Контакт

Спорт

Му викнале полиција на гласниот Доминик Тим мислејќи дека снима порно-филм!

Објавено пред

Загрижените соседи му повикале полиција на австрискиот тенисер Доминик Тим, верувајќи дека тој снима порно-филмови во неговиот тренинг-центар во Трајскирхен.

dobivaj vesti na viber

28-годишниот Тим тренира во австриското село Трајскирхен во обид да се врати на тенисот по долгорочната пауза поради повреда на зглобот на раката, и соседите биле вознемирени од звуците кои се слушале од имотот на поранешниот светски број 3. Австриските медиуми тврдат дека загрижените соседи се изнервирале од гласното стенкање кое траеле повеќе од еден час и побарале полицијата да ги реши проблемите. Но, кога тие пристигнале, го нашле Тим како удира тениски топчиња и поранешниот шампион од САД опен не се налутил.

„Ова не е првпат луѓето да се жалат на такви звуци, го знам тоа од моите јуниорски денови. Мене тоа секогаш ми е смешно и помалку ги разбирам, бидејќи звуците можат да бидат гласни и чудни. Го тренирав горниот дел од телото, така што можеби ме виделе и си помислиле дека сум многу згоден“, вели Тим за „О3 радиото“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нкунку стави потпис во Париз, ама за нов договор со Лајпциг

Објавено пред

Францускиот интернационалец Кристофер Нкунку и следната сезона ќе го носи дресот на Лајпциг, а ќе потпише и нов договор. Тој ќе ја продолжи соработката со германскиот тим до 2026 година, а следното лето ќе има отштетна клаузула од 60 милиони евра.

dobivaj vesti na viber

Нкунку се согласи со условите на Лајпциг, што го направи најплатен играч во клубот. Она што е интересно е што договорот е потпишан во Париз.

Пари Сен Жермен имаше намера да го врати Нкунку во Париз од каде што потекнува, но тој очигледно и понатаму ќе остане во Германија.

Францускиот офанзивец на тој начин ќе се обиде да ја повтори блескавата година што ја имаше зад себе. На 50 натпревари даде импресивни 35 гола, со 19 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бајиќ ги одреди кошаркарите за мечевите против Шпанија и против Украина

Објавено пред

Селекторот на машка сениорска репрезентација на Македонија, Драган Бајиќ, го објави списокот на кошаркари на кои ќе смета за јунскиот ФИБА прозорец од квалификациите за Светскиот Куп во 2023 година.

dobivaj vesti na viber

Со оглед на краткиот временски период до првите квалификациски обврски, односно наредниот натпревар од квалификациите, закажан за 1.јули, кога гостуваме репрезентацијата на Шпанија, селекторот Бајиќ се определи за потесен список од 14 кошаркари. На него се наоѓаат и младите сили, Рубин Стефанов, Андреј Јаккимовски и Теодор Симиќ.

Првиот собир на сениорскиот национален тим е предвиден да биде на 25. јуни, во салата на А1 Арената „Борис Трајковски“ во Скопје, во 10 часот, каде „црвено-жолтите“ ќе се подготвуваат до заминувањето за Сарагоса, како и по враќањето за Шпанија.

Инаку, освен дуелот со Шпанија во Сарагоса, нашата сениорска селекција ќе одигра уште еден натпревар во јунскиот квалификациски циклус за пласман на Мундобаскетот.

На 4. јули, во „Борис Трајковски“ во Скопје, од 18 часот, ќе гостува селекцијата на Украина.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија падна две позиции во рангирањето на ФИФА

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија има пад од две позиции на најновото рангирање на ФИФА и сега се наоѓа на 64.место. Нашата селекција забележа две победи, но против аутсајдерот Гибралтар, а ремизираше против Бугарија и доживеа пораз дома од Бугарија во четирите натпревари од јунската сесија во Лигата на нации.

dobivaj vesti na viber

Од ривалите на нашата група во Лигата на нации, најдоброрангирана е Бугарија која е 74. во светот. Грузија е рангирана на 82. место, додека Гибралтар е на 201.позиција.

На врвот на ранкингот на ФИФА е селекцијата на Бразил, пред Белгија и пред Аргентина, а потоа следуваат селекциите на Англија и на Шпанија.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа5 минути

Борисов: Ако ја срушиме владата на Северна Македонија, тогаш Петков е сојузник на Путин на Балканот

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, ја повика владата итно да го достави до парламентот ажурирањето на буџетот и францускиот предлог...

Европа1 час

(Видео) Кирил Петков: Ќе си го одржам зборот за Северна Македонија, уморен сум од кукавици!

Неколку часа пред состанокот на Европскиот совет во Брисел, премиерот во оставка, Кирил Петков, увери дека ќе си го одржи...

Европа4 часа

Шолц: Ќе вложам максимални напори Украина и Молдавија да добијат кандидатски статус

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе вложи максимални напори на Украина и на Молдавија да им даде кандидатски статус,...

Европа4 часа

Борел: „Денеска не е добар ден – Бугарија го блокира процесот“

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, изрази незадоволство што во Бугарија нема напредок во однос...

Европа4 часа

Рама: Срамно, Бугарија киднапира две членки на НАТО

Премиерот на Албанија, Еди Рама, по пристигнувањето на самитот на ЕУ, повтори дека е срамота што една земја на НАТО,...

Регион4 часа

Вучиќ од Брисел: Помина времето на притисок врз слободните независни држави

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска, по пристигнувањето на самитот на ЕУ, изјави дека дошол во Брисел да разговара со...

Европа5 часа

Самит ЕУ – Западен Балкан: „Приклучувањето на Западен Балкан е геостратешка неизбежност“

Во пресрет на денешниот состанок на лидерите на Европската Унија и Западен Балкан во Брисел, неколку претставници на граѓанското општество...

Европа5 часа

Лидерите на ЕУ денеска одлучуваат за Украина

На денешниот состанок во Брисел европските лидери формално ќе го почнат долгиот пат на Украина до членство во ЕУ бидејќи...

Регион20 часа

Падна владата на Кирил Петков

Владата на Кирил Петков падна по гласањето недоверба во Народното собрание, јави собранискиот известувач на БГНЕС. За недоверба гласаа 123...

Свет20 часа

Новоименувана министерка во владата на Макрон под истрага за обвинение за силување

Кризула Захаропулу, новоименуваната министерка во новата влада на францускиот претседател Емануел Макрон, е под истрага поради обвинувања дека силувала две...

Македонија20 часа

Ковачевски: Историските прашања не можат да бидат критериум во преговарачката рамка

Премиерот Димитар Ковачевски по реакциите на јавноста се огласи за францускиот предлог. Тој потенцира дека Владата формално нема добиено предлог...

Топ21 час

Двегодишно дете паднало од четврти кат на зграда во Скопје

Двегодишено дете паднало од четврти кат од зградата во која живеело во Скопје. Според информациите од полицијата, доцна синоќа, додека...

Македонија23 часа

Николоски: Владата итно да го отфрли предлогот од Париз со кој се прави бугаризација и уништување на Македонија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, соопшти дека во рамките на Парламентарното собрание на Советот на Европа остварил многубројни средби на...

Економија23 часа

(Интервју) Фатмир Битиќи: Пари има, луѓето да не се грижат за исплата на платите и пензиите

Се наоѓаме во потешка ситуација од претходните две години, одредени кругови не сакаат да признаат дека се наоѓаме во воена...

Македонија1 ден

Рама, Вучиќ и Ковачевски решија – ќе одат во Брисел на самитот ЕУ – Западен Балкан

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска на „Твитер“ напиша дека тој, заедно со своите колеги, македонскиот премиер Димитар Ковачевски, албанскиот...

Свет1 ден

Во разорниот земјотрес во Авганистан загинаа најмалку 950 луѓе

Авганистанските власти за справување со катастрофи соопштија дека најмалку 950 луѓе загинале, а повеќе од 600 се повредени во земјотресот...

Европа1 ден

Рускиот амбасадорот во Лондон: Британците се арогантни!

Амбасадорот на Руската Федерација во Велика Британија, Андреј Келин, изјави дека официјален Лондон испратила многу арогантна нота, пренесува „РИА новости“....

Македонија1 ден

ССМ пред Собранието: Ако не се зголемат платите во јавниот сектор, ќе бараме оставки

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) на првиот ден од генералниот штрајк, со кој работниците во јавниот сектор бараат поголеми...

Регион1 ден

Радев: Францускиот предлог е најдобар во моментот

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, денеска изјави дека „францускиот предлог за деблокирање на евроинтегративниот процес на Македонија е најдобар за...

Македонија2 дена

Спасени дехидрирани велосипедисти кои залутале кај селото Кожле

Во драматична спасувачка акција денеска се спасени двајца велосипедисти кои биле пронајдени после селото Кожле. Дехидрирани и снеможени велосипедистите биле...