Контакт

Спорт

Мозес во Спартак Москва

Објавено пред

Виктор Мозес шести пат во кариерата замина на позајмица од Челси. Нигериецот оваа сезона ќе биде играч на Спартак Москва.

Мозес во Челси пристигна во 2012 година од Виган, негова најдобра сезона беше онаа во која „сините со Антонио Конте ја освоија Премиер лигата. Нигериецот одлично се вклопи во формацијата 3-4-3 која ја форсираше Конте и таа сезона (2016/2017) беше еден од најдобрите играчи во тимот.

По заминувањето на Конте и тој ја остана без својата позиција.

Мозес за Челси има одиграно 97 натпревари, на кои постигнал 12 голови.

Челси низ годините го позајмувал во Ливерпул, Стоук, Вест Хем, Фенербахче и Интер.

По завршувањето на сезоната Мозес ќе биде слободен играч.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Гвардиола: Никогаш нема да се вратам во Барселона

Објавено пред

Пеп Гвардиола, по трумфот на Манчестер сити над Шефилд Јунајтед (1:0), открил дека никогаш повеќе во кариерата нема да биде тренер на Барселона. Како предводник на Барса, Гвардиола ги постигна најголемите успеси во својата тренерска кариера.

„Мојот период како тренер на Барселона е завршен. Еднаш во животот правите некои работи. Завршено е“, рекол Гвардиола и дополнил.

„Ќе се вратам во градот да го гледам клубот што го сакам, да гледам натпревари и тоа е тоа“.

Гвардиола во периодот 2008-2012 година со Барселона освои 14 трофеи, вклучувајќи три во ла Лига и да во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јубилеј – Серхио Рамос го одиграа 500 натпревар во Ла Лига

Објавено пред

Капитенот на Реал Мадрид Серхио Рамос, во саботата, го одигра 500 натпревар во шпанската Ла Лига.

Првите 39 натпревари Рамос ги одигра во дресот на Севилја во својата прва професионална сезона, а од 2005 година за Реал одиграл 461 натпревар во елитниот ранг на шпанскиот фудбал.

Серхио Рамос е десеттиот играч со 500 настапи во Ла Лига.

Рекордер е Андони Зубизарета кој за Барселона, Атлетик Билбао и Валенсија бранел на 622 натпревари. Во првите десет се Хоакин, Раул, Еузебио, Франциско Бујо, Мануел Санчиз, Икер Касиљас, Чави и Мигуел Солер.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Минимален триумф на Сити во Шефилд

Објавено пред

Фудбалерите на Манчестер сити победија во Шефилд на отворањето на седмото коло, во Премиер лигата. „Граѓаните“ победија со единствениот гол кој го постигна Кајл Вокер во 28.минута.

Манчестер сити и на овој натпревар играше без класичен напаѓач, Агуеро и Жесус се повредени, што г покажува и конечниот резултат.

Сити доминираа во текот на целиот натпревар, создадоа неколку добри шанси (Феран Торес, Стерлинг, Марез), но само една топка заврши во мрежата на Шефилд Јунајтед.

Вокер со прецизен удар од 20 метри го совлада голманот на Шефилд Јунајтед.

Сити со оваа победа, од шест одиграни натпревари, дојде до 11 поен во Премиер лигата.Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 минута

(Видео) Застрелан грчки свештеник пред црква во Ница, напаѓачот во бегство

Повторно пукање во Франција. Во тек е потера во францускиот град Лион, каде вооружено лице пукаше и повреди грчки православен...

Свет19 минути

Австрија оди во карантин до крајот на ноември

Поради зголемениот број на заразени со Ковид-19 во Австрија, од вторник земјата воведува полициски час. Мерката ќе биде на сила...

Свет27 минути

Велика Британија се очекува да воведе едномесечна блокада на земјата

Британската влада размислува за воведување на едномесечна блокада, пренесува Би-Би-Си. Според информациите, премиерот Борис Џонсон се очекува да одржи прес-конференција...

Регион2 часа

Нов рекорд во Србија – потврдени 1.817 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани рекордни 1.817 нови случаи на коронавирус, а починале шест лица. Тестирани се...

Македонија5 часа

Излезе од затвор Панче Ангелов, напаѓачот на Шекеринска од 27 април

Излезе од затвор Панче Ангелов, напаѓачот на сегашната министерка за одбрана Радмила Шекеринска на 27 април 2017 година во Собранието....

Македонија5 часа

Кафе-барот „Интермецо“ ја отстранил пломбата и продолжил со работа и покрај забраната

Кафе-барот „Интермецо“ продолжил со работа и покрај забраната од 30 дена што ја изрече Општина Центар заради бучава. Градоначалникот на...

Свет6 часа

(Видео) Снимки од дрон го покажуваат ужасот по земјотресот во Измир

Снимките направени со дрон го покажуваат ужасот што го остави силниот земјотрес што вчера го погоди турскиот град Измир. Може...

Регион6 часа

Во Словенија 1.796 новозаболени со коронавирус и 23 починати

Во текот на претходниот ден, во Словенија се регистрирани 1.796 новозаразени со коронавирус, а 23 лица починаа. Процентот на позитивни...

Македонија6 часа

Мицкоски: Потребни се бесплатни ковид-тестови еднаш месечно за сите негувателки, учителки и наставнички

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека се потребни бесплатни ковид-тестови еднаш месечно за сите негувателки, учителки и наставнички. „Образованието...

Македонија6 часа

УНИЦЕФ: Училиштата да се затворат единствено тогаш кога нема други алтернативи

Училиштата треба да бидат последни што ќе се затворат, а први што ќе се отворат, изјави Патриција ди Џовани, претставничка...

Македонија6 часа

Милевски: По 40 години, Пониква добива реконструирани ски лифтови

Владата преку Јавното претпријатие за државни патишта издвои средства да се реконструира патот за еден помасовен туризам на Пониква, а...

Регион7 часа

Во Хрватска 2.769 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 2.769 нови случаи на коронавирус, а 15 лица починаа, објави Националниот штаб...

Свет9 часа

Бројот на загинати во земјотресот во Измир се искачи на 24

Бројот на загинати во силниот земјотрес што го погоди егејскиот брег на Турција и источниот грчки остров Самос се искачи...

Свет22 часа

Сведоштва: Луѓето трчаа во паника, улиците се преплавени со мртви риби

Луѓето панично трчаа во турскиот град Измир, изјавија очевидци, откако земјотресот со јачина од седум степени според Рихтеровата скала започна...

Македонија22 часа

Ексминистерот Наќе Чулев заразен со Ковид-19

Поранешниот министер за внатрешни работни Наќе Чулев, кој беше претставник на ВМРО-ДПМНЕ во техничката влада на Оливер Спасовски, е позитивен...

Свет22 часа

(Видео) Бројот на жртви во земјотресот во Турција се искачи на 14, над 400 лица се повредени

Бројот на жртви во денешниот земјотрес кој се случи во Турција и Грција, се искачи на 14. Епицентарот на земјотресот...

Свет24 часа

Меркел е против затворање на границите на ЕУ поради Ковид-19

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека е против затворање на границите во рамките на земјите-членки на Европската Унија во услови...

Македонија1 ден

Вучиќ, Рама и Заев разговараа за обновување на иницијативата за регионална соработка

Лидерите на Србија, Албанија и Северна Македонија – претседателот Александар Вучиќ, премиерите Еди Рама и Зоран Заев денеска одржаа состанок...

Регион1 ден

Вучиќ: Од 10 ноември без ПЦР-тест меѓу Србија, Албанија и Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека биле донесени неколку важни одлуки на видеосостанокот на тема „Мал шенген“, чија имплементација...

Македонија1 ден

Обвинителството отвори истрага за Лидија Димова за злоупотреба на европските фондови

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори истрага за директорката на Националната агенција за европски образовни програми...

Досие