ја зголеми нашата желба за успеси“, рекол Ленс Строл, синот на сопственикот на тимот.

„Навистина се радувам што ќе се тркам со новата генерација на болиди. Автомобилите изгледаат поинаку, новите правила би можеле да ни овозможат поинакво тркање. За навивачите и возачите тоа ќе донесе поголема возбуда. Промените се такви што секој тим ќе започне од нула. Тоа е голема шанса за Астон Мартин“, рекол четиркратниот светски првак Фетел.

Астон Матин сезонава има освоено 59 поени. Фетел е на 12 место во генералниот палсман со 35 поени, а Строл е веднаш зад него со 24.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет4 часа

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија4 часа

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет5 часа

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија6 часа

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион18 часа

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија20 часа

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ23 часа

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Европа1 ден

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на...

Топ1 ден

(Видео) Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Вчера, полициски службеници од одделот за крим-полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници...

Македонија1 ден

Заев: Демократијата е двонасочен дијалог меѓу граѓаните во општеството, ние ја градиме на еднаквоста на сите

Демократијата доаѓа од народот за да му служи на народот, напиша, меѓу другото, премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил по...

Европа1 ден

Меркел од Албанија: Кој и да биде нов германски канцелар, ќе го задржи интересот за овој регион

Германската канцеларка, Ангела Меркел, на средбите во Тирана го потврди интересот на Германија за земјите од Западен Балкан. „Без оглед...

Свет1 ден

Тепачки и расправии – внатрешни конфликти за новата влада го разнишаа талибанското раководство во Авганистан

На врвот на талибанското движење дошло до голем внатрешен конфликт за составот на новата влада. Конфликтот помеѓу коосновачот на талибанското...

Европа1 ден

Борел: Русија сака да нѐ подели, не им е грижа за Европската Унија

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, тврди дека Русија сака да ја подели Европската Унија преговарајќи само со одредени членки,...

Свет1 ден

Северна Кореја лансира две балистички ракети

Северна Кореја лансирала две балистички ракети во морето, тврди Генералштабот на Јужна Кореја. Јапонската крајбрежна стража исто така соопшти дека...

Регион1 ден

Два земјотреса утрово во Албанија, почувствувани и во Црна Гора

Два земјотреса, од кои едниот над 4 степени според Рихтеровата скала, ја погодија граничната област меѓу Црна Гора и Албанија...

Македонија1 ден

Во Солун конференција за Западен Балкан и европската иднина

Во Солун, Грција, денеска ќе се одржи конференција на тема „Западен Балкан учествува во дијалогот за иднината на Европа“. По покана...

Македонија2 дена

Средношколците во Тетово и Гостивар продолжуваат со онлајн настава

Владата донесе одлука наставата во средните училишта во Тетово и Гостивар да продолжи да се изведува онлајн до 20 септември...

Македонија2 дена

30 починати и 572 новозаболени со Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.511 тестирања, а регистрирани се 572 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 287, Куманово...

Македонија2 дена

(Видео) Заев-Меркел: Македонија треба да ги почне преговорите, проширувањето на ЕУ со Западен Балкан не смее да се одлага

Владината делегација предводена од премиерот Зоран Заев заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот...

Досие