Контакт

Спорт

На теренот е неприкосновен, на листата на заработувачка не е ниту во топ 3

Објавено пред

Тениската сезона 2021 поминува во знакот на светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ, кој освои три од годишните гренд слема и е фаворит за комплетирање на календарскиот гренд слем во Њујорк, но успехот не значи и заработувачка, како што покажува листата на магазинот „Форбс“ за тоа кои тенисери најдобро заработиле последните 12 месеци.

Србинот не е ниту во топ 3 на таа листа, на која убедливо на првото место е Роџер Федерер, тенискиот „Маестро“ од Швајцарија кој има одиграно многу малку тенис оваа година. Федерер заработил 90.6 милиони долари од кои само 600.000 долари од наградните фондови. Федерер е на врвот на оваа листа неверојатни 16 години едноподруго.

Втора на листата е јапонската светска тенисерка број 1, Наоми Осака со 60 милиони долари (од кои само 5 милиони од победи), додека трета е Серена Вилијамс со 41.8 милиони долари (1.8 милиони од победи).

Ѓоковиќ е на четвртото место со вкупно 30 милиони долари, иако е убедливо прв на листата од наградните фондови (8 милиони долари). Во топ 10 се уште и Рафаел Надал, Кеи Нишикори, Данил Медведев, Доминик Тим, Стефанос Циципас и Ешли Барти.

Спорт

Шест натпревари му беа потребни на Мурињо да се запише во историјата на Рома

Објавено пред

Шест натпревари му беа доволни на Жозе Мурињо да влезе во историјата на Рома. „Волчицата“, синоќа убедливо го порази тимот на ЦСКА од СОфија (5:1), во првото коло, во Конференциската лига.

Триумфот над бугарскиот тим беше шести за Рома и Мурињо од почетокот на сезоната, во исто толку натпревари.

Трета пат во историјата, клубот основан во 1927 година, има максимален број на победи по шест одиграни мечеви во сезоната. Пред Мурињо, тоа два пати му успеа на Руди Гарсија во сезоните 2013/14 и 2014/15.

Мурињо ќе има можност да стане апсолутен рекордер во недела, кога Рома во Серија А ќе гостува кај Верона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Циндриќ мора на операција

Објавено пред

Барселона со победа ја започна одбраната на титулата во Лигата на шампионите. Барселона, слеваже на жешкиот терен во Фленсбург со 25:21.

Триумфот на Каталонците ја обележа повредата на Лука Циндриќ. Ек-ракометарот на Металург и Вардар, одира само 12 минути, теренот го напушти поради повреда.

„Штета, се повреди важен играч за нашиот тим“, рекол новиот тренер на Барселона, Карлос Ортега.

Циндриќ го повредил рамото. Клубот соопшти дека тој ќе мора да оди на операција и дека ќе отсуствува шест недели.

Хрватскиот репрезентативец е третиот играч на Барселона кој е надвор од тимот поради повреда. Почетокот на сезоната го пропуштија левиот бек Тимоти Нгесан и левото крило Аитор Арињо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Челниците на Динамо не знаат дека играат во Лига Европа

Објавено пред

Фудбалерите на Динамо Загреб со порази ги започнаа натпреварите во Лига Европа. Во Х-групата, Вест Хем го победија Динамо во Загреб со 2:0. „Чеканите“ славеа со головите на Мајкл Антонио и Деклан Рајс.

Играчите на Динамо кикснаа на теренот, а луѓето од клубот во организацијата, тие не знаат во кое европскиот натпреварување игра клубот.

На знаменцето кое капитенот Аријан Адеми го размени со колегата Рајс, пишува дека Динамо и Вест Хем се среќаваат во Лигата на шампионите.

Од клубот се огласија по мечот, објавија дека станува збор за техничка грешка.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 минути

Третата доза на „Фајзер“ значително ја зголемува заштитата кај оние над 60 години, покажа израелска студија

Третата доза на вакцината на „Фајзер“ против Ковид-19, значително го зголемува заштитниот ефект кај луѓето постари од 60 години, покажа...

Европа28 минути

Австрија го блокира надоместокот за невработените лица што одбиваат вакцинација

Австриската служба за вработување одлучи да ги блокира надоместоците за невработеност за оние кои не сакаат да се вакцинираат. Од...

Свет46 минути

Кина сака пристап до транспацифичкиот партнерски сојуз

Министерот за трговија на Кина во писмена форма му го го предаде барањето за придружување кон договорот за слободна трговија...

Европа1 час

Орбан: Унгарија ќе биде меѓу последните што ќе ја напушти ЕУ доколку некогаш се расформира

Унгарија мора да остане членка на Европската Унија за да обезбеди постојан пристап до нејзиниот единствен пазар, изјави денеска премиерот...

Регион2 часа

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Свет2 часа

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулињата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат...

Македонија21 час

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија1 ден

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет1 ден

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија1 ден

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет1 ден

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија1 ден

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион2 дена

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија2 дена

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ2 дена

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Европа2 дена

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на...

Топ2 дена

(Видео) Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Вчера, полициски службеници од одделот за крим-полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници...

Македонија2 дена

Заев: Демократијата е двонасочен дијалог меѓу граѓаните во општеството, ние ја градиме на еднаквоста на сите

Демократијата доаѓа од народот за да му служи на народот, напиша, меѓу другото, премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил по...

Европа2 дена

Меркел од Албанија: Кој и да биде нов германски канцелар, ќе го задржи интересот за овој регион

Германската канцеларка, Ангела Меркел, на средбите во Тирана го потврди интересот на Германија за земјите од Западен Балкан. „Без оглед...

Свет2 дена

Тепачки и расправии – внатрешни конфликти за новата влада го разнишаа талибанското раководство во Авганистан

На врвот на талибанското движење дошло до голем внатрешен конфликт за составот на новата влада. Конфликтот помеѓу коосновачот на талибанското...

Досие