Контакт

Спорт

Мурињо: Бејл наскоро ќе лета!

Објавено пред

Менаџерот на Тотенхем, Португалецот Жозе Мурињо вели дека Герет Бејл е сè поблиску до својата идеална форма и се надева дека Велшанецот „ќе лета“ вечерва против Антверпен во Лига Европа.

Португалскиот стратег смета дека Бејл ќе биде во стартниот состав, а за фудбалерот ова ќе е втор меч во првите 11 откако беше стартер во триумфот против ЛАСК.

„Бејл игра и сите имаме, не само чувство, туку и податок кој покажува дека доаѓа. Работи многу, сјаен пример е за сите. Неговото однесување како момче за тимот е неверојатно, неговото однесување во Тотенхем е извонредно“, смета Мурињо.

Португалецот очекува уште вечерва да го види „стариот“ Бејл, на добро ниво.

Мечот на Тотенхем против Антверпен почнува во 18.55. Белгискиот тим има три бода од првото коло во групата, по гостинскиот триумф кај Лудогорец во Бугарија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Челси и Тотенхем без муниција, мирољубиви и досадни 0-0

Објавено пред

Лондонското дерби меѓу Челси и Тотенхем заврши со најнепопуларниот фудбалски резултат 0-0.

Ученикот Френк Лампард против својот учител Жозе Мурињо одигра со неговата тактика – дефанзивно.

Вкупно 90 минути фудбал, без големи возбудувања пред двата гола, а двете екипи упатија само по 2 удари во рамки на головите на Менди, односо Лорис.

Челси за кратко се израдува на погодок, во 11 минута, стрелец беше Тимо Вернер, но по ВАР асистенција истиот беше поништен поради офсајд позиција.

Поседок на топката беше кај домаќините, но без голем ефект од тоа.

Со овој бод Тотенхем останува на чело на табелата во Премиерлигата со 21 бод по 10 кола, додека Челси собра 19 и „сините“ моментно се трети.

Втор е Ливерпул кој исто како и Тотенхем има 21 бод, но со послаба гол разлика.

Прикажи повеќе...

Спорт

Оценка од Меноти за Марадона кога имал само 17 години – чиста 10-ка!

Објавено пред

Поранешниот селектор на Аргентина, Луис Сезар Меноти беше една од клучните фигури во кариерата на Диего Марадона. Иако не го повика на Мундијалот во 1978 година што „гаучосите“ го освоија, а на кој беа домаќини, тој, заедно со Карлос Билјардо се смета за најзаслужен за развојот на „Ел Пибе“.

По смртта на Марадона откриено е дека Меноти бил најзаслужен за неговиот трансфер во Барселона. Токму Меноти го испратил извештајот за тогаш 17-годишниот Диего Марадона до скаутот кој требало да го препорача на „Ноу Камп“. Тогаш Марадона бил дел од Аргентинос јуниорс.

„ОЦЕНКА – многу добар, извонреден

БРЗИНА – 9,5, уберзување, убрзување – 9,5, трчање со топка – 9,1, трчање без топка – 9,5, агилност – 9,5, скок – 8

ПСИХОЛОШКИ АСПЕКТИ – ментална сила – 10, отпорност на прекршоци – 10, концентрација – 10, себичност – 0, карактер – 10

ОПШТА ТЕХНИКА – Непобедлив

ПРЕЦИЗНА ТЕХНИКА – Застрашувачки добар дриблинг, моќен, храбар, одличен шут, одличен пас, максимално прецизен, беспрекорна визија, врвен лидер, знае да чува топка

ИНДИВИДУАЛНА ТАКТИКА – Комплетна фудбалска интелегенција, комплетно чувство за фудбал

ОПШТИ ЗАКЛУЧОЦИ – Млад, има неверојатна техника, дриблинг на највисоко ниво, одлични рефлекси, кратките пасови и шутот му се неверојатни“ – вака Меноти го опишал тогаш 17-годишниот Марадона, пред тој кариерата да ја продолжи во Каталонија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кошмарна трка во Бахреин, триумф на Хамилтон, Грожан извади „жива глава“

Објавено пред

Трка полна со инциденти се возеше на патеката во Бахреин ова попладне.

На триумф се радуваше шампионот Луис Хамилтон, но се чини дека победата е во сенка на инцидентите кои ја следеа трката.

Грожан уште во првиот круг доживеаја страшна несреќа. Се удри во заштитната ограда, по што неговиот болид се преполови и се запали. За негова среќа, првичните информации се дека помина само со мали изгореници.

Се возеше седмиот круг од трката, која доживеа голем прекин додека се исчисти патеката по нсреќата на Грожан, па возачот на Рејсинг Поинт, Ленс Строл по еден судир со Квјат ја заврши трката со превртен болид.

Неговиот клупски колега, Серхио Перез исто така имаше лош ден во Бахреин. На 3 круга до крајот се запали неговиот мотор, па мораше да го паркира болидот и на тој начин остана без бодови.

Хамилтон извози колку што е потребно за нова победа, беше лидер од почеток до крај. Ја прослави 11-тата победа сезонава.

Втор низ целта на трката во Бахреин заврши Макс Ферстапен од Ред бул.

Александер Албон се искачи на подиум, по вторпат во кариерата. Денешната трка ја заврши како трет.

Хамилтон, Ботас и Ферстапен се првите тројца во генерален пласман, а до крајот на оваа сезона преостануваат уште две трки.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Починаа 32 пациенти, 820 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.019 тестирања, а регистрирани се 820 нови случаи на...

Свет3 часа

СЗО: Лажните вести може да ја загрозат вакцинацијата против Ковид-19

Уште во февруари, кога пандемијата на коронавирус брзо се рашири, Светската здравствена организација (СЗО) предупреди за поплава од дезинформации и...

Македонија4 часа

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред, вели премиерот Зоран Заев во објава на социјалните мрежи, посветена...

Македонија6 часа

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 44 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија8 часа

Борисов за ФАЦ: Можен е компромис, но мора да се познава и историјата

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели...

Македонија9 часа

Филипче: Бидете максимално одговорни во претстојниот период на слави и прослави

Министерството за здравство апелира до граѓаните во периодот на слави кој престои максимално да бидат одговорни и да ги почитуваат...

Македонија10 часа

Рикер до Заев: САД ја поддржуваат интеграцијата на Македонија во ЕУ, ве охрабруваме да барате решение

Помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, Филип Рикер, во писмо до премиерот Заев истакнува...

Свет10 часа

Кинеското вселенско летало е во орбитата на Месечината и се подготвува да слета

Кинеските власти објавија дека вселенското летало Change-5 успешно влезе во орбитата на Месечината и се подготвува да слета, како дел...

Регион11 час

Вучиќ свика итен состанок поради случувањата во Црна Гора

Српскиот претседател Александар Вучиќ закажа состанок со премиерката Ана Брнабиќ и министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ за да разговараат...

Европа11 час

(Видео) Полицијата употреби сила против демонстрантите во Полска

Полицијата ја спречи протестната прошетка на демонстрантите во Варшава, додека ширум Полска се одржаа демонстрации против ограничувањето на правото на...

Европа12 часа

(Видео) Протести и апсења низ Европа

Повеќе од 155 лица беа уапсени во Лондон за време на протестите организирани против рестриктивните мерки насочени кон спречување на...

Спорт12 часа

Дуелот Тајсон – Џонс заврши нерешено, „челичниот“ побара реванш

Рано утринава, во егзибициски меч во „Стејплс центарот“ во Лос Анџелес 54-годишниот Мајк Тајсон се врати во рингот по пауза...

Македонија22 часа

Нови подводни истражувања во Охридското Езеро

Кон крајот на октомври успешно беше реализиран проектот „Подводно археолошко рекогносцирање на делови од источниот брег од Охридското Езеро“ чиј...

Свет23 часа

Една крвна група е поотпорна на Ковид-19 од другите

Голема студија направена во Канада нуди докази дека луѓето кои имаат нулта крвна група или се Rh-негативни, имаат помал ризик...

Македонија23 часа

Заев: Доста беше омраза, јас сум Македонец кој зборува македонски јазик

„Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од...

Македонија1 ден

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на...

Регион1 ден

Ковачев: Мицкоски ја уништува европската иднина на македонските граѓани

Со своите лаги, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја уништува европската иднина на македонските граѓани. Ова за БГНЕС го изјави...

Европа1 ден

(Видео) Поплави во Сардинија, има жртви и исчезнати

Најмалку три лица починаа во поплавите во Сардинија предизвикани од силниот дожд, јавија италијанските медиуми. Две лица се водат како...

Регион1 ден

Црна Гора го протера српскиот амбасадор

Српскиот амбасадор во Црна Гора, Владимир Божовиќ e прогласен за персона нон грата и e замолен да ја напушти Црна...

Македонија1 ден

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни...

Досие