Контакт

Спорт

Нагелсман со задоволство би се вратил во Баерн

Објавено пред

Германскиот селектор, Јулијан Нагелсман, со задоволство би се вратил Баерн Минхен.
Оваа вест денеска ја објави германскиот канал на „Скај спортс“, кој се повикува извори блиски до малдиот тренер.

dobivaj vesti na viber

Нагелсман верува дека има незавршена работа во Минхен, што е точно со оглед на тоа дека тој беше отпуштен на крајот на март минатата година.

Томас Тухел до крајот на сезоната за малку ќе ја прокоцкаше титулата, која оваа сезона со поголема сигурност ќе му ја предаде на Баер Леверкузен.

Тој го напушта клубот на лето, познато е дека Баерн го бара најдоброто решение, на мета е Чаби Алонсо, но доколку Шпанецот сепак реши да остане во Леверкузен или да замине во Ливерпул, тогаш Нагелсман е „план Б“.

Оваа опција не е толку сензационална, бидејќи во Баерн повеќе ги нема луѓето кои го избркаа од клубот. Во март минатата година отказот на Нагелсман му го врачија тогашниот претседател и спортски директор, Оливер Кан и Хасан Салихамиџиќ.

Нагелсман со Фудбалскиот сојуз на германија има договор до завршувањето на Европското првенство.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Баерн рутински против Унион Берлин

Објавено пред

Фудбалерите на Баерн Минхен ја подобрија формата во финишот од сезоната и по пласманот во полуфиналето во Лигата на шампионите, го забележаа вториот последователен триумф во Бундеслигата.

dobivaj vesti na viber

Баварците во 30. коло во германското првенство славеа на гости во Берлин, против Унион со 1:5 (0:2).

Избраниците на Томас Тухел се втори на табелата со 13 бодови помалку и натпревар повеќе од новиот шампион Баер и три повеќе од Штутгарт, кој во недела гостува во Бремен. Унион Берлин е 14-ти со 29 бодови.

Првото полувреме во главниот град на Германија помина во изедначена игра, двете екипи имаа неколку солидни шанси, а Баерн погоди најмногу благодарение на индивидуалните квалитети на Горецка и Кејн. Првиот погоди во 29., а вториот на истекот на првото полувреме, од слободен удар. Англичанецот го постигна 33. гол сезонава во Бундес лигата.

Ветеранот Милер со волеј удар во 53. минута му донесе огромна предност на својот тим.

До крајот на натпреварот младиот Тел го постигна својот шести гол сезонава, а во 66. минута Милер уште еднаш го матираше домашниот голман Фредерик Ронов за 0:5.

Тоа беше петти гол за искусниот Германец во Бундеслигата оваа сезона. Јорбе Вертесен го постави конечниот резултат во првата минута од судиското надополнување.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Сити ќе го брани трофејот во ФА купот – Силва го реши полуфиналето против Челси

Објавено пред

Фудбалерите на Манчестер сити ќе го бранат трофејот во ФА Купот. Тимот на Пеп Гвардиола го победи Челзи со 1:0 (0:0) на „Вембли“, а херој на победата на „Граѓаните“ е португалскиот играч за врска Бернардо Силва. Играчот кој бепе трагичар против Реал во Лигата на шампионите (промаши пенал), сега го воодушеви синиот дел од Манчестер.

dobivaj vesti na viber

Во 84. минута Бернардо Силва налета на топка која претходно ја одби голманот на Челзи Ѓорѓе Петровиќ и ја смести во голот.

Финалето е закажано за сабота на 25 мај, а исто така ќе се игра на најголемиот англиски стадион. Минатата сезона Сити го победи градскиот ривал Јунајтед со резултат 2:1.

Натпреварот не изобилуваше со прилики, а Сити промаши една шанса во 53. минута кога Петровиќ одлично го одбрани ударот на Фоден. Пред тоа кон голот на Сити се закани Николас Џексон, но Ортега беше фокусиран.

Во првото полувреме најсериозните обиди ги имаа Кол Палмер на едната и Кевин Де Брујне на другата страна.

Во второто полуинале, утре од 16.30 часот ќе играат Ковнетри и Манчестер јунајтед.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео+Фото) Дербито во Белград траеше 111 минути – Црвена звезда го победи Партизан

Објавено пред

Црвена звезда со гол од пенал го победи Партизан со 3:2, во 173. вечно дерби. Црвено-белите, направија голем чекор кон одбраната на титулата, бидејќи сега имаат 10 поени предност пред вечниот ривал.

dobivaj vesti na viber

Партизан два пати водеше на „Маракана“, но не успеа да победи, во дербито кое заврши во 111. минута.

Баждар погоди за црно-белите во 11.минута, но водстовот на партизан траеше само четири минути, кога изедначи Канга од пенал. До крајот на првиот дел, Гох ја погоди стативата од голот на Црвена звезда, а во последните моменти од полувремето голманот Круниќ во ситуација еден на еден го одбрани ударот на Букари.

Вториот дел неколку пати беше во прекин, бидејќи навивачите на двата тима палеа пиротехника. Навивачите на Црвена звезда фрлаа топовски удари, а нивните колеги од спротивната трибина ги гаѓаа со факели. Припадниците на специјалната полиција влегоа на јужна трибина. Навивачите се посебна приказна на дербито, пред мечот беа упсени 30 хулигани, а на неколку локации низ Белград полицијата интервенираше поради физички пресметки.

Партизан, прв зададе удар и во второто полувреме. Северина постигна евро-гол во 56.минута.

Од тој момент црвено-белите извршија силен притисок. Младиот голман на Партизан, Круниќ блескаше на голот со три фантастични одбрани, а во 69.минута ВАР го поништи голот на Катаи.

Звезда изедначи во 89.минута преку Ендиај. Фудбалерите на Партизан баар фаул во напад, но ВАР го потврди голот.

Конечно во 99.минута, Црвена звезда доби уште еден пенал, по фаулот на Антиќ врз Букари. Сигурен реализитор беше Катаи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

Гордана Силјановска-Давкова: Однесувањето на ДУИ е врв на султанатот во Македонија

Денеска, во рамките на својата кампања за претседателка на Македонија, професор д-р Гордана Силјановска-Давкова, одржа говор во Берово. – Врв...

Свет2 часа

САД изгласа помош на Украина: Ова може да го промени текот на војната

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска го изгласа законот за дополнителна помош за Украина, дел од пакетот од 95 милијарди...

Македонија2 часа

Пендаровски: Јас сум ваш, вие сте мои, а сите заедно сме наши – ќе успеееме

Зборувајќи пред граѓаните на Василево, кандидатот за претседател Стево Пендаровски потенцираше дека Македонија веќе е горда на постигнатото, а со...

Македонија3 часа

Ковачевски: Само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во нашето општество

Само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во нашето општество. Само со ЕУ можеме да ги одобриме состојбите...

Македонија5 часа

Со полициски хеликоптер пренесен македонски државјанин од Унгарија до Скопје

Денеска (20.04.2024) по добиено барање од ЦУК, со полициски хеликоптер Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици, од Сегедин, Унгарија до...

Македонија5 часа

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе направат трансформација во Македонија, со „Платформа 1198“ ќе се решат проблемите на граѓаните

„Во очите на граѓаните има една желба да што побргу заврши сето ова кое што се случуваше шест и половина...

Македонија8 часа

Пендаровски: Прифаќам дебата со сите противкандидати

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски ја прифати поканата на националниот јавен сервис за учество на дебата со сите противкандидати во...

Македонија8 часа

Коалицијата ВЛЕН најавува спектакуларен митинг во понеделник на плоштадот Скендербег – не добиле дозвола на митинг на Плоштад Македонија

Шефовите на изборната кампања на Коалицијата ВЛЕН денеска ја информираа јавноста за централниот митинг што ВЛЕН (ВРЕДИ) планира да го...

Свет8 часа

Лидерот на Хамас пристигна во Истанбул, ќе се сретне со Ердоган

Лидерот на Хамас, Исмаил Ханија денеска е во Истанбул на средба со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, кој го поддржува...

Македонија8 часа

Гордана Силјановска Давкова учествуваше на одбележувањето на 75 годишнината од крајот на Граѓанската војна во Грција и 76 годишнината од прогонството на Македонците од егејскиот дел на Македонија

Во организација на Сојузот на здруженијата на Македонците и децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија МАКЕДОН, на 20 април...

Регион11 часа

(Видео) Силно невреме со поплави во Грција, Волос без струја

Силно невреме ја зафати Грција, поточно Лариса, каде обилните дождови доведоа до излевање на канализацијата, која ги поплави улиците, а...

Свет12 часа

Десетгодишно дете призна дека убило човек пред две години, полицијата во Тексас во шок

Десетгодишно дете од американската сојузна држава Тексас, кое било испрашувано поради наводна закана дека ќе го убие својот соученик, им...

Македонија12 часа

Изет Меџити од Берлин: Дијаспората ја совлада Југославија, ќе го совладат и ДУИ

Лидерот на Демократското Движење, истовремено и носител во изборната единица број еден, Изет Меџити, учествуваше во голем собир со дијаспората...

Свет12 часа

Северна Кореја тестираше „супер голема“ боева глава за крстосувачка ракета

Северна Кореја денеска соопшти дека тестирала боева глава со „супер-голема“ крстосувачка ракета и нова противвоздушна ракета. Тестот за моќност на...

Македонија13 часа

Во вторник предизборен молк, до тогаш продолжува презентацијата на изборните програми

Во рамки на кампањата за парламентарните избори, која почна во четвртокот, и денеска кандидатите за пратеници во шесте изборни единици...

Македонија14 часа

Пендаровски: Понудата на Мицкоски за коалицирање е знак на слабост

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа од Бутел рече дека е легитимно и дека е демократски избор секој да коалицира...

Македонија14 часа

Силјановска-Давкова со 8 прашања, како граѓаните да се решат дали и за кого ќе гласаат на изборите 

Во својот говор на синоќешниот митинг во Крива Паланка професорката Горданa Силјановска -Давкова порача дека оваа власт не креира рационални политики,...

Македонија1 ден

(Видео) Понудата на Мицкоски за коалицирање е знак на слабост, рече Пендаровски

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски вечерва од Бутел рече дека е легитимно и дека е демократски избор секој да коалицира...

Македонија1 ден

Ковачевски до Мицкоски: На Македонија и е потребно национално единство за интеграција во ЕУ, а не за мораториум

Вчера, Мицкоски зборуваше за некакво македонско единство и за мораториуми. За жал, се повеќе и повеќе луѓе сфаќаат дека единствен...

Македонија1 ден

(Видео) Силјановска -Давкова: Пендаровски на многу закони, а и на најважниот, Кривичниот законик не стави вето

„Осум години претседателот повикува на ветинг. Тоа значи или генерален реизбор или пак другата форма на ветинг, кога треба да...