Контакт

Спорт

Надал признава: Не сме блиски пријатели со Федерер

Објавено пред

Иако во нивното долгогодишно ривалство на тениските терени секогаш си покажувале респект еден кон друг, Рафаел Надал вели дека не е близок пријател со Роџер Федерер иако може да зборува со него директно за многу работи.

Почетокот на нивното ривалство беше навистина луто – Надал се појави на сцената како тинејџер кој беше доволно моќен да ја предизвика доминацијата на Федерер, а различниот стил на игра ги подели и тениските фанови. Со текот на годините ривалството стана пријателство, но не до таа граница како што некои веруваат.

„Да, добри соработници сме и како што минуваше времето, ги подобривме нашите односи. Но, не сме блиски пријатели, нема да му кажам дека ме боли коленото пред да играм со него. Понекогаш се слушаме на телефон и зборуваме за разни теми. Баш денеска разговарав со него“, вели Надал во интервју за „Визион де хуего“.

Спорт

Гвардиола: Лига без испаѓање не е спорт – зошто го нема Ајакс, имаат 4 титули!

Објавено пред

Формирањето на фудбалската Суперлига го здрма фудбалскиот свет откако се открија детали за начинот на натпреварување, но и на финансирање.

Реакцијата на поголемиот дел од фудбалските навивачи беше бесна. Се очекуваше ставот на кормиларот на Манчестер Сити – Пеп Гвардиола затоа што „граѓаните“ се еден од основачите на Суперлигата.

Гвардиола признава дека лига без испаѓање не е спорт, но рече дека засега не е запознаен со деталите.

„Искрено, ние тренерите на овие екипи не сме вистинските луѓе кои треба да коментираме, затоа што само претседателот на тој комитет има јасна идеја за иднината на фудбалот. Јас можам да го дадам своето мислење. Не е спорт кога не постои однос помеѓу напорот и успехот. Не е спорт ако успехот е загарантиран и не е спорт ако не е битно дали победувате или губите. Би сакал претседателот на оваа група на целиот свет да му објасни зошто е ова направено. Не знам зошто се одбрани баш овие тимови, Ајакс има 4 титули шампион на Европа, каде се тиа“ – рече Гвардиола.

Шпанскиот тренер смета и дека „Не е фер еден тим да се бори да дојде до врвоти тогаш да не може да се пласира затоа што успехот им е загарантиран на неколку клубови“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Српски ватерполист е суспендиран – на сред меч противникот го нарекол пе.ер

Објавено пред

Српскиот ватерполист Немања Убовиќ е суспендиран од шпанската екипа Сабадел затоа што во тек на натпревар го нарекол пе.ер ватерполистот на Тераса, Виктор Гутиерес кој пред неколку години и откри на јавноста дека е хомосексуалец.

„Убовиќ нема да биде дел од тренинзите и натпреварите се додека не се реши овој случај. Постојат спротивставени верзии и клубот работи на решавање на случајот, Клубот најостро осудува било какви хомофобни, ксенофобни или расистички изјави на свои играчи“ соопштија од шпанскиот ватерполо клуб.

Гутиерес чекал српскиот ватерполист да му се извини. Тој тврди дека навредите ги слушнале и играчите, но и луѓето на трибините. Тој, наводно, се расплакал по инцидентот.

„Ме нарече пе.ер, но на тоа поради тензиите во базенот не му дадов значење. Можеби така сакал да го дестабилизира ривалот. Меѓутоа, по натпреварот не сакав да се ракувам со него, а тој повторно ме нарече пе.ер. Тогаш разбрав дека постоела јасна намера да ме навреди. Не сакав повеќе да молчам и да ја кријам хомофобијата во спортот. Мора да се реагира“ рече Гутиерес.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо нема да се врати во Реал

Објавено пред

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез, ги демантирал медиумските шпекулации околу враќањето на Кристијано Роналдо.

Роналдо, во 2018 година, за 100 милиони евра го напушти Реал и се пресели во Јувентус.

„Тој нема да се врати во Реал. такво нешто не би имало смисол. Многу го сакам Кристијано, многу има дадено за Реал, но тој има договор со Јувентус. Приказните за негово враќање се без врска“, рекол Перез.

Открил какви пораки добива од навивачите кога ќе го сретнат на улица.

„Му порачуваат да го купам Мбапе. Мислам дека на Реал му се потребни промени. За десет години освоивме многу трофеи, но треба да ги раздвижиме работите. Работам на тие планови. Оваа година наместо 900 ќе имаме приходи од 600 милиони евра. И во 2000 година кога дојдов во Реал имавме многу проблеми. Ќе направам се Реал да остане на сегашните позиции“.

На крајот, Перез, рекол дека преговорите со Серхио Рамос биле тешки и дека одлуката дали капитенот ќе замине ќе биде донесена на крајот од сезоната.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Нови 766 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирање, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија3 часа

„Ќе можете ли да ни помогнете?“ – угостителите, игротеките и туристичките агенции на протест побараа финансиска помош

Континуирана финансиска поддршка за спас на туристичко-угостителскиот сектор побараа попладнево на протест угостителите, претставници на ноќните клубови, рестораните за свадби,...

Македонија3 часа

Србите ќе бидат ослободени од плаќање патарини во Македонија поради благодарност за вакцините

Српските граѓани ќе бидат ослободени од плаќање на патарините во Македонија, во знак на благодарност поради донираните вакцини. Ослободувањето ќе...

Свет5 часа

Научникот кој ги поврза „Астразенека“ и згрутчувањето на крвта добивал пари од „Фајзер“

Норвешкиот научник кој ја открил врската помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината „Астразенека“ добивал пет години пари од конкурентската компанија...

Македонија6 часа

Вработени во Агенцијата за вработување нелегално издале пријави за работа на над 80 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје,...

Македонија6 часа

Османи во разговор со Кулеба: Даваме недвосмислена поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод 26-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Украина, оствари телефонски...

Македонија6 часа

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Европа7 часа

Чешка нема да набави „спутник В“ и го исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Свет8 часа

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Македонија10 часа

Македонија во мај добива 119.000 дози, ЕУ ќе испрати 651.000 вакцини за регионот

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија21 час

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа21 час

Прага бара руската амбасада да го ослободи објектот, на таа локација ќе се прави парк

Властите во Прага бараат руската амбасада во Чешка да го напушти просторот што моментно го зафаќа на површина од пет...

Македонија22 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа1 ден

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија1 ден

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија1 ден

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија1 ден

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија1 ден

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија1 ден

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија1 ден

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Досие