Контакт

Спорт

Мурињо ја одбил најбогатата понуда во историјата на фудбалот

Објавено пред

Жозе Мурињо се повлекол од преговорите со најбогатиот Кинез Хуи Јиан сопственикот на Евергранде групацијата, спонзорот на најдобриот кинески клуб.

Се шпекулира дека Јиан на Португалецот му понудил годишна плата од близу 40 милиони евра со што би станал тренер со најголема плата во историјата на фудбалот.

Мурињо поради семејството ја одбил понудата да го преземе Гвангжу Евергранде. Португалецот е врзан за семејството, не сакал во Азија да оди сам.

Како сега стојат работите можно е Мурињо да остане без работа од причина што клубовите каде тој би прифатил да работи веќе имаат тренери.

По завршувањето на сезоната се шпекулираше дека ги одбил понудите на Бенфика е Селтик, а неодамна самиот соопшти дека не е заинтересиран да го преземе Њукасл.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мустафи се прости со Озил: Брату, не ти помогнавме кога требаше

Објавено пред

Шкодран Мустафи очигледно смета дека Арсенал многу погрешиле со случајот со својот близок пријател Месут Озил, кој е пред потпис со Фенербахче откако го раскина договорот со „топчиите“ бидејќи беше „замрзнат“ од март од страна на менаџерот Микел Артета.

Навивачите на Арсенал се подолени околу однесувањето кон Озил, но Мустафи е верен на поранешниот соиграч од германската репрезентација со емотивна порака на социјалните мрежи.

„Брату, ти беше најнесебичниот играч на теренот и надвор од него, секогаш кога делев соблекувална со тебе. Ќе бидеш запаметен како крал на асистенциите, но, за жал, ние како тим не успеавме да ти асистираме кога ти требавме најмногу. Се најдобро“, напиша Мустафи.

Прикажи повеќе...

Спорт

И селекторот Манчини во одбрана на Пирло по лошата форма на Јуве

Објавено пред

Италијанскиот селектор, Роберто Манчини, застана во одбрана на тренерот на Јувентус, Андреа Пирло по вчерашниот 2:0 пораз од Интер во „Дерби д’Италија“, објаснувајќи дека е за очекување да биде тешко на почетокот. Интер имаат седум поени пред „старата дама“ (иако Јуве има натпревар помалку).

„Мечот беше добар, бев задоволен што го видов тој гол од Барела. Победата на Интер беше добра, за Јуве? Такви работи се случуваат. Дури и ‘бјанконерите’ можат да имаат лоша ноќ. Лесно е да се критикува Пирло, но на почетокот е очекувано да има тешкотии, дури и кога си бил врвен фудбалер. Да си тренер е сосема поинаква ситуација. Потоа, полека, ќе учиш и ќе станеш подобар“, вели Манчини.

Бројките не се на страна на Пирло – тој има освоено 9 поени помалку од Маурицио Сари по 17 натпревари и го израмни најлошиот старт на Макс Алегри како тренер во Торино. Последен пат кога Интер победил со 2:0 против Јувентус, „нераѕурите“ ја освоија тројната титула, а Јувентус заврши седми во лигата со 27 поени заостанување.

Пред една година, со Сари на чело, Јувентус беше израмнет со Интер на врвот на табелата со 42 поени по 17 меча, а Пирло има 9 поени помалку. Тој ја израмни и најлошата сезона на Алегри, кога Јуве освои 33 поени во 17 меча во 2015/16. Тогаш Интер на Манчини беа први во лигата, но со само три поени предност и на крајот завршија како четврти, а Алегри ја освои титулата со 9 поени предност пред Наполи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дешам за враќањето на Бензема: Да бидеме искрени, тоа не е сериозна работа

Објавено пред

Дидие Дешам уште еднаш потврди дека нема да го врати Карим Бензема во француската репрезентација и покрај тоа што Мишел Мулан, претседателскиот кандидат за Француската фудбалска федерација (ФФФ) изјави дека ќе му „нареди“ на Дешам да го направи тоа.

Бензема не е кај „триколорите“ од ноември 2015 по скандалот со Матју Валбуена, и неодамна Дешам изјави дека уште не му простил за тоа што го нарекол расист. За плановите на Мулан, во интервју за „Ле фигаро“, Дешам вели дека се смешни и дека ако сака да го крои тимот нека се кандидира за местото селектор.

„Да бидеме искрени, тоа не е сериозна работа. Тоа се луѓе кои сакаат да се зборува за нив. Ги прочитав неговите изјави и ќе одговорам, иако знам дека со тоа ќе ја хранам медиумската машина. Тој господин треба да се кандидира за позицијата селектор, а бидејќи ги има дипломите, има шанси да ме замени“, вели Дешам.

Тој додава дека репрезентацијата игра фантастично и без Бензема, бидејќи Франција е актуелен светски шампион.

„Секогаш ги носам одлуките со совест за доброто на француската репрезентација. Видете ги нашите напаѓачи, можеби никогаш не сме имале таква ефикасност како сега. Тоа се факти, иако малкумина ги споменуваат“, објаснува селекторот.

Ветување за враќање на Бензема во француската репрезентација

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес...

Спорт3 часа

Чиле „падна“, Македонија во главната рунда на Светското првенство

Македонската ракометна репрезентација по двата високи порази во пресметките со Шведска и домаќинот Египет, ја забележа првата победа на Светското...

Македонија3 часа

Во Македонија 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа, а 176 оздравеа, соопшти...

Свет4 часа

Судот во Москва му одреди притвор на Навални

Рускиот суд му одреди притвор од 30 дена на опозиционерот Алексеј Навални. Притворот ќе трае до 15 февруари, соопшти неговиот...

Македонија6 часа

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за деблокирање на Македонија на патот кон ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и потпретседателот Александар Николоски, денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор...

Свет7 часа

Пристапот „прво јас“ нè турка кон катастрофален пад во дистрибуцијата на вакцините, вели директорот на СЗО

Светот е на работ на катастрофален морален пад во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската...

Македонија7 часа

Бектеши смета дека кафулињата треба да работат до 23 часот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот. „Продолжување на...

Топ8 часа

Детали за инцидентот во врска со прилепчанецот убиен на лов

Во полициската станица во Прилеп во претпладневните часови на 17 јануари било пријавено дека во атарот на прилепското село Витолиште...

Македонија9 часа

Заев: Од Србија ќе добиеме 8.000 вакцини на „Фајзер“

Србија ќе ни отстапи 8.000 вакцини од „Фајзер“, a потоа можеби и ковид-вакцини од другите производители. Премиерот Зоран Заев соопшти...

Македонија9 часа

Институтот за трансфузиологија апелира: Донирајте крвна плазма, помогнете им на оние што се борат со Ковид-19

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени 802 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени од Ковид-19...

Европа10 часа

Во Германија откриена досега непозната мутација на коронавирусот

Според германските медиуми, на клиниката „Гармиш-Партенкирхен“ е пронајден нов, досега непознат вид коронавирус. Во болницата во Гармиш-Партенкирхен 73 пациенти и...

Свет10 часа

Захарова им порача на критичарите на апсењето на Навални да се занимаваат со своите проблеми

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, се јави по повод пораките од политичарите за итно ослободување на...

Регион11 час

Во Хрватска вакцинирани речиси 46.000 лица, кај 80 забележани лесни несакани ефекти

До овој викенд вакцинирани се речиси 46.000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави...

Свет12 часа

Портпаролката на Навални: Не знаеме што се случува со него и каде го одведоа

Заводот за извршување кривични санкции во Русија објави дека опозиционерот Алексеј Навални, кој беше уапсен синоќа на враќање од Германија...

Свет12 часа

Австралија годинава нема да ги отвори границите, дури и ако мнозинството граѓани се вакцинираат

Австралија можно е да не ги отвори целосно своите меѓународни граници годинава, дури и ако мнозинството од населението е вакцинирано...

Свет12 часа

Уапсен функционер од Ново Мексико за нападот врз Капитол

Министерството за правда на САД објави дека е уапсен функционер од Ново Мексико во врска со нападот на Капитол на...

Свет23 часа

Претседателот на Европскиот совет повика на итно ослободување на Навални

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, откако беше приведен по...

Топ23 часа

25-годишен прилепчанец загина за време на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец бил застрелан во атарот на мариовското селото Витолиште, додека со пријателите бил на лов на диви...

Свет24 часа

(Видео) Снег во Сахара

Додека јануари носи снег во многу краеви на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено....

Свет1 ден

(Видео) Навални приведен по слетувањето во Москва

Рускиот опозициски политичар, Алексеј Навални, слета на аеродромот Шереметјево во Москва, по што беше приведен. Неговиот авион беше пренасочен од...

Досие