Контакт

Спорт

Мората се договорил со Барселона

Објавено пред

Фудбалерот на Атлетико Мадрид на позајмица во Јувентус, Алваро Мората, ги договорил личните услови со Барселона. Тој треба да потпише 18-месечен договор со клубот од „Ноу Камп“. За да биде реализирана оваа зделка, Јувентус треба да најде замена за Шпанецот. Најсериозни кандидати се Мауро Икарди и Пјер-Емерик Обамејанг.

Мората во септември 2020 година се пресели во Јувентус. Атлетико и Јуве тогаш договорија двегодишна позајмица. Клубот од Торино на „јорганџиите“ им плати 20.000.000 евра.

Тренерот Масимилијано Алегри не е задоволен од формата на шпанскиот репрезентативец и порачал дека клубот нема да го откупи неговиот договор со Атлетико. Мората сезонава има одиграно 23 натпревари, на кои постигнал седум гола.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мингеса се сели во Валенсија

Објавено пред

Играчот на Барселона, Оскар Мингеса, по се изгледа до крајот на сезоната ќе го носи дресот на Валенсија. Клубот од „Местаља“, до крајот на преодниот рок ќе се обиде да го донесе и Окај Јокушлу од Селта.

Оскар Мингеса е еден од фудбалерите кои добија шанса кај Роналд Куман. Со заминување на Холанѓанецот, Мунгеса, пад на в втор план кај новиот тренер.

Чеви, му порачал на централниот дефанзивец, дека за не го најдобро ќе биде да избере клуб каде што ќе добие шанса да игра.

Негови избор е Валенсија. Не е јасно само дали Валенсија ќе има обврска да го откупи по завршувањето на сезоната.

Исто така, Валенсија, работи и на трансферот на Јокушлу. Турчинот игра малку оваа сезона, поради што Селта нема да се противи на неговиот трансфер. Јокушлу треба да биде замена за Даниел Вас, кој го договори трансферот во Атлетико Мадрид.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Објавено пред

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд објасни дека претставувал закана по јавното здравје.

Англискиот таблоид „Сан“, повикувајќи се на извори блиски до Ѓоковиќ, тврди дека тенисерот ќе бара 3.800.000евра од Владата на Австралија.

Ѓоковиќ ќе ги тужел поради лошиот третман.

„Познато е дека Ѓоковиќ и неговото семејство сметаат дека имал лош третман во хотелот за имигранти во Мелбурн. Неговата мајка откри дека хотелот бил полн со инсекти. Го држеа како затвореник“, пишува „Сан“.

Таблоидот, наведува дека информациите, ги добиле од особа која е пријател со менаџерот на Ѓоковиќ, Адоард Артлади.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рангник: Во интерес на тимот го извадив Роналдо

Објавено пред

Манчестер јунајтед, синоќа, го победи Брентфорд со 3:1. Покрај триумфот, дуелот мина во знакот на незадоволството на Кристијано Роналдо, кој го напушти теренот во 71.минута. Менаџерот, Ралф Рангник, објаснил зошто го заменил Португалецот.

„Зошто јас? Зошто мене ме вадиш од игра?“, открил Рангник, што му рекол Роналдо и потоа ја образложил одлуката.

„Го направив тоа во интерес на тимот. Мислам дека тоа беше нормална одлука. Водевме 2:0, резултат што го имавме и во претходниот меч со Астон Вила (на крајот заврши 2:2). Почувствува дека е најдобро предноста да ја браниме со тројца централни дефанзивци. На клупата ги имавме Рашфорд и Марсијал. Зошто и нив да не ги искористиме? Роналдо е напаѓач кој сака да постигнува голови, но не треба да заборави дека за три дена не очекува нов натпревар“.

Манчестер јунајтед, викендов ќе го пречека Вест Хем.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет60 минути

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет1 час

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето на нафта кај брегот на земјата предизвикало „еколошка катастрофа“. Имено, од рафинеријата Ла Пампила...

Европа2 часа

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Македонија19 часа

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија19 часа

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија22 часа

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија22 часа

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија23 часа

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет1 ден

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија1 ден

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Македонија2 дена

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија2 дена

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија2 дена

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија2 дена

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Македонија2 дена

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Македонија2 дена

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа2 дена

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија2 дена

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет2 дена

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија2 дена

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Досие