Контакт

Спорт

Надал не е сигурен дали ќе игра на Австралија опен

Објавено пред

Рафаел Надал оваа недела го направи долгоочекуваниот камбек по повредата на стапалото, играјќи на егзибицискиот турнир во Абу Даби, но сега вели дека не е сигурен дали ќе настапи на првиот гренд слем во 2022, Австралија опен следниот месец.

dobivaj vesti na viber

Надал загуби од Енди Мареј во петокот, покажувајќи дека не е во најдобра форма, а потоа загуби и од Денис Шаповалов во тесен меч, и вели дека не знае дали ќе патува за Австралија. 35-годишниот 20-кратен гренд слем шамион вели дека одлуката не е донесена.

„Морам да зборувам со мојот тим, да видам како ќе реагира моето тело по овие денови тенис. Планот е да се патува за Австралија, но не можам да гарантирам дека ќе бидам на Австралија опен. Ако ги поставиме работите во перспектива ова беше добар настап за мене. Сега ќе одам дома и ќе видам како ќе се однесува моето тело. Во овој дел од мојата кариера одам ден за ден, иако покажав дека можам да играм против добри тенисери и во ваква форма. Не играм за пари или за забава, играм за да остварам цел, или барем да уживам во процесот. Дури и да не успеам, добро е што мотивацијата и страста се тука“, вели Шпанецот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Алкараз го „збриша“ Циципас и закажа супер-полуфинале против Ѓоковиќ

Објавено пред

Светскиот рекет број 1, Карлос Алкараз го закажа „финалето пред финале“ на Ролан Гарос, откако го збриша збунетиот Стефанос Циципас за пласман во полуфиналето, каде ќе се судри со Новак Ѓоковиќ, освојувачот на рекордни 22 гренд слем титули, кој денеска покажа дека е подготвен за борба со победата над Карен Хачанов.

dobivaj vesti na viber

Во неверојатно едностран меч, петтиот носител Циципас својата прва брејк-топка ја имашее во финишот на последниот сет, за да покаже отпор кога беше веќе предоцна и на крајот за од два часа да загуби со 6:2/6:1/7:6(5).

Алкараз, кој се промовираше во единствен достоен наследник на големата тројка Ѓоковиќ-Рафа Надал-Роџер Федерер, има позитивен скор против Ѓоковиќ, откако го победи во единствениот меѓусебен меч, минатата година на Мастерсот во Мадрид, исто така на земјена подлога по тешка битка во три сета.

Во другиот дел на ждрепката, утре во преостанатите две четврт-финалиња се среќаваат старите „непријатели“, Холгер Руне и Каспер Руд, односно повратникот на турнејата, Александер Зверев и аргентинското изненадување, Томас Мартин Ечевери.

Прикажи повеќе...

Спорт

Партизан ја доби „мајсторката“ со Цедевита Олимпија, ќе има ли финале против Звезда?

Објавено пред

Партизан стигна до убедлива 90:71 (24:16, 17:14, 24:23, 25:18) победа над Цедевита Олимпија во третеиот меч од полуфиналето на АБА-лигата за да се пласираат во големото финале, каде што противник треба да им биде вечниот ривал, Црвена звезда.

dobivaj vesti na viber

Звезда официјално се побуни поради распоредот на плејофот во АБА-лигата, поради поклопувањето на плејофот во Српската Суперлига, каде што Партизан не учествува поради „административна грешка“, односно задоцнето пријавување. Првиот меч од финалето е закажан за 12 јуни, со Партизан како домаќин.

Против Цедевита Олимпија, Партизан започна фантастично со шест обиди без промашување (три за два и три за три поени), за 24:16 предност по првата четвртина. „Змаевите“ се вратија за 29:29, но потоа со нова убедлива серија, „црно-белите“ стигнаа до голема победа. Зек Ледеј имаше 17 поени, Џејмс Нанели додаде 12.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ал-Итихад го потврди милионскиот договор за Карим Бензема

Објавено пред

„Револуцијата“ во фудбалот во Саудиска Арабија продолжува, откако Ал-Итихад го потврди трансферот на Карим Бензема, кој денеска по 14 години се прости со Реал Мадрид за да го потпише, според повеќе извори, најбогатиот договор во историјата на фудбалот.

dobivaj vesti na viber

Бензема го следи патот на својот поранешен соиграч, Кристијано Роналдо, кој одигра половина сезона во Ал-Наср со променлив успех, но исто така со огромен договор. Според „Мундо депортиво“, Французинот ќе добив неверојатни 100 милиони евра за една сезона, и тоа е сума на која нема да мора да плати данок, за разлика од платите кои фудбалските ѕвезди ги добиваат во Европа.

Саудиските клубови не застануваат тука, со планот да се донесе Лео Меси во Ал-Хилал, иако ова може да го „расипе“ Барселона со најавите за „романтично“ враќање, а денеска се шпекулираше дека понуди имаат и Лука Модриќ, Н’Голо Канте и повеќе други фудбалски ѕвезди.

Бензема одигра 647 меча за Реал во кои постигна 354 гола.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Ковачевски и Мицкоски денес ќе се соочат на лидерска средба

Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес во Клубот на пратеници ќе се состанат на лидерска средба....

Свет11 часа

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

Украинските научници чекаат водата да се повлече пред целосно да го проценат влијанието врз животната средина од уништувањето на браната...

Македонија13 часа

Зоран Трифуновски е нов директор на Железници

Владата го назначи  Зоран Трифуновски за нов директор на Јавното претпријатие за железничка инфраструктура Железници на Република Северна Македонија – Скопје....

Македонија13 часа

(Вознемирувачко видео) Пациенти тепаат новодојден пациент во „Бардовци“

Вознемирувачко видео на кое пациенти во психијатриската болница Бардовци снимаат и тепаат новодојден пациент се појави на социјалните мрежи. На...

Македонија15 часа

Хари Локвенец поднесе оставка од директорската позиција во Железници

Хари Локвенец поднесе оствка од директорската позиција во Железници-инфраструктура. Локвенец за „Макфакс“ изјави дека се повлекува од функцијата од лични...

Топ16 часа

Двајца затвореници најдени мртви во „Идризово“

Двајца затвореници од Скопје биле најдени починати во затворот „Идризово“. Како што објави МВР, едниот починал синоќа по 3 часот...

Македонија18 часа

Двајца судии поднесоа оставки од Судскиот совет по хаосот и кавгите

Судиите Зоран Герасимовски и Мирјана Радевска-Стефкова поднесоа оставки од функциите членови на Судскиот совет. Причините за овој чекор се непознати...

Топ20 часа

(Видео) Меџити се налутил оти Јовев доцна му пратил покана за настан, тврди докторот, кој рече дека е жртва

Професорот Сашко Јовев, кој е сменет од директорската позиција на Кардиохирургија, посочува дека министерот за здравство, Фатмир Миџити, го сменил...

Македонија20 часа

(Видео) Револт за разрешувањето на Јовев, пациенти пред Кардиологија: Срамота е ова што се прави

Пред Кардиохирургија дојдоа пациенти, кои му изразуваат поддршка на професорот доктор Сашко Јовев, разрешен од министерот за здравство, Фатмир Меџити....

Македонија21 час

Зад смената на Јовев, апсолутно политика не стои, секаде каде што има злоупотреби, ќе има санкционирање, уверува Меџити

Смената на директорот на Клиниката за кардиологија, Сашко Јовев, кој ги предводеше трансплантациите на срце во земјат,а не е политичка,...

Македонија22 часа

Вмровските пратеници пред лидерската на Мицкоски: Уставни измени? Ни под разно!

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш го потврдија веќе познатиот став за уставните измени. Во објави на социјалните мрежи тие реагираат...

Топ23 часа

Бегајќи од полиција, излетал од патот со полн автомобил мигранти: приведени двајца тетовци

Синоќа, на регионалниот пат Удово – Демир Капија, кај местото наречено раскрсница Удово, полицијата привела две лица, кои со автомобил...

Свет23 часа

(Видео) Зеленски го свика Советот за безбедност: „Ова е доказ дека Русите се терористи“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на „Твитер“ објави видео од уништената брана „Нова Каховка“ нарекувајќи ги руските сили во Украина „терористи“....

Регион24 часа

Ердоган го постави својот портпарол за шеф на државната разузнавачка служба

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го назначи својот портпарол Ибрахим Калин за шеф на Националната разузнавачка агенција (МИТ). Ова го...

Свет24 часа

(Видео) Разнесена клучна брана кај Херсон, го снабдува Крим со вода: наредена итна евакуација

Украинската јужна оперативна команда рано утринава извести дека руските сили ја разнеле хидроцентралата „Каховка“. На социјалните мрежи се споделуваат видеа...

Македонија1 ден

На нож дочекано разрешувањето на кардиохирургот Јовев: „Не вирее професионалец овде“, „Меџити, добар ли си со глаата?!“

Разрешувањето на кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија наиде на бурни реакции во јавноста, како од фелата, така...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ќе дојдам на лидерска и ќе кажам не за уставни измени по бугарски диктат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата во Велес насловена како „Развојни политики за стабилна економија“ се осврна за...

Топ2 дена

МВР со информации за несреќата кај „Борис Трајковски“: повредени се две лица

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа на булеварот 8-ми Септември во близина на спортскиот центар Борис Трајковски. Според информациите...

Македонија2 дена

Останува во притвор првиот уапсен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“

Притворот на скопјанецот осомничен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“ е продолжен на 30 дена. Од Обвинителството за...

Македонија2 дена

(Видео) Функционерите во хотел, фракционерите под шатор на дожд – две роденденски прослави на ДУИ

Додека функционерите за роденденот на ДУИ се собраа во хотелот „Александар палас“ во Скопје на дебатата „Европски фронт“, фракционерите се криеја под шатор...