Контакт

Спорт

Мурињо: Клоп сакаше месо, но доби риба и уште ќе чека за победа на „Олд Трафорд“

Објавено пред

Жозе Мурињо беше еден од коментаторите на „Скај спорт“ за големото англиско дерби помеѓу неговиот поранешен клуб Манчестер јунајтед и Ливерпул и процени дека од 1:1 ремито поголеми фрустрации ќе има Јирген Клоп, додека Оле Гунар Солскјер треба да е горд на постигнатото.

„На Клоп не му се допаѓаше менито. Тој сакаше месо, но доби риба. Јунајтед со сите ограничувања кои ги имаат во моментов, играа со пет луѓе назад и беа солидни и не даваа шанса за транзиција. Имаа одличен скор со толку победи, но против тим со ниски блокови не можеа ништо. Тие можат да ги смачкаат противниците кои играат како што посакуваат тие. Јирген мора да е исфрустриран. Но, на ’Олд Трафорд’, место каде што е посебно да се победи, уште нема победено. Оле и Јунајтед ќе се помалку разочарани бидејќи една грешка ги чинеше два поени. Имаа план, и одеа под него и најверојатно резултатот е фер. Да бев Оле ќе бев горд“, изјави Мурињо.

Јирген Клоп пак изјави дека е задоволен од резултатот, но дека првото полувреме покажало со кои предизвици се соочува фудбалот со ВАР системот по две одлуки кои очигледно го изнервираа.

„Резултатот е океј. Не е тоа што го посакувавме, но мораме да бидеме задоволни според тоа како се одвиваше мечот. Не ми се допадна првото полувреме, бидејќи им дадовме шанса да играат како што сакаат – да бидат агресивни. Не беа подобри од нас, но правеа што сакаа. Постигнаа гол кој ги покажува проблемите со ВАР. Судијата Еткинсон дозволи мечот да продолжи токму поради ВАР. За мене тоа беше чист фаул. Тогаш постигнавме гол кој ни беше поништен. Сè беше против нас, но не загубивме, така што е океј. Во финишот бевме 100 отсто подобри“, изјави Клоп за „Скај спортс“.

Лалана постигна гол по 18 месеци и донесе реми за Ливерпул на „Олд Трафорд“ (видео)

Спорт

Навивач на Далас: Лука Дончиќ ми го спаси животот!

Објавено пред

Иако има само 21 година, словенечкиот кошаркарски репрезентативец со српски корени, Лука Дончиќ стекна светска популарност.

Во САД се споделува приказната на американскиот писател и музичар, Колин Кејбл кој тврди дека Дончиќ му го спасил животот.

Приказната на Кејбл која се споделува на социјалните мрежи започнала во октомври 2018 година, неколку недели пред Дончиќ да ја започне својата НБА авантура со Далас Маверикс.

Кејбл во тоа време живеел во Бруклин, а во тој период починал неговиот брат, па одлучил да се врати во Далас за да и биде поддршка на фамилијата.

„Кога Дирк Нвицки беше драфтуван, јас имав 12, а мојот брат 15 години. Кога Дирк го играше последниот НБА меч во 2019 година, имав 32 години, а мојот брат беше мртов. Кога на брат ми коктел различни дроги му го земаа животот, веќе не сакав лекови, почнав да се плашам“ напишал Кејбл.

Следните половина година тој ги помина воглавно меѓу 4 ѕида, па почнал да има проблем со вишокот килограми и со движењето.

„Бев парализиран од тага, несигурен поради престанокот со земање на седативи. Се здебелив преку 20 килограми, имав 32 години и бев сам, трезен, но поразен, жив, но само во биолошка смисла. Веќе ништо не беше важно, и тогаш дојде Лука“ – се вели во текстот на Кејбл.

Дончиќ првпат во НБА лигата заигра една недела по смртта на братот на Кејбл, Далас загубија, а тогаш 19-годишниот Дончиќ имаше ефект од 10 поени, 8 скока и 4 асистенции.

„Еден од последните разговори со брат ми беше набрзо откако Маверикси потпишаа со Дончиќ. И брат ми и јас тогаш бевме воодушевени. Никој од нас не знаеше дека тоа ќе е последната работа на која заеднички ќе се воодушевуваме“ – вели тој.

Младиот човек кој полека но сигурно се излекувал од зависноста го следел секој меч на Дончиќ.

„Начинот на кој игра беше речиси терапевтски“ – смета Кејбл кој 2 години живее без никакви опијати.

„Мојата крв е чиста и умот ми е чист. Почнав да ги поправам врските кои ги уништив поради зависноста. Без помошта на словенечкиот тинејџер, кого веројатно никогаш нема да го запознаам, денес не би бил жив. Кога надежта стана недостижна, Лука секоја вечер на паркетот докажуваше дека е вредно да се бориш за неа“ – пишува Американецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хамилтон во Мерцедес и наредните три сезони за 120 милиони фунти

Објавено пред

Британскиот Формула 1 возач Луис Хамилтон ита кон новата титула во „летечкиот циркуз“, а на дофат му е и постигнувањето на легендарниот Михаел Шумахер по бројот на шампионски титули.

Неговиот договор со тимот на Мерцедес истекува на крајот на сезоната, па откако се појави низа шпекулации за неговата иднина, се чини дека сега работите се избиструваат.

Реномираниот „Дејли Мејл“ пишува дека Луис Хамилтон веќе постигнал првичен договор со Мерцедес за да ја продолжат соработката за најмалку уште три сезони.

Вртоглава е сумата која се појавува како информација, а која би ја инкасирал актулениот Ф1 шампион. Наводно, тој би заработувал по 40 милиони фунти по сезона.

Британецот не го криеше задоволството од можноста да остане во Мерцедес, тимот во кој е неприкосновен изминатите години.

Тој денеска од пол-позицијата ќе стартува на тркат во Сочи и со триумф ќе го израмни рекордот на Шумахер од 91 победа на трките во Формула 1.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса ја почнува сезоната со Куман како 60-ти тренер во историјата на клубот

Објавено пред

Вечерва од 21 часот, на „Ноу Камп“ шпанскиот вицешампион Барселона против Вилјареал ја започнува новата сезона во Серија А.

Актуелниот тренер на Каталонците, Роналд Куман ќе биде 60-тиот кормилар во историјата на клубот.

Куман е петтиот Холанѓанец на клупата на Барса, Првиот бил Ринус Михелс, а потоа дојде ерата на Јохан Кројф, од 1988 до 1996 година. По него на клупата беше и Луј ван Гал, па Гранк Рајкард.

Иако Барселона од седумдесетите години на минатиот век има „холандски печат“, најбројните странски тренери биле оние од Англија, дури 10.

На клупата на трофејниот клуб седеле четворица Аргентинци, тројца Унгарци и двајца Срби (Радомир Антиќ и Љубиша Брочиќ кој бил кормилар 1960/61).

Меѓу тренерите имаше и 27 Шпанци, најуспешен со 14 трофеи е Пеп Гвардиола. Тој од 2018 до 2012-та на 247 меча со Барса има процент на победи 72,47.

Најдолго на клупата на Барса се задржал Кројф, на 430 меча, па следуваат Михелс со 371 и Рајкард со 273 меча.

Останува да се види како Куман ќе се снајде на оваа позиција.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ25 минути

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Европа34 минути

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Свет59 минути

(Видео) По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од...

Топ3 часа

Кривични за двајца скопјани кои краделе од возила на институции и фирми

Скопската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе кривични пријави против 29-годишниот И.Џ. од селото Страхојадица, поради сомнение дека...

Европа4 часа

Швајцарците гласаат дали сакаат раскинување на договорт за слободно движење со ЕУ

Швајцарските гласачи денеска одлучуваат дали сакаат да го поништат Договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето, што е важен...

Свет4 часа

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат...

Економија17 часа

Најбогатиот Британец и заговорник за брегзит се пресели во Монако

Сер Џим Ретклиф, најбогатиот Британец и еден од водечките поборници за брегзит, ја напушти Велика Британија и се пресели во...

Европа19 часа

(Видео) Лондон: Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки, полицијата принудена да интервенира

Британската полиција денеска ги растури демонстрациите во центарот на Лондон против рестрикциите наметнати поради коронавирусот. Полицијата интервенираше откако насобраните ги...

Македонија21 час

141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија22 часа

(Видео) Протест против полициската бруталност во Битола: „Сакаме правда, и Ромите се граѓани“

Со извикување на паролите „И Ромите се граѓани“, „Нема правда, нема мир“, „Правда за Ромите“, „Роми полицајци“ денеска во Битола...

Свет23 часа

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните...

Македонија24 часа

(Видео) Пендаровски и Пахор во Кампот за обука на вода во Охрид

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски и претседателот на Република Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го...

Свет24 часа

Украинскиот претседател бара објективна истрага за падот на авионот

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека ќе се испитаат брзо и непристрасно причините за падот на воениот авион во кој...

Топ1 ден

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп

ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43),...

Топ1 ден

Приведени двајца скопјани – удриле во полицаец додека мерел со радар

Двајца скопјани се приведени откако удриле во сообраќаен полицаец во Скопје. Како што информира МВР, приведени се А.Д.(19) и К.М.(21)...

Македонија1 ден

МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

Веб-страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел...

Свет1 ден

По терористичкиот напад во Париз – уапсен главниот осомничен, приведени уште 6 лица

Седум лица се приведени за нападот пред поранешните канцеларии на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, соопштија официјалните лица. Маж вооружен со...

Свет1 ден

(Видео) Се урна воен авион во Украина – загинаа 25 лица

Воен авион АН-26 се урна во близина на градот Чугуев во регионот Харков, јавува агенцијата Депо Харков, повикувајќи се на...

Македонија1 ден

Протест против полициската бруталност во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во кој...

Европа1 ден

Франција бара Брисел да ја принуди секоја членка на ЕУ да прими мигранти

Франција побара секоја земја членка на ЕУ да биде принудена да преземе дел од илегалните мигранти што пристигнуваат на европска...

Досие