Контакт

Спорт

Мурињо: Кутар Флик, ги освои сите титули, а не е тренер на годината

Објавено пред

Јирген Клоп, во четвртокот, ја доби ФИФА наградата за тренер на годината. Стратегот на Ливерпул, оваа престижна награда ја доби и минатата година. Германецот, по добивањето на наградата изјави дека не се смета за најдобар и дека не му е јасно како наградата не заминала во рацете на Ханс-Ситер Флик, кој со Баерн ги освои сите трофеи.

Со констатцијата на Клоп се согласува и Жозе Мурињо, кој во средата, имаша што да му каже на Клоп, во текот на дербито Ливерпул-Тотенхем, кое заврши со победа на „црвените“ од 2.1.

„Не ми е јасно како тој ја доби наградата. Баерн освои сè. Кутар Ханси Флик. Тој може да ја добие наградата само доколку измислат уште две натпреварувања и Баерн да победи и во нив. Тогаш можеби ќе ја добие наградата“, рекол Мурињо.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мурињо: Ливерпул застана на 68, тешко дека некој ќе ги стигне Челси со 86

Објавено пред

Жозе Мурињо признава дека ќе треба да се склопи навистина посебен тим за да го сруши неговиот рекорд од 86 домашни натпревари без пораз во Премиер лигата, поставен од Челси од 2004 до 2008 година.

Ливерпул имаше фантастична домашна серија на „Енфилд“ која вчера заврши со 1:0 пораз од Барнли, вклучувајќи 68 натпревари без пораз. Челси, пак, не загубија на „Стемфорд Бриџ“ од февруари 2004 до октомври 2008, низа која покри повеќе од првиот престој на Мурињо во клубот. Аврам Грант беше тренер на Челси кога тие загубија од Ливерпул дома, додека Мурињо првиот домашен пораз во Премиер лигата го имаше во април 2014 од Сандерленд, во вториот период како тренер на клубот.

„Рекордите се тука да се рушат, дури и најневеројатните во многу спортови. Има рекорди кои кога ќе ги погледнеш мислиш дека е невозможно некој да го повтори тоа. Тоа што Ливерпул успеа беше многу тешко за остварување. Нашиот рекорд со Челси останува рекорд и ќе биде тешко да се сруши. Честитки за Ливерпул за серијата“, изјави Мурињо, сега на чело на Тотенхем.

Прикажи повеќе...

Спорт

Конор и Мејведер преговараат за втор меч вреден милијарда долари

Објавено пред

Конор Мекгрегор и Флојд Мејведер Јуниор веќе ги почнале „тајните“ преговори за сензационален ри-меч по спектаклот од 2017 година, кој би можел да донесе неверојатни милијарда долари.

Ова го тврди британскиот таблоид „Сан“, и иако честопати е посочуван како недоверлив извор, токму тие први ја објавија веста за првиот меч помеѓу Мекгрегор и Мејведер. УФЦ мегаѕвездата Мекгрегор ќе биде во октагонот во сабота против Дастин Поаире, додека Мејведер е официјално пензиониран по достигнувањето на 50-0 скорот, но во февруари ќе влезе во егзибициски меч против Јутјуберот Логан Пол.

За првиот меч, кој имаше 4.4 милиони купувања преку пеј-пер-вју само во САД, Мејведер заработи околу 280 милиони долари, а Мекгрегор 130 милиони долари, а сега би можеле да заработат уште повеќе ако се прифати понудата за римечот во Саудиска Арабија.

Инаку, првиот меч заврши со победа на Мејведер со технички нокаут во 10-тата рунда, иако „Ноториус“ изненади многумина во првите рунди. 43-годишниот Мејведер потоа изјави дека му „попуштал“ на Ирецот за да го заддржи интересот на публиката.

Прикажи повеќе...

Спорт

Французите ги минаа и Исланѓаните, Египет лесно против Белорусија

Објавено пред

Франција останува на добар пат да се бори за својата седма светска титула, откако со 28:26 триумфираа над Исланд за да го преземат првото место во групата 3 и сега во директен дуел со Португалија ќе го одлучуваат победникот во групата.

„Триколорите“ водеа во текот на целото прво полувреме, но не успеаја да се одвојат на повеќе од два гола разлика за Исланд да направи пресврт на стартот на второто полувреме и да дојде до 24:22 водство. Сепак, искуството и силата на Французите се покажа и тие успеаја да стигнат до победа од 28:26.

Блиску до четврт-финале се и домаќините Египет, откако немаа мака со Белорусија, стигнувајќи до необично лесна 35:26 победа за да го преземат првото место во групата 4, барем до вечерашнито дуел меѓу Словенија и Шведска.

СП ЕГИПЕТ, ВТОРА РУНДА

ГРУПА 3

Швајцарија – Португалија 29:33 (15:17)

Исланд – Франција 26:28 (14:16)

Норвешка – Алжир 20.30 ч.

Табела: 1.Франција 8, 2.Португалија 6, 3.Норвешка 4, 4.Исланд 2, 5.Швајцарија 2, 6.Алжир 0

ГРУПА 4

Македонија – Русија 20:32 (9:19)

Египет – Белорусија 35:26 (21:14)

Словенија – Шведска 20.30 ч.

Табела: 1.Египет 6, 2.Русија 5, 3.Шведска 5, 4.Словенија 4, 5.Белорусија 2, 6.Македонија 0

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

(Видео) Џонсон со предупредување: Новиот вид коронавирус посмртоносен од претходниот

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва предупреди дека според најновите податоци новиот вид на Ковид-19 може да биде посмртоносен од другите...

Регион2 часа

Вучиќ: Ќе се обидеме да направиме фабрика за вакцини во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека ќе се обидат да направат фабрика за вакцини во Србија. Како што се наведува...

Свет3 часа

Уште една компанија ја намалува испораката на вакцина за ЕУ

Компанијата „Астра зенека“ соопшти дека почетните испораки на вакцината против коронавирус за земјите на ЕУ ќе бидат помали од предвиденото....

Македонија4 часа

Нови 307 заболени и 14 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на...

Свет5 часа

Илјада луѓе во Шведска примиле вакцина што се транспортирала на прениска температура

Околу илјада луѓе во Шведска примиле вакцина на „Модерна“ која се чувала на погрешна температура за време на транспортот, објави...

Економија7 часа

Повеќето од службениците вработени по Рамковниот ќе бидат прераспределени во МВР и УЈП

Првиот вицепремиер Артан Груби соопшти дека 1.349 службеници вработени по Охридскиот рамковен договор до крајот на јануари ќе почнат со...

Европа8 часа

ЕК бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

Европската комисија ќе побара објаснување од американската компанија „Фајзер“ за причините поради кои повторно се одложува испораката на вакцини против...

Македонија9 часа

Обвинителството незадоволно од условната казна за поранешниот советник на Чулев

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција е незадоволно од условната казна за Зоран Ѓорѓевски, кој беше вработен...

Македонија10 часа

Филипче: Спремни сме да ги примиме вакцините од Србија

Министерот за здравство, Венко Филипче, пред денешниот разговор за вакцините од Србија вели дека не постојат пречки ковид-вакцините да пристигнат...

Топ11 час

(Видео) Пресечен меѓународен канал за дрога, запленети 40 килограми марихуана

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, заедно со Одделот за специјални полициски...

Македонија11 час

Општина Центар додели 400.000 денари помош за Петриња и Сисак

Советот на Општина Центар додели парична помош во висина од 400.000 денари на градовите Петриња и Сисак во Хрватска. „По...

Македонија11 час

Заев и Спасовски земаат највисоки плати во Владата

Премиерот Зоран Заев зема највисока плата од 87.813 денари, а министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, е втор на списокот...

Македонија11 час

Царовска на средба со МАНУ: Реформите во образованието се неопходни ако сакаме подобри резултати

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и членовите на работната група денес ги продолжуваат дебатите за предложените...

Регион12 часа

Мира Фурлан починала од западнонилска треска

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западнонилската треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста...

Европа12 часа

Урсула фон дер Лаен: ЕУ ќе мора што побргу да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини против коронавирусот за Западен Балкан што е можно побргу, рече претседателката на...

Свет13 часа

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, и се закани дека ќе ги тужи другите поради...

Европа13 часа

ЕУ воведува темноцрвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, најави воведување нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темноцрвена зона, од...

Свет14 часа

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа1 ден

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Досие