Контакт

Спорт

Мусовски стрелец во дербито на ЛА

Објавено пред

Лос Анџелес ФЦ, во дербито на 19 коло во МЛС, во градското дерби го победи Лос Анџелес Галакс со 2:0.

Првиот гол во „Ел Трафик“ дербито го постигна новиот македонски репрезентативец Даниел Мусовски во 58 минута.

Недолго потоа Рајт-Филипс го постигна вториот гол за ЛА ФЦ, меѓутоа беше поништен поради офсајд. Точка на натпреварот во 93 минута стави Карлос Вела, кој на најдобар начин се врати во тимот по повредата.

Големо влијание во конечниот резултат имаше црвениот картон што во 25 минута го доби фудбалетот на Галакси, Џанкарло Гонзалес.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мик Шумахер: Сакав Раиконен да ми биде тимски колега

Објавено пред

Мик Шумахер, синот на славниот Михеал. не крие дека е разочаран што, наредната сезона во Ф1, нема да вози во Алфа Ромео. Мик, својата кариера во „најбрзиот циркус“, ќе ја започне во тимот на Хас.

Мик Шумахер долго време се поврзуваше со Алфа Ромео, но овој тим во последен момент реши да го задржи и во наредната сезона Антонио Џовинаци, како партнер на Кими Раиконен.

Од ваквиот развој на настаните не е задоволен, лидерот во Формула 2, Мик Шумахер.

„Искрено сакав да возам во ист тим со Кими Раиконен. За мене тоа ќе беше неверојатно искуство. Сепак Алфа Роме решија како што решија. Во животото сите работи се случуваат со причина“, рекол Шумахер.

„Нека има малку трпение. Започнуваме за најмногу две недели“, рекол сопственикот на Хас, Гинтер Штајнер.

„Наредната година ќе биде добра за дебитантите, бидејќи нема толку внимание да посветиме на развојот на болидот. Наредната година ќе биде транзициска“, дополнил Штајнер.

Хас се уште не го потврдиле името на вториот возач за наредната сезона, се очекува тоа да биде дебитантот од Русија, Никита Мазепин.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Инфантино сака да станеме Северна Кореја. Ако му се живее таму нека оди, јас не го сакам тоа“

Објавено пред

Контроверзниот менаџер Мино Рајола го крена гласот против првиот човек на ФИФА, Џани Инфантино, кој сака во фудбалот да воведе „селери кеп“. Првиот човек на светската куќа на фудбалот, сака да им ги ограничи платите на фудбалерите. Ова му пречи на еден од најдобрите фудбалски менаџери во светот.

„Живееме во светот на капитализмот, а Џани Инфантино сака да станеме Северна Кореја. Ако сака нека оди, нека живее во Северна Кореја, јас не го сакам тоа“, рекол Рајола на Светскиот фудбалски самит.

„Како можете да го ограничите талентот? Треба ли да се стави „селери кеп“ на делата на Леонадро да Винчи или Рембрант? Зошто тогаш да не го воведеме и за актерите, новинарите, уметниците?“, лутито говорел Рајола и дополнил.

„Фудбалскиот пазар повеќе не функционира онака како што би сакале во ФИФА, бидејќи сега последниот збор го имаат фудбалерите. Доколку воведеме „селери кеп“ во фудбалот, тогаш треба да биде воведен на сите ниво. Ограничите ги платите на клупските директори, ограничите ги фудбалските трансфери, цените на влезниците“.

Рајоло е еден од највлијателните фудбалски менаџери, негови клиенти се Пол Погба, Златан Ибрахимовиќ, Ерлинг Халанд, Џиџи Донарума.

Прикажи повеќе...

Спорт

УЕФА има четири сценарија за ЕУРО 2021

Објавено пред

Европската фудбалска унија (УЕФА), подготвува четири сценарија за Европското првенство. Конечната одлука УЕФА ќе ја донесе до 5.март наредната година.

Првото сценарио предвидува ЕУРО 2021 да се одржи во 12 градови, во 11 држави, во периодот од 11.јуни до 11.јули. за да биде спроведено ова сценарио, треба ситуацијата со коронавирусот целосно да биде под контрола. Во тој случај натпреварите би се играле пред публика.

Второто сценарио предвидува да бидат пополнети 50 отсто од капацитетите на стадионите, а третото сценарио е дека најмногу би биле исполнети 30 отсто од капацитетите на стадионите.

Четвртото сценарио е најлошо, предвидува натпреварите да се играат без присуство на публика.

Инаку, главното сценарио за одржувањето на ЕУРО 2021 останува непроменето, предвидува натпреварите да се играат во 12 градови: Билбао (Шпанија), Лонодн и Глазгов (Велика Британија), Минхен (Германија), Рим (Италија), Баку (Азербејџан), Санкт Петербург (Русија), Будимпешта (Унгарија), Букурешт (Романија), Амстердам (Холандија), Даблин (Република Ирска) и Копенхаген (Данска).

Секој од градовите-домаќини, во договор со УЕФА, ќе треба да направи план и да избере две или три сценарија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

(Видео) Мицкоски: Навестувам дека Зоран Заев подготвува нов национален пораз

Заев станува изолиран со тесна клика на платеници и клиентелисти и во лична битка за задржување на фотелјата, наместо во...

Македонија3 часа

Во Тетово, Куманово и Кавадарци стапуваат на сила мерки за заштита поради загадениот воздух

Во Тетово, Куманово и Кавадарци стапуваат на сила препораките и мерките во случај на неколкудневен надминат праг на ПМ10 честички...

Свет4 часа

Во Хонгконг запленети дијаманти со вредност од 700.000 евра

Царината во Хонгконг заплени повеќе од 160 дијаманти во вредност од околу 700.000 евра. Дијамантите се запленети од камион на...

Свет5 часа

Фаучи: Вакцинирајте се дури и ако сте се оправиле од Ковид-19

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале,...

Македонија5 часа

Охридскиот градоначалник со осуда за оштетувањето на споменикот во чест на загинатите бугарски туристи

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески упати јавна осуда поради оштетувањето на споменикот поставен во спомен на бугарските туристи кои ги...

Свет18 часа

СЗО: До 70 отсто од светската популација треба да биде вакцинирана за да се запре коронавирусот

Околу 60-70 проценти од светската популација треба да бидат вакцинирани или да стекнат имунитет, за да се спречи ширењето на...

Македонија19 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ на протести во повеќе градови: „Време е Заев да поднесе оставка“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва со автомобили одржа протести во неколку градови во државата поради ставовите на премиерот Зоран Заев, изнесени во...

Македонија20 часа

(Видео) Димитров: Не отстапуваме од македонскиот јазик и идентитет

Бугарија поради македонскиот јазик и македонската историја одлучи да ги блокира преговорите на Македонија со ЕУ. Во интервју за сараевската...

Македонија22 часа

ДСЗИ наложи итно санирање на руинираните простории во битолската болница

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) и надложи на директорката на битолската болница итно да бидат санирани руинираните простории, како...

Македонија23 часа

Радев: Согласност за Македонија откако ќе се признаат историските факти и искорени омразата

Бугарија треба да даде согласност за почеток на преговорите за Северна Македонија, откако ќе се признаат објективните историски факти и...

Македонија1 ден

Заев: Груевски беше организаторот на „27-ми април“, а не Јанакиески, Ристовски и Вељаноски

Никола Груевски е главен организатор на 27-ми април, а екс-функционерите Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески се изманипулирани од него,...

Економија1 ден

Поради стравот кај јавноста, АЕК распиша тендер за изработка на студија за влијанието на 4Г и 5Г-мрежите

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) распиша меѓународен тендер за изработка научна студија за влијанието на зрачењата од 4Г и 5Г-мрежите...

Македонија1 ден

Филипче: Охрабрува бројот на оздравени

„Епидемијата го достигна пикот минатата недела, сега бројките се стабилизираат, а Р-факторот на преносливост е 1“, вели министерот за здравство,...

Свет1 ден

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирусот почнува следната недела

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека испораката на вакцина против коронавирусот ќе почне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со...

Свет1 ден

Истражување: тестирањето на антитела покажува помал број лица заразени со коронавирус

Тестирањето на антитела во крвта за да се утврди инфекцијата со коронавирус дава помал број во споредба со реалната состојба...

Свет1 ден

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот...

Свет1 ден

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, изјави дека нема да прими вакцина против коронавирусот. Тој во видеообјава преку социјалните мрежи вели дека...

Спорт1 ден

Погребан Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи низ улиците на...

Свет1 ден

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден во светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со...

Свет1 ден

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Досие