Контакт

Спорт

На германските стадиони не смее да има повеќе од 15.000 гледачи

Објавено пред

Германските здравствени власти поради зголемниот број на заразени со коронавирусот решија да го ограничат бројот на гледачи на стадионите во Бундес лигата.

Според најновите мерки, за спортските настани на отворено, дозволено е користење на 30 до 50 отсто од капацитетот, но максималниот број на гледачи не може да биде поголем од 15.000.

За спортските настани кои се одржуваа во затворен простор, максимално е дозволено присуство на 5.000 гледачи.

За влез во спортските арени потребна е потврда за вакцинација или за прележан ковид. На борилиштата задолжително е носење на заштитна маска.

Здравствените власти не ја исклучуваат и можноста спортските натпревари да се одржуваат без присуство на публика, тоа ќе зависи од бројот на заразени во германските покраини.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Русо трагичар – Виљареал ја прегази Мајорка

Објавено пред

Виљареал ја победи Мајорка со 3:0, во вториот меч од 22.коло во Примера. Натпреварот го обележа дефанзивецот на Мајорка, Франко Матијас Русо.

Аргентинецот, си постигна авто-гол и направи пенал поради кој беше исклучен.

Русо во 12.минута постига авто-гол со кој Виљареал дојде до предност. Водството го зголеми ману Тригерос во 34.минута.

Русо во 80.минута доби жолт картон, а шест минути потоа направи пенал, доби уште еден жолт картон и мораѓе да го напушти теренот.

Дани Парехо ги постави конечните 3:0.Прикажи повеќе...

Спорт

Рашфорд во последните секунди им донесе победа на Манчестер јунајтед

Објавено пред

Манчестер јунајтед успеа да слави победа над Вест Хем. Стрелец на единствениот гол беше Маркус Рашфорд, буквално во последните секунди од натпреварот.

„Црвените ѓаволи“, уште еднаш одиграа неинтерес натпревар и покрај тоа што повеќе ја контролираа топката. Упатија само три удари во рамките на голот, а најдобрата шанса ја имаше Фред во 5о.минута, кога неговиот удар го одбрани Алфонс Ареола.

Покрај Манчестер јунајтед, минимална победа запишаа и фудбалерите на Њукасл. „Страчките“ славеа во Лидс со 1:0. Голот со кој Њукасл дојдоа до втората победа во сезоната го постигна Шелви во 75.минута.Прикажи повеќе...

Спорт

Дортмунд го победи Хофенхајм, Леверкузен го декласира Аугсбург

Објавено пред

Убедливата победа на баер Леверкузен над Аугсбург, гостинскиот триумф на Борусија Дортмунд и втората победа во сезоната за „фенерџијата“, Гројтер Фирт ја обележаа саботната програма во Бундеслигата.

Леверкузен ја држат третта позиција на табелата. „Фармацевтите“ го декласираа Аугсбург со 5:1. Хет-трик на овој меч постигна Дијаби.

Од место во лигата на шампионите не се откажува Унион Берлин. Тимот од престолнината ја продлабочи кризата на Борусија Менхенгладбах. Унион победи 2:1 со двата гола на Крузе.

Дортмунд со 3.2 славеа кај Хофенајм. Халанд, Ројс и Раум (авто-гол), погодија за „Милионерите“. Головите за Хофенхајм ги постигнаа Крамариќ и Рутер.Резултати: Гројтер Фирт-Мајнц 2.1, Фрајбург-Штутгарт 2:0, Хофенхајм-Дортмунд 2:3, Менхенгладбах-Унион Берлин 1:2, Баер Леверкузен-Аугсбург 5:1.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион5 часа

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија6 часа

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија7 часа

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија8 часа

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет9 часа

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија9 часа

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет10 часа

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија10 часа

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија1 ден

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија1 ден

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија1 ден

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија1 ден

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион1 ден

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет1 ден

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија1 ден

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ1 ден

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија1 ден

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет1 ден

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Досие