Контакт

Спорт

Монструозна партија на Вестбрук – Трипл-дабл со 21 асистенција

Објавено пред

Расел Вестбрук со монструозна партија влезе во историјата на Вашингтон Визардс. Екипата од престолнината на САД, изминатата ноќ, забележа победа над Индијана Пејсерс 132.124.

Расел Вестбрук, на 38 натпревар го забележа 16 трипл-дабл во сезоната, што претставува рекорд за оваа франшиза.

Вестбрук навистина одигра маестрално, забележа 35 поени, 21 асистенција и 14 скокови. Во неговиот тим најдобро го следеше Јапонецот Риу Хачимура со 26 поени.

На спортивната страна се истакна Домантас Сабонис со 35 поени, 11 скока и шест асистенции.Лука Дончиќ, по пауза од две средби се врати во тимот на Далас и со 25 поени ги предводеше Маверикс до победата над Оклахома сити тандер 127:106. Кај Оклахома се истакна српскиот тинејџер Алексеј Покушевски со 21 поен.

Резултати:

Мајами-Њујорк 98:88
Голден стејт-Чикаго 116:102
Јута-Кливленд 114:75
Бостон-Њу Орлеанс 109:115
Бруклин-Минесота 112:107
Детроит-Торонто 118:104
Хјустон-Мемфис 110:120
Сан Антонио-Сакраменто 115:132
ЛА Клиперс-Милвоки 129:105©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јаја Туре со писмо се извинил на Манчестер сити и Гвардиола!

Објавено пред

Јаја Туре, иако има статус на легенда на Манчестер сити, останува во „незгодни“ односи со англискиот клуб, иако самиот вели дека се обидува да ги поправи односите, почнувајќи со писмо со извинување до Пеп Гвардиола, кого претходно го обвини дека не ги сака африканските фудбалери.

Туре има освоено три титули од Премиер лигата со Манчестер сити, а сега на 37 години, признава дека големиот дел од вината е кај него. Тој вели дека не бил во посета на Сити по повлекувањето во 2018 година и покрај тоа што има доживотен билет и еден терен за тренинг кој го носи неговото име.

Но, во Сити не го заборавиле бурното интервју за „Франс фудбал“ еден месец по неговото заминување. Туре открива дека минатата година пратил писмо до клубот, нудејќи целосно извинување за неговото однесување. Засега, тој не добил одговор и не знае дали тоа стигнало до Гвардиола.

„Тоа интервју беше мојата голема, огромна грешка. Кога ќе му дадеш доверба на некој друг, тогаш таа може да се претвори во нешто што не си посакувал. Знам дека луѓето не беа среќни. Пратив писмо до некои важни луѓе во кои признавам дека бев нечесен кон клубот, но не добив одговор. Сакам мир, не караници. За фановите, за клубот, понекогаш работите мора да се средат“, вели Туре.

Туре, кој сега работи како тренер во Украина со тимот на Олимпик Доњецк, признава дека односите на неговиот агент Дмитриј Селук со Сити не биле најдобри и дека требал да се дистанцира навреме.

„Беше тешко – изгледам како лоша личност поради негативните работи околу мене. Не е во ред да се каже дека сум лоша личност. Не сакав да одговарам, бидејќи фудбалот беше најважен за мене. Но, морав да се справам со работите на поинаков начин. Многу работи можеа да бидат подобри“, додава Туре.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лапорта сигурен дека Меси ќе остане во Каталонија

Објавено пред

Новиот претседател на Барселона, Жоан Лапорта вели дека е сигурен дека Лионел Меси ќе потпише продолжување на договорот и дека преговорите се движат одлично и според планот.

Договорот на Меси со клубот каде што ја помина целата професионална кариера завршува за нешто повеќе од два месеци, откако минатото лето тој ги шокираше сите со барањето за трансфер по лошата сезона и катастрофалниот пораз од 8:2 од Баерн Минхен во Лигата на шампионите. Пари Сен-Жермен и Манчестер сити, според шпекулациите уште се заинтересирани за неговиот потпис, но Лапорта верува дека тој ќе ја продолжи 17-годишната кариера на „Ноу Камп“.

„Работите се движат според планот. Јас ќе направам се што е можно според капацитетот на клубот да го убедам да остане. Тоа го правиме цело време. Меси е мотивиран, а исто така е и неверојатна личност која сака да продолжи со Барселона“, изјави Лапорта за „Депортес Куатро“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Голем човек! Манџукиќ се откажа од платата за март бидејќи не помогнал на Милан!

Објавено пред

Хрватскиот ветеран Марио Манџукиќ направи чин што малкумина професионални фудбалери се подготвени да го направат – се откажал од платата за месец март бидејќи во тој период бил повреден и не можел да му помогне на Милан. Наместо тоа, претседателот на клубот, Паоло Скарони ги донирал парите во добротворни цели.

Според новинската агенција „АНСА“, Манџукиќ бил разочаран што не успеал да помогне минатиот месец во борбата за скудетото и за место кое води во Лигата на шампионите.

„Исклучителен гест. Тоа само ја покажува етиката и професионализмот на човек како Марио Манџукиќ и неговата почит кон Милан. Клубот ја искористи ситуацијата за да помогне на фондацијата на Милан за помош на млади луѓе во економски проблеми, каде што со спортот може да се помогне“, изјави Скарони.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Јанша го негира нон-пејперот: Тој документ не постои

Нема документ, па дури и нон-пејпер, со кој Словенија би се залагала за промена на границите на Балканот, е пораката...

Македонија4 часа

Судот одреди домашен притвор за Драги Рашковски

Ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, доби домашен притвор, кој му е изречен од Кривичниот суд. Судијата кој одлучуваше, го...

Македонија5 часа

Нови 908 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.616 тестирања, а регистрирани се 908 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија6 часа

Заев за Рашковски: Нема недопирливи, но никој не е виновен додека за него не се докаже вина

Во однос на истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, премиерот Заев вели дека нема недопирливи, но пресумцијата...

Македонија8 часа

Богдановиќ укажува дека ако се суспендира планот за зградите кај „Холидеј ин“, штетата ќе ја платат граѓаните

Во стариот Закон за урбанистичкото планирање општините немаа никакво ограничување за тоа колку да трае суспензијата или неспроведувањето на плановите...

Македонија8 часа

Филипче: Ќе преговараме Институтот „Торлак“ да ни стане стратешки партнер за набавка на вакцини

Министерството за здравство следната недела ќе преговара со српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ да стане наш стртепки...

Свет9 часа

СЗО: Стапката на новозаразени се ближи до нов рекорд

Бројот на нови случаи на коронавирус во светот на неделно ниво е речиси двојно зголемен во последните два месеца и...

Европа10 часа

Првите „ковид-фри“ возови од денес превезуваат патници од Рим до Милано

Денес, тргнуваат специјални „ковид-фри“ возови, во кои патниците ќе може да се качуваат само со негативен тест на коронавирус, што...

Регион11 час

„Фајзер“, „спутник В“ или „Синофарм“ – истражување во Србија покажа која вакцина штити најбргу

Граѓаните на Србија развија имунитет најбргу со вакцината на „Фајзер“ и тоа две недели по првата доза, што е за...

Македонија11 час

Во болниците во земјата се лекуваат 1.708 ковид-пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.708 пациенти со коронавирус...

Регион11 час

Србија ги отвора училиштата

Кризниот штаб на Србија донесе одлука децата да се вратат на училиште. Според членот на Кризниот штаб, Предраг Кон, состојбата...

Македонија12 часа

Приведен Драги Рашковски, Обвинителството бара притвор

Полицијата го приведе поранешниот секретар во кабинетот на премиерот и поранешен генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, во рамките на истрагата...

Европа1 ден

Четири лица починаа по примањето на вакцината на „Астразенека“ во Италија

Четири лица во Италија починаа од ретки тромби, откако беа вакцинирани со вакцината на „Астразенека“, се вели во извештајот на...

Македонија1 ден

Во Македонија 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа, а оздравени се 1.024...

Македонија1 ден

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични броја

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува...

Европа1 ден

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија1 ден

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион1 ден

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион1 ден

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа1 ден

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Досие