Контакт

Спорт

На местото на Клоп доаѓа Аморим – Ливерпул ќе плати оштета од 15 милиони евра

Објавено пред

Еден од најперспективните тренери во светот, Рубен Аморим ќе го наследи Јирген Клоп во Ливепрул. Португалските медиуми објавија дека , Рубен Аморим постигнал договор со челниците на Ливерпул.

dobivaj vesti na viber

Младиот стручњак имал средба со челниците на Ливерпул во Лисабон по која двете страни си „пуштиле рака“.

Оваа одлука Аморим им ја соопштил на своите соработници, кои започнале интензивен курс по англиски јазик, што е доволно да се претпостави дека работата е завршена.

Ливерпул ќе мора да плати оштета за Аморим, бидејќи тој се уште има договор со Спортинг, со кого оваа сезона ита кон шампионската титула во Португалија.

Имено, Спортинг има неколку клаузули во договорот со Аморим. Едната вели дека цената на обештетувањето за португалските клубови е 30.000.000 евра, додека за странските клубови оштетата е 20.000.000 евра. Португалските медиуми тврдат дека Спортинг од Ливерпул ќе прифати оштета од 15.000.000 евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Тросар и Едегард го вратија Арсенал на врвот во Премиер лигата

Објавено пред

Фудбалерите на Арсенал повторно се лидери во Премиер лигата. Избраниците на Микел Артета победија со 2:0 на гостувањето кај Вулверхемптон, па се пред Манчестер сити со бод и натпревар повеќе.

dobivaj vesti na viber

Фудбалерите на Арсенал не се откажуваат од шампионската трка. Славеа во Премиер лигата по елиминацијата од Лигата на шампионите.

Голот на Леандро Тросар во последните моменти од првиот дел им го трасираше патот кон победата на играчите на Микел Артета.

Се беше решено во петтата минута од судиското надополнување во вториот дел кога Мартин Њдегард за конечни 0:2.

</iframeЕ

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Баерн рутински против Унион Берлин

Објавено пред

Фудбалерите на Баерн Минхен ја подобрија формата во финишот од сезоната и по пласманот во полуфиналето во Лигата на шампионите, го забележаа вториот последователен триумф во Бундеслигата.

dobivaj vesti na viber

Баварците во 30. коло во германското првенство славеа на гости во Берлин, против Унион со 1:5 (0:2).

Избраниците на Томас Тухел се втори на табелата со 13 бодови помалку и натпревар повеќе од новиот шампион Баер и три повеќе од Штутгарт, кој во недела гостува во Бремен. Унион Берлин е 14-ти со 29 бодови.

Првото полувреме во главниот град на Германија помина во изедначена игра, двете екипи имаа неколку солидни шанси, а Баерн погоди најмногу благодарение на индивидуалните квалитети на Горецка и Кејн. Првиот погоди во 29., а вториот на истекот на првото полувреме, од слободен удар. Англичанецот го постигна 33. гол сезонава во Бундес лигата.

Ветеранот Милер со волеј удар во 53. минута му донесе огромна предност на својот тим.

До крајот на натпреварот младиот Тел го постигна својот шести гол сезонава, а во 66. минута Милер уште еднаш го матираше домашниот голман Фредерик Ронов за 0:5.

Тоа беше петти гол за искусниот Германец во Бундеслигата оваа сезона. Јорбе Вертесен го постави конечниот резултат во првата минута од судиското надополнување.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Сити ќе го брани трофејот во ФА купот – Силва го реши полуфиналето против Челси

Објавено пред

Фудбалерите на Манчестер сити ќе го бранат трофејот во ФА Купот. Тимот на Пеп Гвардиола го победи Челзи со 1:0 (0:0) на „Вембли“, а херој на победата на „Граѓаните“ е португалскиот играч за врска Бернардо Силва. Играчот кој бепе трагичар против Реал во Лигата на шампионите (промаши пенал), сега го воодушеви синиот дел од Манчестер.

dobivaj vesti na viber

Во 84. минута Бернардо Силва налета на топка која претходно ја одби голманот на Челзи Ѓорѓе Петровиќ и ја смести во голот.

Финалето е закажано за сабота на 25 мај, а исто така ќе се игра на најголемиот англиски стадион. Минатата сезона Сити го победи градскиот ривал Јунајтед со резултат 2:1.

Натпреварот не изобилуваше со прилики, а Сити промаши една шанса во 53. минута кога Петровиќ одлично го одбрани ударот на Фоден. Пред тоа кон голот на Сити се закани Николас Џексон, но Ортега беше фокусиран.

Во првото полувреме најсериозните обиди ги имаа Кол Палмер на едната и Кевин Де Брујне на другата страна.

Во второто полуинале, утре од 16.30 часот ќе играат Ковнетри и Манчестер јунајтед.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Гордана Силјановска-Давкова: Однесувањето на ДУИ е врв на султанатот во Македонија

Денеска, во рамките на својата кампања за претседателка на Македонија, професор д-р Гордана Силјановска-Давкова, одржа говор во Берово. – Врв...

Свет11 часа

САД изгласа помош на Украина: Ова може да го промени текот на војната

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска го изгласа законот за дополнителна помош за Украина, дел од пакетот од 95 милијарди...

Македонија11 часа

Пендаровски: Јас сум ваш, вие сте мои, а сите заедно сме наши – ќе успеееме

Зборувајќи пред граѓаните на Василево, кандидатот за претседател Стево Пендаровски потенцираше дека Македонија веќе е горда на постигнатото, а со...

Македонија11 часа

Ковачевски: Само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во нашето општество

Само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во нашето општество. Само со ЕУ можеме да ги одобриме состојбите...

Македонија13 часа

Со полициски хеликоптер пренесен македонски државјанин од Унгарија до Скопје

Денеска (20.04.2024) по добиено барање од ЦУК, со полициски хеликоптер Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици, од Сегедин, Унгарија до...

Македонија13 часа

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе направат трансформација во Македонија, со „Платформа 1198“ ќе се решат проблемите на граѓаните

„Во очите на граѓаните има една желба да што побргу заврши сето ова кое што се случуваше шест и половина...

Македонија16 часа

Пендаровски: Прифаќам дебата со сите противкандидати

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски ја прифати поканата на националниот јавен сервис за учество на дебата со сите противкандидати во...

Македонија17 часа

Коалицијата ВЛЕН најавува спектакуларен митинг во понеделник на плоштадот Скендербег – не добиле дозвола на митинг на Плоштад Македонија

Шефовите на изборната кампања на Коалицијата ВЛЕН денеска ја информираа јавноста за централниот митинг што ВЛЕН (ВРЕДИ) планира да го...

Свет17 часа

Лидерот на Хамас пристигна во Истанбул, ќе се сретне со Ердоган

Лидерот на Хамас, Исмаил Ханија денеска е во Истанбул на средба со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, кој го поддржува...

Македонија17 часа

Гордана Силјановска Давкова учествуваше на одбележувањето на 75 годишнината од крајот на Граѓанската војна во Грција и 76 годишнината од прогонството на Македонците од егејскиот дел на Македонија

Во организација на Сојузот на здруженијата на Македонците и децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија МАКЕДОН, на 20 април...

Регион20 часа

(Видео) Силно невреме со поплави во Грција, Волос без струја

Силно невреме ја зафати Грција, поточно Лариса, каде обилните дождови доведоа до излевање на канализацијата, која ги поплави улиците, а...

Свет21 час

Десетгодишно дете призна дека убило човек пред две години, полицијата во Тексас во шок

Десетгодишно дете од американската сојузна држава Тексас, кое било испрашувано поради наводна закана дека ќе го убие својот соученик, им...

Македонија21 час

Изет Меџити од Берлин: Дијаспората ја совлада Југославија, ќе го совладат и ДУИ

Лидерот на Демократското Движење, истовремено и носител во изборната единица број еден, Изет Меџити, учествуваше во голем собир со дијаспората...

Свет21 час

Северна Кореја тестираше „супер голема“ боева глава за крстосувачка ракета

Северна Кореја денеска соопшти дека тестирала боева глава со „супер-голема“ крстосувачка ракета и нова противвоздушна ракета. Тестот за моќност на...

Македонија22 часа

Во вторник предизборен молк, до тогаш продолжува презентацијата на изборните програми

Во рамки на кампањата за парламентарните избори, која почна во четвртокот, и денеска кандидатите за пратеници во шесте изборни единици...

Македонија22 часа

Пендаровски: Понудата на Мицкоски за коалицирање е знак на слабост

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа од Бутел рече дека е легитимно и дека е демократски избор секој да коалицира...

Македонија22 часа

Силјановска-Давкова со 8 прашања, како граѓаните да се решат дали и за кого ќе гласаат на изборите 

Во својот говор на синоќешниот митинг во Крива Паланка професорката Горданa Силјановска -Давкова порача дека оваа власт не креира рационални политики,...

Македонија1 ден

(Видео) Понудата на Мицкоски за коалицирање е знак на слабост, рече Пендаровски

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски вечерва од Бутел рече дека е легитимно и дека е демократски избор секој да коалицира...

Македонија1 ден

Ковачевски до Мицкоски: На Македонија и е потребно национално единство за интеграција во ЕУ, а не за мораториум

Вчера, Мицкоски зборуваше за некакво македонско единство и за мораториуми. За жал, се повеќе и повеќе луѓе сфаќаат дека единствен...

Македонија1 ден

(Видео) Силјановска -Давкова: Пендаровски на многу закони, а и на најважниот, Кривичниот законик не стави вето

„Осум години претседателот повикува на ветинг. Тоа значи или генерален реизбор или пак другата форма на ветинг, кога треба да...