Контакт

Спорт

На аукција Ферари Ф300 на Михаел Шумахер

Објавено пред

Ферари Ф300 на седумкратниот светски шампион Михаел Шумахер, кој го возеше во 1998 година, наскоро ќе се најде на аукција во Калифорнија.

dobivaj vesti na viber

Германецот, тогаш сопственик на два шампионски трофеи, во тој болид се бореше за титулата со Мика Хакинен од Мекларен, кој на крајот го освои пехарот.

Шумахер постигна шест победи во сезоната 1998 зад воланот на Ф300, а следната година Ферари го продаде автомобилот на приватен колекционер.

Цената на автомобилот се очекува да биде меѓу 6 и 8.000.000 долари, а аукцијата ќе се одржи од 18. до 20. август во Калифорнија.

Во декември 2013 година, легендарниот возач се здоби со сериозни повреди на мозокот откако падна на скијачка патека. Од тој момент практично нема информации за здравствената состојба на познатиот Германец.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шмајхел: Халанд е микс на Златан, Роналдо…

Објавено пред

Легендарниот голман на Манчестер јунајтед и на данската репрезентација Петер Шмајхел е полн со пофалби за Ерлинг Халанд.

dobivaj vesti na viber

Норвежанецот постигна три гола во победата на неговиот Манчестер сити од 6:3 над градскиот ривал Јунајтед.

„Трпението е еден од најважните квалитети на добар напаѓач. Сум играл против некои од најдобрите напаѓачи, кога ќе исчезнат, тогаш голманот треба да биде особено фокусиран. Кристијано Роналдо, Филипо Инзаги и слични играчи, исчезнуваат и одеднаш ќе влезат во шанса“, рече Шмајхел и додаде:

„Кога го гледате Халанд, гледате различни играчи. Тој постигна гол како Златан, опасен е како Роналдо, многу врвни напаѓачи во еден, затоа е толку опасен“.

Халанд досега постигна 14 гола на осум натпревари во Премиер лигата и е прв на листата на стрелци.

Најмногу голови во една сезона во историјата на Премиер лигата постигнаа Енди Кол и Алан Ширер, по 34, а ќе видиме дали Норвежанецот ќе може да им се закани.

„Никогаш не сум видел толку немилосрден напаѓач како Халанд. Тој едноставно има се“, изјави поранешниот фудбалер на Лидс, Џонатан Вудгејт.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шпанци ја предводат АТП-листата

Објавено пред

АТП ја објави најновата ранг листа, на која во Топ 10 има две промени. Листата е историска бидејќи за прв пат по 22 години, тенисери од иста земја ги држат првите две позиции.

dobivaj vesti na viber

Карлос Алкараз е светски број 1, зад него е Рафаел Надал. Пред 22 години на првите две позиции беа Американците Пит Сампрас и Андре Агаси.

Алкараз има 6.740 бодови, Надал е втор со 5.810, а Каспер Руд, кој падна за една позиција е трет со 5.645. Следни се Данил Медведев и Александар Зверев.

Во првите десет, се уште Стефанос Циципас, Новак Ѓоковиќ, Камерон Нори, Андреј Рубљев и Хурберт Хуркач, кои влегоа во Топ 10 откако Јаник Синер загуби две позиции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Инзаги има девет дена да се спаси од отказ

Објавено пред

Симоне Инзаги минатото лето го продолжи договорот со Интер до 2024 година, меѓутоа, како што стојат работите, тој договор нема да го одработи.

dobivaj vesti na viber

„Газета дело спорт“ пишува дека Симоне Инзаги денови го делат од отказно решение. Според овој извор, 46.-годишниот тренер има девет дена да ја задржи довербата на клупските челници.

Судбината на Инзаги ќе биде позната по дуелите со Барселона во Лигата на шампионите и Сасуоло во Серија А.

Интер игра лошо оваа сезона. „Неаѕурите“, по осум кола, се само деветти во италијанскиот шампионат со 12 освоени бода. Интер во Серија А загуби три од последните четири натпревари.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет39 минути

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...

Свет41 минута

Русија ќе го тестира новото оружје „Посејдон“, предупреди НАТО

Како што напредува војната во Украина, има сè повеќе информации за нов тип на оружје што го користат двете завојувани...

Економија2 часа

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет2 часа

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...

Македонија2 часа

Без струја утрово во скопски Карпош, граѓаните во страв дека рестрикциите се почнати

Жители на Карпош 1, 2, 3 и 4 утрово пријавуваат дека останале без струја. Речиси еден час траел прекинот, а...

Свет4 часа

Бројот на загинати од ураганот Јан се искачи на повеќе од 80, штетата е проценета на десетици милијарди евра

Бројот на загинати од ураганот Јан во САД се искачи на повеќе од 80 бидејќи жителите на Флорида и Јужна...

Свет4 часа

Саливан вети дополнителна американска поддршка за Украина

Американскиот советник за национална безбедност, Џејк Саливан, вчера во Истанбул се сретна со Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот...

Свет4 часа

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност кога половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги...

Европа4 часа

Карл Нехамер: Ако ЕУ не дејствува, самите ќе треба да се заштитиме од илегалната миграција

Сè додека ЕУ не презема ефективни мерки, ние мора сами да дејствуваме и затоа Австрија прави сè за да се заштити...

Свет4 часа

Поранешниот шеф на ЦИА, Дејвид Петреус, испрати предупредување до Русија

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе ги уништат руските војници и опремата во Украина и ќе ја потопат нејзината...

Свет5 часа

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити поради недостаток на чиста вода за пиење

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити, откако болеста ненадејно се врати поради недостаток на гориво и чиста вода...

Регион14 часа

Петков го призна поразот, нема да коалицира со ГЕРБ на Борисов

Коалицијата ГЕРБ-СДС преводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија. Излезните анкети на бугарските агенции предвидуваат освојување на...

Топ15 часа

Девет земји меѓу кои и Македонија го поддржаа членството на Украина во НАТО, Зеленски им се заблагодари

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска на Твитер објави дека девет земји од Централна и Источна Европа го поддржуваат членството на...

Свет19 часа

НАТО: Украинците го ослободија Лиман благодарение на храброста, но и на американското оружје

Украинското ослободување на градот Лиман докажува дека украинската армија напредува и може да ги потисне руските сили, изјави денеска за...

Македонија21 час

ЛДП го предлага Пенов за нов министер за локална самоуправа

Централниот одбор на ЛДП на синоќешната седница ја разгледа оставката на министерот за локална самоуправа Горан Милевски, и го прифати...

Македонија24 часа

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Северна Македонија

Бугарија е главен извозник на струја во регионот и подготвени сме да го зголемиме извозот во Северна Македонија, изјави бугарскиот...

Македонија1 ден

Лефков: Аферата „Броило“ покажува како Ковачевски и неговиот кум свртеле 26 милиони евра

Фирми основани од Димитар Ковачевски и негови семејни врски вртат милионски суми во енергетскиот бизнис, и тоа додека Македонија е...

Македонија1 ден

Пендаровски и уште осум претседатели на членки на НАТО: „Русија веднаш да се повлече од окупираните територии“

Претседатели на дел од земјите-членки на НАТО од централна и источна Европа, меѓу кои и Стево Пендаровски, во заедничка изјава...

Регион1 ден

Бугарите гласаат на четвртите избори за помалку од две години

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со мала надеж дека ќе се појави стабилна...

Свет1 ден

САД за украинското заземање на Лиман: Сега ќе им биде потешко на Русите

Американскиот секретар за одбрана го поздрави украинското заземање на Лиман, клучното руско упориште во источна Украина. „Многу сме охрабрени од...