Контакт

Спорт

Мота ќе „експериментира“ 2-7-2 со македонскиот капитен: Вредноста на Пандев е огромна

Објавено пред

Тијаго Мота беше официјално претставен како нов тренер на Џенова, каде што го чекаа прашањата за неговата невообичаена 2-7-2 фудбалска формација и улогата која во неа ќе ја имаат фудбалери кои се негови поранешни соиграчи, како македонскиот капитен Горан Пандев и Доменико Кришито.

Мота се враќа во клубот во кој ја „обнови“ својата кариера во 2008 година, кој се наоѓа во тешка ситуација и во катастрофална форма со тешка битка за опстанок во Серија А. До лани, тој беше тренер на јуниорскиот тим на Пари Сен-Жермен, каде што стаса на насловните страници со неговите невообичаени фудбалски идеи, вклучувајќи ја и 2-7-2 формацијата со вклучен голман во неа.

„Чувството е одлично, се враќам на местото каде што во 2008 ја сменив кариерата и тоа ми претсавува огромна чест. Ситуацијата е тешка, но преку работа можеме да се извлечеме. Мораме да даваме сè за овој дрес. Имаме интересен тим, во квалитет и квалнтитет. 2-7-2 формација? Кој како сака нека ја чита, јас со тоа сакав да ја оттгрнам важноста на бројките. Сонувам за многу идеи, но сега не е време за сонување, туку за работа“, вели Мота.

37-годишниот Мота тогаш беше запрашан за улогата на неговите поранешни соиграчи, Кришито и Пандев.

„Кришито е важен фудбалер за нас, тој може да ни помогне како секој друг играч и бидејќи е капитен, очекувам многу од него. Пандев? Тој не е само голем фудбалер, туку и личност со огромна важност за нашиот тим“, вели Мота.

Спорт

Синот на Михаел Шумахер ќе дебитира во Ф1 на „Нирбургринг“

Објавено пред

Ферари потврди дека тројца возачи од нивната академија ќе добијат прилика можност да возат Ф1 болиди до крајот на актуелнава сезона.

Мик Шумахер, синот на седумкратниот светски Ф1 шампион, Михаел Шумахер ќе дебитира за десетина дена, на домашен терен на патеката „Нирбургринг“.

Шумахер помладиот ќе го вози „Алва ромеото“ на Антонио Џовинаци на првиот слободен тренинг. Освен него, шанса за Ф1 промоција ќе добијат и Калум Илот, односно Роберт Шварцман.

Пред натпреварувачкиот викенд во Германија, тројцата перспективни возачи ќе го тестираат болидот наа Ферари од 2018 година, во италијанската патека „Фиорано“.

„Сакаме да организираме тестирање за нашите најдобри тројца млади возачи да се подготват содветно за случувањето кое ќе им остане во убаво сеќавање. Тоа ќе им биде можност да го запознаат болидот за Формула 1 кој е многу покомплициран за разлика од оние кои тие сега ги возат“ – изјави спортскиот директор на Ферари, Лорен Мекис.

Мик Шумахер моментно е водечки во Формула 2 со дури 22 бода повеќе од Илот, а до крајот на сезоната се вози уште само една трка, онаа во Бахреин.

Михаел Шумахер на „Нирбургринг“ победуваше петпати, еднаш во болидот на Бенетон и четирипати со Ферари.
Последен пат на славната германска патека возеше во 2006 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Короната го одложи дуелот на Вардар 1961 кај ПИК Сегед

Објавено пред

Стигна и официјална потврда за она што се шпекулираше деновиве. Дуелот меѓу унгарски ПИК Сегед и европскиот ракометен шампион, скопски Вардар што требаше да се игра задутре е одложен.

Причината за ова е тоа што поголем дел од ракометарите на унгарскиот тим се позитивни на вирусот Ковид 19.

Информациите се дека комплетниот тим на ПИК Сегед е во карантин, па поради тоа мечот е одложен.

Вардарци втор меч по ред не успеваат да го одиграат својот меч во Лигата на шампиони. „Црвено-црните“ минатата недела не го одиграа во Скопје мечот против норвешки Елверум по налог на ЕХФ. Одложувањето беше поради тоа што по враќањето од Македонија ракометарите на Елверум ќе мораа да бидат во 14-дневен карантин, поради тамошните протоколи.

Досега се уште актуелниот европски ракометен владетел одигра само еден меч во новата сезона. Загуби со 24-22 во Брест (Белорусија), кај екипата на Мешков.

Прикажи повеќе...

Спорт

Синот на Касилјас по татковите стапки, спаси гол со „парада“

Објавено пред

Лукас Касилјас Карбонеро тргнува по стапките на неговиот татко, легендата на шпанскиот фудбал, Икер Касилјас судејќи според видеото кое денеска се појави на неговиот Инстаграм профил.

Четиригодишниот Лукас одбрани удар по земја, правејќи „парада“ на импровизирано игралиште.

На видеото искоментира и екс-фудбалерот на Барселона, Карлес Пујол кој напиша: „Тој го прави тоа подобро од татко му“.

И Икер со пофалба за наследникот, напиша „Преубава одбрана“.

View this post on Instagram

Wonderful save 😁❤️⚽️

A post shared by Iker Casillas (@ikercasillas) on Sep 29, 2020 at 2:12am PDT

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија2 часа

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија2 часа

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија5 часа

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет5 часа

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија6 часа

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија7 часа

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Македонија7 часа

Царовска: Место да ја бојкотираат онлајн-наставата, родителите, градоначалниците и директорите да седнат и да се договорат

Бојкот на онлајн-наставата нема да им донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука, Мила Царовска....

Македонија7 часа

(Видео) Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и за извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од...

Македонија8 часа

Илјадници ученици и денес не може да се приклучат за онлајн-учење, Царовска повикува на трпение

Фијаско и на генералната проба, Националната платформа за онлајн-учење и денес паѓа. Илјадници ученици, наставници и родители и утрово не...

Свет8 часа

(Видео) Гори цивилен автобус погоден од азербејџански дрон

Ерменскиот министер за одбрана објави на „Твитер“ дека гори цивилен автобус, погоден од азербејџански дрон. In #Vardenis which is located...

Македонија8 часа

Средба Османи – Вархељи: Почетокот на преговорите ќе биде јасен сигнал за европскиот курс на целиот регион

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Брисел оствари средба со еврокомесарот за соседство и...

Топ10 часа

Се преврте автобус со 16 војници на АРМ, пренесени се во болница со полесни повреди

Изутринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица – Штип кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници...

Македонија10 часа

МОН: За еден ден, на платформата за учење на далечина 
се пријавиле над 88 илјади корисници

„Како што беше најавено во текот на вчерашниот ден, кога почнавме со тестирање на Националната платформа за учење на далечина,...

Свет11 час

Трамп и Бајден ќе се соочат на првата дебата за претседателските избори

За прв пат лице в лице, во првата од трите претседателски дебати, Доналд Трамп и Џозеф Бајден ќе се сретнат...

Свет11 час

(Видео) Судирот ескалира: соборен авион на азербејџанските сили, убиени се уште 26 ерменски војници

Армијата на Нагорно-Карабах собори авион на азербејџанските сили, изјави портпаролот на претседателот на таа непризнаена република, Ваграм Погосјан. Како што...

Македонија11 час

Министрите на владина седница ќе потпишат кодекс за етичко однесување

Владата на Република Северна Македонија, денеска, со почеток во 12 часот, во свечената сала ќе ја одржи седмата седница. На...

Свет11 час

Итна седница на Советот за безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Денеска треба да се одржи итна седница на Советот за безбедност на ООН за регионот Нагорно- Карабах, каде се водат...

Европа11 час

Село во Романија третпат избра ист градоначалник иако е мртов

Жителите на едно село во Романија го реизбраа истиот градоначалник на локалните избори, иако тој почина пред две недели од...

Спорт21 час

Дури 11 фудбалери на Џенова имаат КОВИД-19, нејасно е дали Пандев е меѓу нив!

Италијанските медиуми тврдат дека дури 11 фудбалери на Џенова и 3 членови на тимот имаат позитивен тест на КОВИД-19, вклучувајќи...

Досие