Контакт

Спорт

Надал како брз воз против сонародникот Баутиста-Агут во Монте Карло

Објавено пред

Шпанскиот тениски ас, Рафаел Надал попладнево убедливо славеше против сонародникот Роберто Баутиста-Агут со 6-1 и 6-1 во сетови на Мастерс турнирот во Монте Карло.

Вториот светски рекет кој ја брани титулата во Монте Карло за 77 минути со фуриозна игра не му остави никаква можност за изненадување на противникот кој моментно е 22-ри светски тенисер.

Надал во следното коло ќе се судри со подобриот од денешниот дуел на Димитров и Штруф.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дубаи: Ѓоковиќ и Чилиќ за 56 минути збришани во дубл

Објавено пред

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ и неговиот партнер во двојки на турнирот во Дубаи, Хрватот Марин Чилиќ претрпеа елиминација за само 56 минути игра. Подобри од нив со 2-0 (6-2 и 6-2) беа носителите Рајев Рам и Џо Салсбури.

Ѓоковиќ и Чилиќ лошо го започнаа мечот, па по воведните 4-0 во првиот сет, противниците немаа мака да стигнат до воведни 1-0.

Во вториот сет српско-хрватскиот дубл поведе со 2-1, но следуваше неверојатен пад, па ривалите со 5 врзани поени стигнаа до триумф и пласман во следното коло.

Ѓоковиќ, за кого ова беше воведен пораз во 2020 година на петнаесетиот одигран меч се уште е во игра во Дубаи. Во сингл го очекува меч против Германецот Филип Колшрајбер.

За Чилиќ, пак, ова беше втор денешен пораз откако претходно доживеа елиминација и во сингл, од Беноа Пер.

Чилиќ елиминиран од Пер – не искористи четири меч топки

Прикажи повеќе...

Спорт

НБА, и се е можно – Џорџ „се прошета“ до кошот пред да забие (видео)

Објавено пред

Иако ноќеска во НБА лигата екипата на Лос Анџелес Клиперс со победата од 124-97 против Мемфис Гризлис стигна до 38 успеси во лигата сезонава, сепак денеска на социјалните мрежи најкоментирано е забивањето на Пол Џорџ.

Тој сосема сам, на средина на теренот доби една пресечена топка, по што тргна кон кошот на Гризлис. Кошаркарот направи 3, можеби и 4 чекори пред да ја забие топката во обрачот.

Судиите останаа неми, што не е првпат во најсилната светска лига да се прогледа низ прсти.

Погледнете:

Прикажи повеќе...

Спорт

„СпортМедиасет“: Бобан и Малдини со нов договор за Ибрахимовиќ!

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ (38) би можел да остане во редовите на Милан и идната сезона. Фудбалскиот ветеран во јануари годинава по вторпат во кариерата заигра за „Росонерите“ и досега постигна 3 гола, со 1 асистенција на 9 меча. Ибра на „Сан Сиро“ го донесе потребното искуство, па Паоло Малдини и Звонимир Бобан сакаат да го задржат во тимот и за наредната сезона.

Во неговиот договор кој е до крајот на сезонава постои клаузула истиот автоматски да биде продолжен доколку Милан се пласира во ЛШ. Моментно миланската екипа е одалечена цели 9 бода од четвртопласираната Аталанта, па мисијата е малку веројатна.

Сепак, според пишувањето на „СпортМедиасет“, Бобан и Малдини не губат време. Подготвиле нов договор со годишна плата од 7 милиони евра за Швеѓанецот и идната сезона да е дел од трофејната екипа.

Италијанските медиуми пишуваат дека голема е веројатноста Ибрахимовиќ и по завршувањето на кариерата да остане во Милан.

Шведскиот фудбалер досега во „двата мандати“ за Милан одигра 94 меча, постигна 59 гола и има 25 асистенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

(Видео) Почна маршот на ВМРО-ДПМНЕ за правда

Со развиорени знамиња и скандирања „Никогаш Северна, само Македонија“ поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ го почнаа маршот за правда пред зградата на...

Македонија3 часа

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција порача дека оние што допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста...

Македонија4 часа

Патникот од Дубаи нема коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека патникот од Дубаи, кој јавил симптоми, нема коронавирус. „Вториот случај што го тестиравме...

Македонија5 часа

Владата со препораки за коронавирусот – да се откажат сите патувања и екскурзии на учениците во Италија

Владата донесе повеќе заклучоци и препораки за превенција и заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните од коронавирусот. Како...

Регион6 часа

Во Хрватска потврден првиот случај на коронавирус

Потврден еден случај на заразен со коронавирус во Хрватска. „Се работи за помлад човек, кој се наоѓа на Клиниката за...

Македонија7 часа

Маж варел кафе на плин и го предизвикал пожарот во Ново Лисиче

Од запалениот стан во Ново Лисиче пожарникарите извлекле петмина, меѓу кои една неподвижна жена и маж, кој од стресот не...

Актуелно9 часа

Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови филмови

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација за Оскар „Медена земја“, се подготвуваат за...

Македонија9 часа

(Видео) Милошоски ја предаде „бомбата” за Заев во Обвинителствотo

„Она што го поседувавав како материјал, аудио и транскрипти во кои се слуша гласот на Зоран Заев, го предадов во...

Регион9 часа

Двајца Срби, членови на екипажот на крузерот, имаат коронавирус

Двајца државјани на Србија, членови на екипажот на бродот „Дајмонд принцес“, е потврдено дека се заразени со коронавирусот. Информацијата ја...

Македонија11 час

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред Обвинителството и Врховниот суд

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест во 18 часот, кој ќе почне пред Обвинителството, а ќе заврши пред...

Спорт11 час

Џордан во солзи се прости од Коби Брајант (Видео)

Кошаркарската легенда Мајкл Џордан се прости од Коби Брајант, кој на 26 јануари заедно со својата ќерка Џијана и уште...

Македонија11 час

Тестовите потврдија – нема заразен од коронавирус во земјава

Лицето кое синоќа беше примено на Инфективната клиника во Скопје е тестирано и нема коронавирус, потврдија од Министерството за здравство....

Свет11 час

Почна процесот за екстрадиција на Асанж во САД

Првото рочиште во процесот на екстрадиција на Џулијан Асанж во САД се одржа пред судот во Лондон, при што двете...

Свет22 часа

Паника од коронавирусот, Италијанците ги испразнија супермаркетите

Во напад на паника поради коронавирусот Италијанците ги испразнија супермаркетите, а фотографиите на празни полици што ги објавија медиумите се...

Спорт22 часа

Ванеса Брајант ја тужи хеликоптерската компанија за трагичната несреќа

Ванеса Брајант поднела тужба против хеликоптерската компанија „Ајланд експрес хеликоптерс“ барајќи економска и казнена отштета по смртта на нејзиниот сопруг,...

Свет23 часа

Вајнштајн прогласен за виновен за сексуални напади

Поранешниот филмски продуцент Харви Вајнштајн е прогласен за виновен за две точки од обвиненијата за сексуален напад. Според Би-би-си, тој...

Македонија1 ден

Поради ужасните услови за живеење во Битола, Лука се враќа во Скопската зоолошка градина

Социјалните мрежи денеска беа преплавени од фотографии од тажното мајмунче Лука, сместено во валкан кафез во битолската Зоолошка градина, без...

Свет1 ден

Автомобил удри во карневалска поворка – 15 лица повредени во Германија

Полицијата уапси возач кој со сребрен караван се забил во карневалска поворка во Германија, пpи што се повредени 15 лица....

Европа1 ден

Бројот на починати од коронавирус во Италија се зголеми на седум лица

Во Италија почина и седмото лице од коронавирус. Станува збор за 80-годишен маж, кој претходно бил хоспитализиран, пренесоа локалните медиуми....

Македонија1 ден

Филипче апелира граѓаните да ги откажат патувањата во Италија

По петте смртни случаи од коронавирус во Италија, министерот за здравство, Венко Филипче, апелира граѓаните да ги одложат сите патувања...

Досие