Контакт

Спорт

Морати загрижен за иднината на Интер под кинеските газди

Објавено пред

Поранешниот претседател на Интер, Масимо Морати признава дека е загрижен за иднината на клубот под водство на кинеската компанија „Сунинг“, а смета дека на Антонио Конте едноставно му недостасувала „емоционална поврзаност“ со клубот.

Интер најави драстично намалување на трошоците по фантастичната сезона во која ја освоија првата италијанска титула по една деценија, а и покрај тоа што добија дополнителен заем од американската „Оуктри капитал“, продолжуваат со кратењето на сите трошоци.

„Секако дека сум загрижен. Овие господа пристигнаа во Милано, потрошија многу и направија голем тим. Мора да се случило нешто сериозно во Кина за да дојде до ова кратење. Стивен Жанг сака да продолжи, но до кога? Има многу богати фанови на Интер, но тешко се даваат пари. Видов слични иницијативи за купување на клубот од навивачите во Германија и Шпанија, но правилата таму се поинакви. Суперлигата ќе беше излез од кризата за тие кои беа во нив, но сега ќе биде тешко да се оствари такво нешто“, вели Морати.

Тој исто така не е импресиониран од одлуката на Конте да замине.

„На Конте му недостасуваше емоционална поврзаност со клубот и желба за предизвик. Тој е професионалец, ја заврши работата, но очигледно не му значеше многу клубот“, објаснува Морати.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Фетел дисквалификуван, но не поради ЛГБТ маичката

Објавено пред

Возачот на Астон Мартин, четирикратниот светски шампион Себастијан Фетел е дисквалификуван од второто место на Унгарското ГП, но не поради контроверзите кои ги предизвика со носењето на маичка во знак на поддршка на ЛГБТ заедницата во Унгарија, туку поради тоа што стјуардите не успеаја да земат задолжителен примерок од горивото на неговиот болид по трката.

Според правилата на ФИА, возачите мораат да осигураат стјуардите да можат да земат 1 литар примерок од горивото во секој дел од трката, но Фетел, кој не успеа да го донесе болидот до боксот по крајот на трката, во болидот имал само 0.3 литри гориво. Ова значи дека Луис Хамилтон го наследува неговото второ место, а Карлос Саинс во Ферари се искачува на подиумот на третото место. Хамилтон сега има 18 поени повеќе од Ферстапен во генерален пласман.

„Разочарувачки е да се загубат 18 поени, но тоа не ја одзема фантастичната трка на Себастијан. Денеска покажавме дека сме силни. Само напред“, објавија од Астон Мартин.

Претходно, Фетел за медиумите изјави дека е повикан кај стјуардите поради носењето на маичката во боите на виножитото, но тоа не е споменато во објавата на Ф1.

Фетел за маичката со боите на виножитото: Нека ме дисквалификуваат!

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал: Ѓоковиќ може до гренд слемот оваа година

Објавено пред

Рафаел Надал се подготвува за својот прв настап на Сити опен во Вашингтон, каде што ќе стави крај на подолгата пауза од тенисот и ќе се обиде да стигне до својата трета титула оваа година.

Шпанскиот ас го прескокна Вимблдон, каде што светскиот број 1 Новак Ѓоковиќ го освои третиот гренд слем во 2021 година, поставувајќи го српскиот светски број 1 на еден трофеј од повторувањето на успехот на Род Лејвер од 1969 година – славниот гренд слем.

„Веќе има освоено три, така што кога имаш три, сигурно можеш и до четири. Ќе се подготвува за хардкорт сезоната, а тоа е најверојатно неговата најсилна подлога, така што зошто да не? Секако, ќе биде многу тешко бидејќи сите сакаат до титулата, но Новак е фаворит“, вели Надал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фетел за маичката со боите на виножитото: Нека ме дисквалификуваат!

Објавено пред

Четирикратниот Ф1 шампион, Себастијан Фетел доби предупредување од стјуардите, откако ја прекрши процедурата пред трката при интонирањето на химната на домаќинот Унгарија, носејќи маичка со боите на виножитото во знак на поддршка на ЛБГТ заедницата.

Возачот на Астон Мартин лудата трка на Хунгароринг ја заврши на второто место, откако ги избегна проблемите на стартот, но на крајот не успеа да г помине Естебан Окон во Алпине за славна победа. Тој, заедно со Карлос Саинс Јуниор, Валтери Ботас и Ленс Строл беа повикани кај стјуардите поради пораката за поддршка за ЛГБТ заедницата против законите во Унгарија.

Фетел носеше маичка со порака „Same Love“ (иста љубов), и официјално се оправда дека „заборавил да ја соблече маичката поради дождот“. Но, пред медиумите тој јасно прати порака.

„Слушнав дека ме повикаа поради маичката за време на националната химна. Јас сум среќен, нека ме дисквалификуваат. Не ми е грижа. Би го направил тоа повторно. Кога ќе видите колку луѓе се замараат со тоа, можеби не е најлоша идеја еден ден да ја напуштиме планетава. Сите стоиме пред трката со убави слогани, но тоа е проблем за некои луѓе. Тажен свет“, изјави Фетел.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет8 часа

(Видео) Судири меѓу демонстрантите и полицијата на протест против корона-мерките во Берлин

Денеска во Берлин се одржа протест против ограничувањата воведени во борбата против пандемијата, а како што јавија локалните медиуми, дошло...

Македонија8 часа

Во Македонија 72 нови случаи на коронавирус, нема починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 72 нови случаи на коронавирус, нема починати, соопшти Министерството за здравство. Направени е...

Регион10 часа

Четиригодишно девојче починало откако со часови било затворено во автомобил во БиХ

Четиригодишно девојче е пронајдено мртво во автомобил во двор на семејна куќа во БиХ. Според медиумите, причината за смртта била...

Македонија11 час

Пендаровски непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски за утрешното чествување на Илинден

Претседателот Пендаровски е крајно непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски, според која, утрешното чествување на најголемиот македонски празник – Илинден,...

Македонија11 час

(Видео) Мицкоски: Нема да бидеме дел од циркускиот церемонијал на Пендаровски

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ нема да биде дел од циркускиот церемонијал предводен од претседателот Стево Пендаровски, рече денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Европа12 часа

Германија воведе нови мерки за влез во земјата, но нема кој да ги контролира

Од денес, секој што влегува во Германија, како и туристите што се враќаат дома, мора да имаат потврда за вакцинација...

Свет13 часа

(Видео) Над 200.000 луѓе на улиците во Франција против задолжителните ковид-пропусници

Француското Министерство за внатрешни работи синоќа објави дека повеќе од 200.000 луѓе се собрале низ целата земја на протести. Трета...

Европа14 часа

Медитеранот гори – се гасат пожари во Грција, Турција и Италија

Најмалку четири лица загинаа во пожарите што го зафатија медитеранскиот туристички регион Анталија и егејското туристичко место Мугла. Илјадници туристи...

Топ14 часа

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор „Охридско Езеро“, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал при РЦ за...

Македонија15 часа

„Зелен хуман град“: Учеството на независни граѓани во изборната трка не може да биде предмет на пазарење

Од Иницијативата „Зелен хуман град“ велат дека се крајно револтирани од последната изјава на премиерот Зоран Заев, за зголемувањето на...

Македонија15 часа

Oд денес аплицирање за субвенциониран студентски оброк

Од денес започнува аплицирањето за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, во месечен износ од 2400 денари за 9...

Свет15 часа

Милиони луѓе во Австралија во строг карантин

Австралиските држави на источниот брег, Нов Јужен Велс (НЈВ) и Квинсленд, денеска се соочија со ново ширење на делта-сојот. Милиони...

Спорт17 часа

Дресел е првата ѕвезда на Олимпијадата со пет златни медали!

Американскиот пливач Кејлеб Дресел стигна до своето петто злато на Олимпијадата во Токио комплетирајќи едно од најголемите спортски остварувања во...

Регион1 ден

(Видео) Евакуирани четири села во Грција поради пожари

Шумските пожари што избија денеска на западниот дел на Пелопонез ги принудија грчките власти да евакуираат четири села, како и...

Свет1 ден

Британскиот премиер го очекува своето седмо дете

Сопругата на британскиот премиер Борис Џонсон, Кери, објави дека е бремена по втор пат. Таа објави на Инстаграм дека двојката...

Свет1 ден

(Видео) Протести во Париз против задолжителната вакцинација, полицијата употреби солзавец

Француската полиција употреби солзавец против демонстрантите во Париз кои протестираат против задолжителната вакцинација и воведувањето на задолжителни ковид-пасоши. Планирани се...

Топ1 ден

Нападната вработена во Ургентниот центар во Куманово

Вработена во Ургентниот центар во Куманово пријавила дека додека била на работното место ја нападнало едно лице. Инцидентот се случил...

Македонија1 ден

Расте бројот на заболени – потврден 81 нов случај на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија е потврден 81 нов заболен со коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Направени се 5.315...

Македонија2 дена

Две дози вакцина во Македонија примиле над 390.000 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.302 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.545 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 904.583...

Свет2 дена

„Локдаун“ во уште еден град во Австралија

Милиони Австралијци се погодени од новото заклучување, пренесува Би -Би -Си. Властите воведоа тридневно заклучување во југоисточниот дел на Квинсленд,...

Досие