Контакт

Спорт

Мората: Среќен сум во Атлетико Мадрид

Објавено пред

Алваро Мората не е многу заинтересиран да се пресели во Манчестер Јунајтед ова лето, инсистирајќи дека е среќен во Атлетико Мадрид. Напаѓачот се врати во шпанскиот клуб откако ги помина последните две сезони на позајмица во Јувентус, кој не ја искористи опцијата од 30 милиони фунти за трајно ангажирање на Шпанецот.

dobivaj vesti na viber

Мората му бил понуден на Ерик тен Хаг како опција за напаѓач, но Шпанецот призна дека е среќен на „Ванда Метрополитано“.

„Навистина сакам да играм овде, да работам и да се надрградувам. Возбуден сум што сум дел од Атлетико Мадрид. Шпекулации за мојата иднина? Со тие работи се занимаваат медиумите, а јас само сакам да играм и да дацам голови. Атлетико е еден од најдобрите клубови во светот. Среќен сум овде и сакам да продолжам“, изјави Шпанецот.

Спорт

Три титули на три различни подлоги

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ, вчера, победи на турнирот во Тел Авив од серијата 250. Ова беше првиот турнир по Вимблдон на кој настапи српскиот тенисер.

dobivaj vesti na viber

Со освојувањето на трофејот во Тел Авив, Ѓоковиќ стана првиот тенисер кој освоил барем еден турнир на секоја подлога оваа сезона. Тој го освои Мастерсот во Рим на земјена подлога, победи на тревата на Вимблдон, а вчера на бетон триумфираше во Тел Авив.

Ѓоковиќ од Тел Авив се упати кон Казахстан, каде ќе игра на турнирот од серија 500 во Астана.

Доколку слави и во Казахстан, ќе стане првиот тенисер во историјата кој освоил по еден турнир во сите четири категории во една сезона.

Тирнирот во Астана е многу силен оваа сезона, учесници се Карлос АЛкараз, Стефанос Циципас, Данил Медведев, Феликс Оже Алијасим, Андреј Рублев.

Прикажи повеќе...

Спорт

Куртоа ќе биде подготвен за „Ел класико“

Објавено пред

Реал Мадрид најмалку уште 10 дена ќе биде без првиот голман Тибо Куртоа. Белгискиот голман заработи повреда на грбот.

dobivaj vesti na viber

Сепак, првите прогнози се добри, па се очекува одличниот голман да не биде во акција само два меча.

Синоќа го пропушти натпреварот во Примера против Осасуна (1:1), а сигурно нема да брани и во среда, против Шахтјор во Лигата на шампионите. Веројатно Куртоа ќе го пропушти и натпреварот со Хетафе во Примера, како и реваншот со Шахтјор.

Според прогнозите тој треба да биде подготвен до 16. октомври кога на програмата е дербито со Барселона. Негова замена е Украинецот Андриј Лунин.

Мадриѓаните ќе се засилат во зима, а не се знае дали тоа ќе важи и за голманската позиција. Тој зборуваше и за парите што клубот ги загуби за време на пандемијата на коронавирус.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бензема промаши три пенали против Осасуна во 2022 година

Објавено пред

Напаѓачот на Реал Мадрид, Карим Бензема промаши пенал на натпреварот од седмото коло од шпанското првенство против Осасуна (1:1).

dobivaj vesti na viber

Во 78. минута од натпреварот на „Сантијаго Бернабеу“, по проверката на ВАР, најстрогата казна беше досудена за домашните, но 34. годишниот Французин ја погоди гредата.

Бензема промашил три пенали против Осасуна во 2022 година, повеќе отколку против кој било друг противник. На тој натпревар голманот на Осасуна, Серхио Ерера му ги одбрани пеналите на Бензема.

Претходно, против тимот од Памплона, двапати не беше прецизен на 20. април, но тогаш Реал Мадрид победи со 3:1.

За прв пат оваа сезона „кралскиот клуб“ не успеа да побед и со 19 бода се израмни на првото место со Барселона.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет24 минути

Бројот на загинати од ураганот Ијан се искачи на повеќе од 80, штетата е проценета на десетици милијарди евра

Бројот на загинати од ураганот Иан во САД се искачи на повеќе од 80, бидејќи жителите на Флорида и Јужна...

Свет29 минути

Саливан вети дополнителна американска поддршка за Украина

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан вчера во Истанбул се сретна со Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот...

Свет44 минути

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност откако половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги...

Европа50 минути

Карл Нехамер: Ако ЕУ не дејствува, самите ќе треба да се заштитиме од илегалната миграција

Сè додека ЕУ не презема ефективни мерки, ние мора да дејствуваме самите, и затоа Австрија прави се за да се...

Свет1 час

Поранешниот шеф на ЦИА Дејвид Петреус испрати предупредување до Русија

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе ги уништат руските војници и опрема во Украина и ќе ја потопат нејзината...

Свет1 час

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити поради недостаток на чиста вода за пиење

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити, откако болеста ненадејно се врати поради недостаток на гориво и чиста вода...

Регион11 час

Петков го призна поразот, нема да коалицира со ГЕРБ на Борисов

Коалицијата ГЕРБ-СДС преводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија. Излезните анкети на бугарските агенции предвидуваат освојување на...

Топ12 часа

Девет земји меѓу кои и Македонија го поддржаа членството на Украина во НАТО, Зеленски им се заблагодари

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска на Твитер објави дека девет земји од Централна и Источна Европа го поддржуваат членството на...

Свет16 часа

НАТО: Украинците го ослободија Лиман благодарение на храброста, но и на американското оружје

Украинското ослободување на градот Лиман докажува дека украинската армија напредува и може да ги потисне руските сили, изјави денеска за...

Македонија18 часа

ЛДП го предлага Пенов за нов министер за локална самоуправа

Централниот одбор на ЛДП на синоќешната седница ја разгледа оставката на министерот за локална самоуправа Горан Милевски, и го прифати...

Македонија20 часа

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Северна Македонија

Бугарија е главен извозник на струја во регионот и подготвени сме да го зголемиме извозот во Северна Македонија, изјави бугарскиот...

Македонија22 часа

Лефков: Аферата „Броило“ покажува како Ковачевски и неговиот кум свртеле 26 милиони евра

Фирми основани од Димитар Ковачевски и негови семејни врски вртат милионски суми во енергетскиот бизнис, и тоа додека Македонија е...

Македонија22 часа

Пендаровски и уште осум претседатели на членки на НАТО: „Русија веднаш да се повлече од окупираните територии“

Претседатели на дел од земјите-членки на НАТО од централна и источна Европа, меѓу кои и Стево Пендаровски, во заедничка изјава...

Регион1 ден

Бугарите гласаат на четвртите избори за помалку од две години

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со мала надеж дека ќе се појави стабилна...

Свет1 ден

САД за украинското заземање на Лиман: Сега ќе им биде потешко на Русите

Американскиот секретар за одбрана го поздрави украинското заземање на Лиман, клучното руско упориште во источна Украина. „Многу сме охрабрени од...

Македонија2 дена

Фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија, по денешните состаноци...

Свет2 дена

Русија објави дека ја повлекла војската од Лиман

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека ги повлекла руските војници од стратешкиот град Лиман во источна Украина. Како што...

Регион2 дена

Интерконекторот со Грција е во функција, Бугарија сега добива гас од Азербејџан

Проектот за интерконектор е на агендата на ЕУ веќе 10 години. Започна во 2009 година, кога Бугарија беше многу силно...

Економија2 дена

Мелничарите најавуваат поскапување на лебот и брашното за 10 отсто

Поради скапата струја и растот на берзанските цени на пченицата, меничарите најавуваат дека до крајот на ноември цената на лебот,...

Економија2 дена

Мицкоски го покани Битиќи во „Белата палата“ за да му го објасни планот за закрепнување на економијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го покани вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи утре да дојде на состанок во...