Контакт

Спорт

Надал: Ѓоковиќ и Федерер се совршени тенисери

Објавено пред

Рафаел Надал, поради повреда, во јуни ја заврши сезоната. Во периодот на рехабилитација, тој дал интервју за јапонскиот магазин Буншун. Надал, во интервјуто, им поделил комплименти на најголемите ривали, Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер. Овие тројца во кариерите освоиле по 20 гренд слем трофеи.

dobivaj vesti na viber

„Новак е совршен тенисер, нема слабости. Успешен е на сите подлоги. Оваа година покажува неверојатна стабилност. Дури и кога не е во ритам, има енергија и чувството дека ќе победи . И Роџер е совршен играч. Модерниот стил на неговата игра е нешто вонсериско. На неговите противници им е тешко да предвидат што ќе одигра. Има толку многу варијации во играта“, рекол Надал.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Покетино почна со чистката – Челси нема да го откупи договорот на Феликс

Објавено пред

Маурисо Покетино, новиот тренер на Челси, започна со чистката во соблекувалната. Аргентинецот, вчера потпиша две годишен договор, а денес го известил Жоао Феликс дека неговиот договор нема да биде откупен од Атлетико Мадрид.

dobivaj vesti na viber

Жоао Феликс, во јануари, се пресели на позајмица во Челси. „Сините“ за него на Атлетико му платија 11 милиони евра. Феликс неколку пати изјави дека сака да остане на „Стенфорд Бриџ“. Покетино нема да му ја исполни желбата.

Феликс за Челси одигра 20 натпревари и постигна четири гола.

„Челзи не извести дека Покетино не го сака Феликс и дека нема да го откупат неговиот договор. По истекот на позајмицата, тој ќе се врати во Атлетико, а потоа ќе видиме што ќе се случи. Во моментов немаме планови за него”, им откри во вторникот на шпанските новинари, пртседателот на Атлетико, Енрике Серезо.

Жоао Феликс е првата „жртва“ во ерата на Покетино во Челси. Се очекува во преодникот рок клубот да го напуштат Кристијан Пулишиќ, Хаким Зијеш, Калиду Кулибали, Мејсон Маунт, Нголо Канте…

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Лаурентис подготвил богата понуда за тренерот на Порто

Објавено пред

Лучано Спалети ја освои Серија А со Наполи, го врати шампионскиот пехар во градот под Везув по 33 години и потоа го напушти клубот.

dobivaj vesti na viber

Италијанските медиуми, тврдат дека Спалети се скарал со газдата на Наполи, Аурелио Де Лаурентис. Од другра страна, Де Лаурентус изјави дека Спалети самиот решил да го напушти клубот. Ова можеби е вистината, бидејќи Спалети откри дека заминува на едно годишен одмор.

Неколку тренерски имиња се поврзуваат со Наполи. Италијанските медиуми пренесоа дека Де Лаурентис за тренер го сака поранешниот шпански селектор, Луис Енрике, но изгледа вистината е поинаква.

Првиот човек на Наполи ќе се обиде да го донесе во клубот Жержо Консеисао, тренерот на Порто.

За да го убеди да ја прифати понудата, Де Лаурентис бил подготвен на Португалецот да му понуди шест милиони евра годишна плата. Доколку прифати, Консеисао ќе биде меѓу тренерите со најголема плата во Серија А.

Прикажи повеќе...

Спорт

Воска се раздели со тренерот Берат Имери

Објавено пред

Новиот македонски прволигаш Воска Спорт се раздели со досегашниот тренер Берат Имери. За дебитанската сезона во елитата на Македонија, клубот ќе ангажира нов стратег.

dobivaj vesti na viber

„Воска Спорт објавува дека Берат Имери повеќе нема да биде шеф на стручниот штаб. По неколку дена разговори не успеавме да најдеме заеднички јазик, по што беше донесена одлука за разделба. Воска му се заблагодарува на Имери за придонесот во периодот додека го водеше нашиот тим и му посакуваме многу среќа, здравје и успех во натамошната тренерска кариера. Веруваме дека еден ден нашите патишта повторно ќе се спојат“, објави ФК Воска.

За најсериозен кандидат за нов тренер на Воска Спорт се споменува Мирсад Јонуз, а во опција се и Муарем Бајрами и Ќатип Османи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Ќе одговара ли и битолчанец за претепувањето на Пендиков, новопечениот Бугарин му открил детали на обвинителот

Новопечениот Бугарин Христијан Пендиков само што дошол во Охрид отишол во Обвинителството за да направи препознавање на второто лице, кое...

Македонија1 час

(Видео) Излезе од затвор Алими, кој ги предаде клучевите од Собранието на крвавиот четврток, го пречека Зијадин Села

Поранешниот претседател на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, пред затворот во Идризово го пречека поранешниот обебзбедувач во Собранието Абдуљфета Алими,...

Свет2 часа

Зеленски ја претвора Украина во нов Авганистан, вели поранешниот украински премиер

Сè повеќе набљудувачи повлекуваат паралели помеѓу хаосот и уништувањето што го преплавија Авганистан за време на 20-годишната војна и окупација...

Македонија3 часа

Ковачевски – Лајчак: Северна Македонија е докажан фактор на стабилност во регионот

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Братислава оствари средба со специјалниот претставник на Европската Унија за Западен Балкан, Мирослав Лајчак. Ковачевски...

Топ3 часа

Загинатиот во сообраќајната несреќа кај Штип има 62 години, двајцата повредени се во болница – МВР со детали за смртоносниот судир

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на експресниот пат Штип – Кочани, при што животот го загуби едно лице. Од МВР...

Македонија4 часа

(Видео) Трипуновски: Млад кромид и пиперки со пестициди пуштени во промет, граѓаните јадат небезбедна храна

МЗШВ и АХВ свесно пуштиле во промет зеленчук во кој има присуство на пестициди, вели претседателот на Комисијата за земјоделство,...

Регион4 часа

(Видео) Москва: Белград има право да врати ограничен број полицајци и војници во Косово

Белград има право да врати ограничен број свои полицајци и војници во Косово, изјави денеска рускиот амбасадор во меѓународните организации...

Македонија5 часа

Битиќи: Зеленчукот поевтини 40 отсто во однос на замрзнатите цени, затоа ги одмрзнуваме

Од четврток зеленчукот нема да има замрзната цена. Мерката за замрзнување на цените донесена за да се спречат големи поскапувања...

Регион5 часа

Вучиќ се сретна со амбасадорите на квинтата: „Се надевам дека ќе успеете да го вразумите Курти да ги повлече своите сили“

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, се сретна со амбасадорите на земјите од квинтата – Соединетите Американски Држави, Велика Британија,...

Македонија6 часа

Пендиков се врати во Охрид, ќе сведочи

Секретарот на згаснатиот бугарски клуб „Цар Борис Трети“, Христијан Пендиков, утрово се појави во Охрид за да даде исказ пред...

Регион7 часа

НАТО го осуди непровоцираниот напад врз мировните трупи на Косово

НАТО остро го осуди непровоцираниот напад во кој беа повредени најмалку триесетина мировници – иако медиумите шпекулираат со бројка од...

Македонија7 часа

УКИМ денеска избира ректор

На 28 факултети и институти во состав на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) денеска ќе се спроведат избори за...

Свет7 часа

(Видео) Пукање на шеталиште на Флорида: девет лица повредени

Девет лица беа застрелани, меѓу кои и едногодишно дете, за време на судир меѓу две групи на Флорида, соопштија официјални...

Регион7 часа

Курти: Протестите во Косово се под директива на официјален Белград

Претседателот на владата на Косово, Албин Курти, оцени дека на северот од Косово не се одржани организирани мирни собири, туку...

Регион7 часа

На северот од Косово утрово мирно, во општините има зголемено присуството на КФОР

Утрово е мирно на северот од Косово. Во општините Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ во текот на ноќта немаше инциденти,...

Европа8 часа

(Видео) Гори Москва: напад на главниот град на Русија

Андреј Воробјов, гувернер на Московската област, на комуникациската платформа „Телеграм“ изјави дека неколку дронови биле соборени додека се приближувале до...

Македонија22 часа

Камења паднале врз турист од Полска на Матка, пренесен е во болница

Денеска е повреден 45-годишен турист од Полска. Бил удрен од еден камен од одронот кај Матка, по што веднаш, со...

Македонија23 часа

(Видео) Не се плаши од Спасовски, но Пендаровски сега не размислува за втор претседателски мандат

Претседателот на државата Стево Пендаровски чиј мандат истекува следната година, во овој момент не размислува за втор мандат. Одговарајќи на...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски ќе ги потпише законите за „Бехтел и Енка“, 60-часовна работна недела нема во указите што ги добил

Претседателот Стево Пендаровски ќе ги потпише предложените измени на законите за олеснување на проектот за „Бехтел и Енка“, кои Собранието...

Македонија1 ден

Спасовски за заканите за живот на градоначалникот на Арачиново: Не може граѓаните да бидат заложници на лични или политички интереси

Полицијата поднела пријави против сите лица што ја нарушиле безбедноста во Арачиново откога општинската администрација минатата недела извести дека Општината...