Контакт

Спорт

МЗТ Скопје е освојувач на Купот на Македонија – за „штрковите“ 10. трофеј

Објавено пред

Скопските ривали Работнички и МЗТ денеска се бореа за трофејот „Благоја Георгиевски Буштур“ во Купот на Македонија.

Поуспешна беше екипата од скопската населба Аеродром и победи со резултат 77-69.

Првата четвртина комплетно помина во доминација на „штрковите“. МЗТ го доби првиот период со резултат 23-12.

Во втората четвртина екипата на Работнички успеа да намали дел од предноста на противникот па на полувреме се замина со резултат 37-28.

Во третиот период тимот од Дебар Маало комплетно се врати во мечот, па предноста на крајот на четвртината беше само +4.

Сепак, во последниот период МЗТ беше посмирен во последните минути од мечот и победата се чини заслужено оди во Аеродром.

Кај МЗТ Скопје – Дамјан Стојановски со 19 поени беше најдобар поединец во финалниот меч. Тој беше МВП на финалето што за него е трета ваква награда во Куп натпреварувањето, по 2013. и 2018. година.

Тој имаше поддршка од Крстевски со 16 и Гравет, односно Олуџоби со по 13 поени.

Кај Работнички, Аска постигна 20 поени, Питс бреше до 13, а Мулалиќ имаше 11 поени.

МЗТ Скопје стигна до 10-тиот Куп трофеј, а ова беше седмиот дуел во финале на Купот меѓу вечните скопски ривали. МЗТ сега води со 4-3 во победи.
Фото: КФСМ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Роденденот на Надал ќе стане тениски празник во Шпанија

Објавено пред

Бордот на директори на Кралската шпанска тениска федерација (РФЕТ) едногласно го одобри предлогот за одредување на „Национален де на тенисот“ на 3 јуни, роденденот на најдобриот шпански тенисер во историјата, Рафаел Надал.

Според предлогот, на 3 јуни над 1.500 тениски клубови во Шпанија ќе го одбележат празникот со турнири, изложби и посеби церемонии.

„Идејата беше фантастична, а шпанскиот фудбал има што да слави. Го имаме најдобриот шпански спортист на сите времиња, актуелни шампиони сме од Дејвис купот и мораме да го одбележиме тоа“, вели Мигуел Дијаз, претседателот на РФЕТ.

Со 20 гренд слем титули и 36 Мастерс 1000 трофеи, Надал е еден од најдобрите тенисери на сите времиња и вистинска легенда во својата татковина. Тој е во топ 10 на АТП листата од април 2005 година и останува конкурентен и покрај низата повреди и паузи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Данскиот селектор емотивен: Кристијан беше со мене цело време

Објавено пред

Данскиот селектор Каспер Хјулманд му оддаде емотивна почест на Кристијан Ериксен по вчерашната 4:1 победа над Русија со која обезбедија место во осминафиналето на ЕУРО 2020.

Данците беа без Ериксен, кој го шокираше фудбалскиот свет со колабирањето на првиот меч против Финска, добивајќи срцев напад. Хјулманд откри дека носел посебен прстен на мечот со Русија во чест на Ериксен.

„Никогаш не сум носел накит во мојот живот, ова е првпат. На прстенот има мало фудбалче и Кристијан кој сега беше со мене. Размислував многу за него, бидејќи како што кажав и претходно, тој е срцето на нашиот тим и се боревме за него. Тој ни ја даде потребната инспирација“, вели Хјулманд.

Данците во осминафиналето во сабота играат со Велс на „Јохан Кројф арената“ во Амстердам.

Прикажи повеќе...

Спорт

Карл Насиб е првиот НФЛ играч кој призна дека е геј

Објавено пред

Дефанзивниот енд на Лас Вегас рајдерс, Карл Насиб стана првиот активен НФЛ играч кој признал дека е хомосексуалец, откривајќи го ова преку социјалните мрежи.

„Се наоѓам во мојата куќа во Вест Честер, Пенсилванија, и сакав да го искористам овој момент да откријам дека сум геј. Планирав да го направам ова подолго време, но дури сега се почувствував удобно да го направам тоа. Го имам најдобриот живот, најдоброто семејство и пријатели и работа која ја сакам. Знаете дека си ја ценам приватноста и не го правам ова за да добијам внимание“, вели Насиб.

Насиб потпиша за Рајдерс во 2020 и има тригодишен договор вреден 25 милиони долари, а минатата сезона имаше 2.5 собрани топки во 14 натпревари за Лас Вегас. Тој беше избран на драфтот во 2016 од Кливленд браунс, а потоа играше и за Темпа Беј буканирс.

Мајкл Сем беше првиот геј играч кој беше драфтуван во НФЛ во 2014 година, кога Сент Луис рамс го избраа, но тој не заигра ниту еден меч во НФЛ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 минути

(Видео) Предградие во Чикаго погодено од торнадо

Торнадо погоди густо предградие на Чикаго, оштетувајќи повеќе од 100 куќи. Невремето собори десетици дрвја, а на некои места електричната...

Македонија1 час

Палмер: Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ

Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во Европската Унија, изјави заменик помошникот државен секретар за европски и...

Свет2 часа

СЗО: Половина од сиромашните земји немаат доволно вакцини

Повеќе од половина од посиромашните земји во светот кои примаат вакцини против коронавирус преку програмата за размена „Ковакс“ немаат доволно...

Спорт13 часа

Пандев: Не може ништо да се спореди со овој свет дрес

Горан Пандев заминува од македонската репрезентација, како рекордер со 122 настапи и 38 гола, со остварено ветување за пласман на...

Спорт14 часа

ЕУРО 2020 заврши за Македонија, Холандија и Австрија во осминафиналето

Македонија со 0:3 пораз од Холандија го заврши историскиот настап на ЕУРО 2020, во меч кој носеше големи емоции за...

Спорт14 часа

Моменти за солзи – цела Амстердам арена со поздрав за Пандев

Горан Пандев имаше емотивно збогување со националниот дрес, откако селекторот Игор Ангеловски реши да го повлече од игра во 68....

Македонија21 час

Нема најава за нови рестрикции по вториот случај на индиски вид во Македонија

Во текот на вчерашниот ден во Македонија беше детектиран и вториот случај на индискиот вид на коронавирусот, но засега нема...

Економија21 час

Се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа22 часа

Рекорден дневен број на заразени со Ковид-19 во Москва

Бројот на новоинфицирани oд коронавирус во руската престолнина Москва и нејзината област во изминатите 24 часа достигнал 1.800, што е...

Македонија22 часа

Сојузот на средношколци: Да се објават извештаите за училиштата кои наплаќаа свидетелства

Сојузот на средношколци бара од државниот просветен инспекторат јавно да ги објави извештаите за спроведените инспекции во четирите средни училишта...

Топ23 часа

МВР со детали за сообраќајната несреќа во која загинаа две лица

Две лица загинаа вчера во сообраќајната несреќа што се случи на експресниот пат Штип-Кочани, во близина на населбата „Три чешми“. Според...

Македонија24 часа

По отповикувањето, Азески на Црна Гора ѝ посака брз развој и просперитет

Бранко Азески се огласи со коментар по одлуката на Владата во Црна Гора, да го отповика како почесен конзул на...

Свет1 ден

(Видео) Американската морнарица во океан детонираше бомба, предизвикан земјотрес

Експлозија изведена од американската морнарица, предизвика земјотрес. Бомбата тешка 18.143 килограми била активирана крај брегот на Флорида. Експлозијата била извршена...

Македонија1 ден

Владата во Црна Гора го отповика почесниот конзул во Македонија, Бранко Азески

Владата во Црна Гора ваквиот потег го објасни со изјава дека отповиканиот амбасадор се обидел да ги омаловажи и да...

Свет1 ден

САД со ултиматум до Кина, или нова истрага за Ковид-19, или изолација

Џејк Саливан, советник за безбедност на американскиот претседател Џозеф Бајден, рече дека Кина има уште еден избор или да дозволи...

Спорт1 ден

Пандев последен пат ќе ја предводи Македонија

Фудбалската репрезентација на Македонија, вечерва, ќе го одигра последниот натпревар на Европското првенство. Натпреварот против Холандија, на стадионот што го...

Европа1 ден

ЕУ: Црна кутија, задолжителна во автомобилите од следната година

Од следната година, задолжително во сите нови автомобили во ЕУ ќе биде поседувањето т.н Црна Кутија, а од 2024 година,...

Македонија2 дена

За шест часа, казнети 66 возачи за брзо возење на автопатот Скопје-Велес и скопската обиколница

Полицијата за шест часа казни 66 возачи за брзо возење на автопатот Скопје-Велес и скопската обиколница, соопшти Министерството за внатрешни...

Спорт2 дена

„Гранде“ Пандев потврди дека утре го игра последниот меч за Македонија!

Легендарниот македонски капитен Горан Пандев, потврди дека утре против Холандија ќе го одигра својот последен меч за македонската репрезентација, заминувајќи...

Регион2 дена

Џамбаски: Македонија е бугарска, од двете страни на границата Деве Баир живее една нација

Една нација живее на двете страни од границата Деве Баир, а тоа е бугарската, ова го напиша бугарскиот европратеник, Ангел...

Досие