Контакт

Спорт

Мурињо сака да остане во Рим

Објавено пред

Тренерот на Рома, Жозе Мурињо, сака да го продолжи договорот со клубот на крајот од сезоната, пишува италијански „Ил Темпо“.

dobivaj vesti na viber

Мурињо (60) во Рома пристигна во 2021 година, а со „волчицата“ има договор до крајот на сезоната. Тој во сезоната 2021/2022. ја освои Конференциската лига, а минатата сезона доживеа пораз во финалето на Лига Европа.

„Мурињо ужива да работи во Рим, најмногу поради љубовта што му ја покажуваат навивачите и играчите. Затоа сега сака да изврши притисок врз челниците на клубот да му го продолжат договорот, бидејќи чувствува дека има незавршена работа со овој тим. “, изјави извор близок до „Ил Темпо“.

Португалскиот стручњак на крајот од минатата сезона беше незадоволен од ситуацијата во клубот поради несоодветни засилувања, но во меѓувреме се предомисли.

Италијанските медиуми пренесуваат дека конечниот збор дали Мурињо ќе остане во Рома ќе го даде претседателот на клубот Ден Фридкин.

Пред Рома, Мурињо ги водеше Тотенхем, Манчестер јунајтед, Челзи, Реал, Интер, Порто и Леирија.

Рома моментално е на седмото место на табелата во Серија А со 18 бодови од 12 натпревари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Финалето на ЛШ продадено на Абу Даби за 2,4 милијарди евра

Објавено пред

Финалето на Лигата на шампионите во 2030 година ќе се игра во Абу Даби како дел од новиот шестгодишен договор на УЕФА со Обединетите Арапски Емирати, тврди шпански „ОК Диарио“. За ова задоволство ОАЕ ќе издвојат 2,4 милијарди евра.

dobivaj vesti na viber

Овој договор меѓу УЕФА и ОАЕ е одговор на судската одлука поврзана со проектот наречен Суперлига, кој се очекува наскоро во Луксембург.

„УЕФА знае дека на 21 декември може да ја изгуби тужбата пред Судот на Европската унија поврзана со Суперлигата и се договори со Абу Даби да ја спонзорира Лигата на шампионите. Тие сакаат да ја направат поатрактивна за клубовите и да избегнат дезертерство во Суперлигата“, изјави добро информираниот шпански новинар Едуардо Инда во емисијата „Ел Чирингито“. Одлуката треба да биде официјална на 7 февруари, пред ждрепката на Лигата на нации.

УЕФА, пишуваат Шпанците, ќе ги продаде правата за сите свои натпреварувања, вклучително и женски фудбал и мал фудбал, за подрачјето на Блискиот Исток. Главен човек во преговорите од страната на УЕФА е Џорџо Маркети, кој се консултира со Извршниот одбор за да се осигура дека сè ќе помине во најдобар ред.

Договорот вклучува договор за покривање на правата за ТВ преноси на сите клупски натпреварувања на УЕФА. Абу Даби ќе биде задолжен за обезбедување на стадиони, сместување и транспорт за различните финалиња на УЕФА, кои ќе се одржат во Емиратите.

Главен настап во овој проект ќе биде финалето на Лигата на шампионите во сезоната 2029/2030, за кое веќе е извесно дека ќе се одржи во Абу Даби, додава шпанскиот извор.

Со овој пакт, УЕФА има намера да ја обезбеди својата економска исплатливост во иднина без страв од тоа што потенцијалната Суперлига може да им понуди на клубовите.

Шпанците додаваат дека Чеферин на крајот им се поклонол на петродоларите во страв од формирање на нова Суперлига, за што најмногу се залага претседателот на Реал, Флорентино Перез.

Прикажи повеќе...

Спорт

Манчестер јунајтед им забрани пристап на четворица познати новинари

Објавено пред

Манчестер јунајтед им забрани пристап на четворица познати новинари на денешната прес-конференција на тренерот Ерик Тен Хаг. Забрана за влез на прес-конференцијата добија Каве Солхекол (Скај Спортс), Семјуел Лакхерст (Манчестер ивнинг њуз), Дејвид Мекдонел (Мирор) и Роб Досон (ЕСПН).

dobivaj vesti na viber

„Презедовме акција против неколку новински куќи. Не затоа што објавуваат стории што не ни се допаѓаат, туку затоа што тоа го прават без претходно да не контактираат и на тој начин да ни дадат можност да коментираме, оспориме или контекстуализираме. Веруваме дека на овој начин браниме важен принцип и дека тоа ќе доведе до ресетирање на начинот на кој работиме заедно“, ја објасни клубот својата одлука.

Англиските медиуми неодамна пишуваа дека Тен Хаг ја губи контролата над соблекувалната и дека на играчите не им се допаѓаат методите на тренерот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Динамо бара од Мамиќ да врати 21 милион евра

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Динамо поднесе имотно-правна тужба до Жупанискиот суд во Осиек против Здравко Мамиќ и уште пет други лица.

dobivaj vesti na viber

Тие се сомничат дека незаконски подигнале 19,1 милион евра од Динамо.

„Модрите“ бараат поранешниот претседател да им плати отпремнина од над 21 милион евра.

Интересно е што Динамо не мислеше така до пред само шест години.

„Без жртвата на Мамиќ не можеше да се спаси Динамо. Тоа не беше кражба, туку борба за опстанок на клубот и јас сум сведок на тоа. Мамиќ е обвинет дека земал пари од Динамо за себе, но всушност своите пари ги даде на Динамо“, изјави своевремено претседателот на клубот Мирко Баришиќ.

Потоа доби поддршка од други членови на Извршниот одбор, а на истиот состанок беше утврдено дека Мамиќ овозможил „деловна ликвидност со трошење пари од сметката на Динамо во Клагенфурт исклучиво за подмирување на договорните обврски на клубот“.

Но, во меѓувреме се предомислија, па Баришиќ пред еден месец сведочеше на овој судски процес пред судот во Осиек. Тогаш одбраната го потсети на неговите претходни изјави, кога тврдеше дека Мажиќ не го оштетил клубот.

Во Динамо и покрај тоа остануваат на новостекнатиот став и бараат од Мамиќ повеќе од 21 милион евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

САД му забрани влез на Кочо Анѓушев и семејството

Соединетите Држави го означуваат Кочо Анѓушев, поранешен вицепремиер на Северна Македонија, како генерално неподобен за влез во Соединетите држави, поради...

Македонија48 минути

Таткото на убиената Вања и денес негира дека кажал на грабнувачите кога таа ќе излезе од дома, заврши распитот

И на денешниот распит кај јавен обвинител Александар Ѓорчевски, таткото на убиеното 14-годишно девојче негира дека дал информации кога и...

Македонија2 часа

За градоначалникот обид за киднапирање во Карбинци, за полицијата покана за кафе за ученичка

Министерството за внатрешни работи демантира дека утрово имало обид за киднапирање двајца ученици во основното училиште „Страшо Пинџур“ во Карбинци,...

Македонија4 часа

Каратист од Велес, е еден од осомничените за убиството на Вања

Пет лица се осомничени за убиството на Вања Ѓорчевска, а меѓу нив е и каратист од Велес. Велешкиот спортист Боре...

Македонија4 часа

(Видео) Ковачки: До убиството на Вања можеби немало да дојде, ако Спасовски не направил пропусти во истрагата

Оливер Спасовски вчера ја излажа македонската јавност, а МВР под негово раководство е испреплетено односно поврзано со криминогени структури, истакнува...

Македонија4 часа

„Денеска ја очекуваме првата кривична пријава, се соочуваат со најмалку 10 години затвор“, вели обвинителот Бубевски

Обвинителот Гаврил Бубевски во утринската програма на српската ТВ Нова изјави дека на осомничените за убиството на тинејџерката Вања и...

Топ5 часа

Спречен обид за шверц на 50 тони дизел гориво, декларирано како базно масло

Царинските службеници на Ќафасан спречија обид за шверц на 50 тони дизел гориво декларирано како базно масло, а кое било...

Топ6 часа

(Видео) Тешка сообраќајна незгода кај Соборна, возило излета од булевар и турна столб

Сообраќајна несреќа во центарот на Скопје направи хаос во движењето на возилата. Автомобилот марка „голф“ излетал од булеварот, при што...

Македонија6 часа

30-дневен притвор за Љупчо Палевски, од денот кога ќе биде уапсен, определи Кривичниот суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство Скопје, донесе решение со...

Македонија6 часа

СДСМ: МВР и ЈО покажаа професионалност и го расветлија случајот со грозоморните убиства

Според партијата на власт, Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство како надлежни институции покажале посветеност и професионалност на високо...

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка од Спасовски веднаш, вети враќање на безбедноста во маалата, 5 години потоа киднапирано и убиено е дете среде Скопје

Спасовски вети враќање на безбедноста во маалата, 5 години потоа киднапирано и убиено е дете среде Скопје, а тој недела...

Европа7 часа

Орбан ја блокира Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан побара на претстојниот самит на лидерите на Европската унија следната недела да се избегне донесување одлука...

Свет7 часа

Израел подготвува систем на пумпи за вода за да ги избрка борците на Хамас од тунелот

Израел подготвува голем систем на пумпи за вода со кои би можел да ги поплави тунелите на Хамас под Појасот...

Македонија18 часа

Одреден притвор од 48 часа за таткото на убиената Вања

Кривичниот суд го прифати предлогот на Основното јавно обвинителство и определи краткотраен притвор од 48 часа за таткото на Вања...

Топ19 часа

Од вечерва и Интерпол трага по двојниот убиец Палчо, објавена меѓународна потерница

Љупчо Палевски Палчо од вечерва е објавен на веб страницата на МВР дека се бара со потерница. „Љупчо Палевски род.12.12.1964...

Македонија23 часа

Таткото негира дека кажал кога Вања ќе излезе од дома, Обвинителството и за него ќе бара притвор

Таткото на убиената Вања во истрагата негирал дека тој му ги дал информациите на организаторот, кој истовремено е и извршител...

Македонија1 ден

Од неовластено прислушување, држење оружје, даночно затајување: МВР за Палевски, првоосомничениот за убиството на Вања

Министерството за внатрешни работи со појаснување за тоа кој е и какво криминално досие има осомничениот за трагичната смрт на...

Македонија1 ден

Лога: Смртната казна е забранета кај нас, но мислам дека би била спас за тие монструми

Министерот за правда, Кренар Лога, изрази сочувство до семејствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски и жалење за големата...

Македонија1 ден

„Велешанецот е ‘прометна жртва’ за да му се одземе ‘ситроенот’ и поради долг од 500 евра“, вели обвинителот

Велешанецот Панче Жежовски имал долг од 500 евра, а според обвинителот Гаврил Бубевски, тој е „прометна жртва“. „Не можам до...

Македонија1 ден

Бубевски за причината за грабнувањето на Вања: Проверуваме дали средствата од станот што го продала мајката се мотив   

Откога двајца од осомничените кажале дека информациите за времето и местото кога убиената Вања ќе излезе сама од дома ги...