Контакт

Спорт

Моја: Рафа има план за Новак на Ролан Гарос

Објавено пред

Рафаел Надал има план како да го победи Новак Ѓоковиќ во денешното финале на Ролан Гарос, вели неговиот тренер и поранешен светски број 1, Карлос Моја.

Најдобрите двајца тенисери на денешницата се подготвуваат за својата неверојатна 56-та пресметка во светскиот тенис, кога двајцата ќе се борат за историја на „Филип Шартие“ во Париз. Надал ќе се обиде да го израмни рекордот на Роџер Федерер од 20 гренд слем трофеи со победа, додека со победа Ѓоковиќ ќе стане првиот тенисер во историјата кој победил на сите гренд слем турнири барем двапати.

Историски, Надал доминира во Париз со 12 трофеи од француската престолнина, но Ѓоковиќ се врати во фантастична форма, а временските услови овојпат не се во корист на Шпанецот.

„Се работи за голем предизвик, бидејќи очигледно Ѓоковиќ е еден од најголемите тенисери во историјата. Не знам дали ќе биде потешко од дуел со Федерер на Вимблдон, но верувајте, ние имаме план. Ѓоковиќ во последните две недели користеше многу скратени удари и ќе мораме да бидеме подготвени за тоа. Сервисот не е толку опасен, и нема да влијае многу на директните поени“, проценува Моја.

Мечот кој почнува во 15 часот, ќе биде рекорден 56-ти меѓу двајцата тенисери, што е рекорд за најмногу меѓусебни мечеви во Опен ерата, и слична бројка носи само дуелот Ѓоковиќ-Федерер, кои играле 50 пати.

Покрај тоа, двајцата играле најмногу пати на еден гренд слем – дури седум пати во Париз, каде што Надал победил шест пати, а Ѓоковиќ двапати. Од друга страна, Ѓоковиќ е само еден од двајцата тенисери кои успеале да го победат Надал на Ролан Гарос, покрај Швеѓанецот Робин Содерлинг. Ова ќе биде деветти дуел во гренд слем финале.

Спорт

Дончиќ исклучен, го удри Секстон

Објавено пред

Далас Маверикс, во Охајо, ги победија Кливленд Кавалирс со 124:97 и се зацврстија на петтото место на табелата во Западната конференција.

Победата на Далас над аутсајдерот ја обележа исклучувањето на Лука Дончиќ.

Словенецот на почетокот од третиот период, во борба за позиција му удри бокс на Колин Секстон, а потоа и го турна на паркетот.

Дончиќ против Кливленд одигра 21 минута, постигна 15 поени на кои придодаде по пет скока и асистенции.Прикажи повеќе...

Спорт

Де Зерби ќе го предводи Шахтјор

Објавено пред

Еден од најдобрите тренери во Италија, Роберто Де Зерби, ја напушта Серија А. Тренерот на Сасуоло кариерата ќе ја продолжи во Украина.

Инсајдерот, Фабрицио Романо, објави дека Де Зерби, се договорил со сопственикот на Шахтјор, да го предводи тимот најмалку до јуни 2023 година.

42-годишниот тренер, во кариерата ги предводел Фоџа, Палермо и Беневенти. Тренер на Сасуоло е од 2018 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пирло: Немам намера да отстапам од функцијата

Објавено пред

Андреа Пирло, тренерот на Јувентус, по катастрофата против Милан (0:3), рекол дека нема намера да поднесе оставка на функцијата. Пирло ја прифатил одговорноста за поразот и најавил борба до крајот за место во Лигата на шампионите.

„Оставка? Не, нема да отстапам. Дојдов овде со голем ентузијазам и покрај бројните проблеми. Имаме уште три натпревари, ќе остана до крајот“, рекол Пирло и дополнил.

„Кога нешто не е како што треба, тогаш јас ја преземам одговорноста. Овој тим има одлични играчи и очигледно е дека нешто не е како што треба. Имам поинаков проект во мислите, верував дека ќе има поинаков тим. Работев на некои концепти, но морав да направам некои промени за да се прилагодам на нивните карактеристики“.

Јуве се петти на табелата во Серија А, со поен помалку од Наполи и два од Милан и Аталанта.

До крајот на сезоната Јувентус ќе играат против Сасуоло, Интер и Болоња.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет52 минути

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умрат а лекарите го сокриле видеото

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени со коронавирус кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Македонија1 час

Заев денеска во Брисел, ќе разговара за пристапниот процес на Македонија во ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска во седиштето на ЕУ во Брисел ќе има средби со претседателката на Европската Kомисија Урсула фон...

Свет2 часа

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож во Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба откако биле прободени со нож во супермаркет во Нов Зеланд,...

Свет2 часа

Состанок на Министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите...

Свет2 часа

(Видео) Седум лица убиени на роденденска забава во Колорадо

Седум лица, вклучително и напаѓачот, беа убиени синоќа во пукање на роденденска забава во Колорадо Спрингс во американската држава Колорадо,...

Македонија19 часа

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет19 часа

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион21 час

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ21 час

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија21 час

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија22 часа

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија22 часа

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет23 часа

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Македонија24 часа

Заев за „Катимерини“: Во 21 век да ја одредуваш историјата на друга нација не е во согласност со европскиот дух

Премиерот Зоран Заев во нeделното издание за грчки „Катимерини“, во интервјуто со наслов „Заедно за Балкан од 21 век“, говори...

Свет1 ден

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Свет2 дена

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион2 дена

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт2 дена

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ2 дена

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Досие