Контакт

Спорт

„Мурињо им го испра мозокот на играчите на Тотенхем“

Објавено пред

Поранешниот менаџер на Тотенхем, Тим Шервид верува дека Жозе Мурињо „им го испра мозокот на играчите на Тотенхем“ и дека тоа е причината поради која „Спарси“ имаат шанси да ја освојат титулата во Премиерлигата.

„Пронајде начин како да игра добро со играчите што ги има на располагање. Многу добро купуваше во преодниот рок, Серхио Регуилон е добро засилување како лев бек, но најдобриот трансфер беше играчот од средниот ред, Пјер-Емили Хојбјерг. Совршено одговара на стилот на Мурињо и ги штити двата стопера. Жозе на целата екипа и го испра мозокот и тие сега веруваат дека со напорна работа можат до титулата. А зошто не би му верувале на Жозе? Освои 20 големи трофеи во кариерата, откако е дојден – победува, па сега сите веруваат дека можат да ја освојата Премиерлигата“ рече Шервуд.

По 9 кола, Тотенхем е лидер со 20 бода од можни 27. Исто толку бодови има и Ливерпул, ама „црвените“ имаат повеќе примени голови.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мистер Дакар – Стефан Петерхансел има 14 титули од славната трка

Објавено пред

Стефан Петерхансел е поим за Дакар релито, откако францускиот возач ја обезбеди својата 14-та титула од славното рели на изддржливост во Саудиска Арабија, победувајќи ги старите ривали Насер Ал-Атијах и Карлос Саинс за титулата.

Иако оствари само една етапна победа, искуството на 55-годишниот Петерхансел беше клучно, откако тој беше во водство од втората етапа до крајот, за на крај да победи со 14:51 пред Ал-Атијах во Тојота. Само еднаш тој не беше во топ 3 и во ниту една минута не загуби повеќе од 5 минути пред конкуренцијата.

Овој триумф доаѓа неверојатни 30 години по првиот успех на Французинот на Дакар, каде што победи со Јамаха, во класата на мотоцикли. Петерхансел дебитираше на Дакар во 1988 година, и ги освои титулите за мотоцикли во 1991, 1992, 1993, 1995, 1997 и 1998, пред во 1999 година да се пресели на автомобили. Со Мицубиши победи во 2004, 2005 и 2007, со Мини во 2013, за во 2014 во последната етапа да му биде наредено да го пушти Нани Рома да го претекне во последната етапа. Затоа, тој во 2015 замина во Пежо, кои се вратија на Дакар првпат од 1990, за со нив да ги обезбеди 12. и 13. титула во 2016 и 2017.

Кај мотоциклистите првата титула во кариерата ја освои Аргентинецот Кевин Бенавидес, изддржувајќи го притисокот на Сем Сандерленд. 32-годишниот Бенавидес е првиот Аргентинец со титула кај мотоциклистите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Погба: Не сме на нивото на Ливерпул, но може да сме шампиони!

Објавено пред

Во изјава за „Sky Sports“ францускиот репрезентативец во редовите на Манчестер Јунајтед, Пол Погба вели дека Јунајтед во моментов не е на нивото на Ливерпул, но може да ја освои шампионската титула во Премиерлигата уште во оваа сезона.

По 17 одиграни кола, „ѓаволите“ се на врвот на табелата со 3 бода повеќе од „црвените“ пред неделното дерби на „Енфилд“ од 17.30 часот.

„Многу напредувавме и се уште напредуваме, но и понатаму сме млада екипа. Очигледно не може да кажеме дека сме на нивото на Ливерпул затоа што тие ја освоија Премиерлигата и продолжуваат со победите, но кога ние ќе го освоиме првенството, ќе може да кажеме дека сме на исто ниво. Ако сакаш да си најдобар, тогаш мора да ги победуваш најдобрите. Сакаме да ги победиме освојувачите на ПЛ“ рече Погба.

Французинот немаше сјајна мината сезона, па полека се врати во препознатливата форма.

„Мразам да бидам на клупа, тоа не значи дека другите не заслужуваат да играат. Јас сум победник и сакам да играм, сакам да им помогнам на соиграчите. Минатата сезона беше тешка за мене, имав повреда, секогаш е чудно кога се враќаш. Играчите кои се со мене во средниот ред (Фред, Немања Матиќ, Скот Мектоминај) прават одлична работа“ – рече Погба.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кире Лазаров со неверојатен рекорд на Светските првенства

Објавено пред

Македонската ракометна репрезентација синоќа со пораз од фаворитот Шведска (30-22) го започна своето седмо учество на Светските ракометни првенства. Токму на вчерашниот меч во Каиро капитенот на репрезентацијата, Кире Лазаров влезе во историјата.

Тој стана првиот играч кој постигнал гол на Светско првенство во четири различни декади.

Првиот негов погодок на Мундијалите беше во истата сала во која настапи и синоќа, во Каиро, во далечната 1999 година, како 19-годишник во последните секунди на мечот што Македонија го доби против Саудиска Арабија.

Против Швеѓаните вчера со полни 40 години гаѓаше со 50-процентна успешност, 5 гола од 10 обиди.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Обвинителството отвори предмет за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по допрен глас во врска со написите во одредени медиуми дека за време на...

Македонија2 часа

Опцијата граѓаните да може да докупат стаж за пензија може да се одолговлечи до 2024 година

Закон за докуп на стаж е процес којшто ќе трае, а ние ќе го исполниме предизборното ветување до нашите граѓани,...

Свет3 часа

Меѓународна анкета: Британците и Данците се најсклони на вакцинација, Французите и Полјаците многу поскептични

Денеска се објавени резултатите од големо меѓународно истражување за вакцинацијата против Ковид-19, пренесе агенцијата „Ројтерс“. Резултатите покажуваат дека подготвеноста за...

Македонија3 часа

Општина Вевчани го осуди палењето на знамето на Бугарија

Општина Вевчани најостро го осудува чинот на палење на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани, соопшти...

Македонија4 часа

Во последните 24 часа нема нови ковид – пациенти на интерните клиники во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Европа6 часа

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел, Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори...

Македонија6 часа

Новите членови на ДИК дадоа свечена изјава во Собранието

Новите членови на Државната изборна комисија дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери. Нови членови на највисокото изборно...

Македонија6 часа

Пендаровски: Палењето на знамето на Бугарија е за осуда

Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е...

Свет7 часа

Поради недостиг од кислород починале сите пациенти во болничко крило во Бразил

Гувернерот на најголемата бразилска сојузна држава Амазон, Вилсон Лима, прогласи полициски час поради извештаите за голем пораст на бројот на...

Свет8 часа

СЗО: 95 отсто од произведените вакцини се распоредени во само 10 земји

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге, изјави во Копенхаген дека 95 проценти од вакцините против...

Свет9 часа

(Видео) Пјонгјанг ги покажа новите ракети – „Ова е слика на нашата апсолутна моќ“

Северна Кореја организира воена парада во центарот на Пјонгјанг со цел да го одбележи крајот на осумдневниот конгрес на Работничката...

Македонија9 часа

Захариева: Остар вербален демарш за Скопје поради палењето на бугарското знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни...

Македонија20 часа

Заев најави 50 отсто поевтина регистрација за возилата со странски таблички

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 проценти намалени давачки од утврдената вредност на сите...

Европа21 час

Во Австрија задолжителен негативен тест за влез во театар и за хотелско сместување

Австрискиот парламент денеска одобри владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар и за хотелско смесутвање и покрај...

Македонија22 часа

15 починати и 396 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на...

Домашен1 ден

Игор Ангеловски ќе ја предводи фудбалската репрезентација на Европското првенство

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, ќе ја предводи нашата селекција на Европското првенство, кое ќе се одигра во...

Македонија1 ден

Лекари од Македонија дел од мировната мисија „Одлучна поддршка“ во Авганистан

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со шестчлениот медицински тим од јавното и военото здравство којшто ќе биде упатен во...

Свет1 ден

Трамп: САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот

САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот, рече американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, во видео-обраќањето. „Сакам...

Свет1 ден

Германска студија: Ризикот од ширење на коронавирусот во концертни сали е незначителен

Ново истражување во Германија за движење на честички во воздухот во затворен простор покажа дека постои незначителен ризик од инфекција...

Европа1 ден

Шефот на институтот „Роберт Кох“: Пандемијата ќе ја ставиме под контрола до крајот на годината

Германија ќе воспостави контрола над пандемијата на коронавирус до крајот на годината, но нов, позаразен вид на ковид може да...

Досие